Էրդողանը ակնարկել է, որ Թուրքիայի համընդհանուր ընտրությունները կարող են տեղի ունենալ մայիսի 14-ին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չորեքշաբթի օրը խորհրդարանում ունեցած ելույթի ժամանակ հասկացնել է տվել, որ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունները երկրում կարող են անցկացվել մայիսի 14-ին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«1950 թվականի մայիսի 14-ին հանգուցյալ Ադնան Մենդերեսը ջախջախիչ հաղթանակ տարավ։ 73 տարի անց մեր ազգը ևս մեկ անգամ կասի այս հեղաշրջման կամակատարներին, ովքեր իրենց անվանում են «վեցնյակի [ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդների] սեղան», - ասել է նա։
Ադնան Մենդերեսի և Ջելալ Բայարի գլխավորությամբ Դեմոկրատական ​​կուսակցությունը 1950 թվականին դարձավ ընդդիմադիր կուսակցություններից առաջինը, ով եկավ իշխանության՝ հանրապետականներին հեռացնելով Քեմալ Աթաթուրքի հիմնադրած Ժողովրդահանրապետական ​​կուսակցությունից։ 1950-ի համապետական ​​ընտրությունների արդյունքը Թուրքիայում միակուսակցական դարաշրջանի ավարտն է։

Эрдоган дал понять, что всеобщие выборы в Турции могут пройти 14 мая
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган во время выступления в среду в парламенте дал понять, что президентские и парламентские выборы в стране могут пройти 14 мая, передает ТАСС
"14 мая 1950 года покойный Аднан Мендерес одержал убедительную победу. Спустя 73 года наша нация вновь скажет этим прихвостням, устроившим переворот, которые называют себя "стол из шести [лидеров оппозиционных партий]", - сказал он.
Возглавляемая Аднаном Мендересом и Джелялом Байаром Демократическая партия в 1950 году стала первой из оппозиционных партий, пришедших к власти, сместив республиканцев из Народно-республиканской партии, основанной Кемалем Ататюрком. Итогом национальных выборов 1950 года считается окончание однопартийной эпохи в Турции.