Ջրատարով հնարավոր չէ զենք տեղափոխել. Արցախի ՆԳՆ-ն հերքում է Ադրբեջանի ապատեղեկատվությունը
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն այսօր` ապրիլի 21-ին, հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել այն մասին, թե իբր ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Հայաստանից Արցախ ռազմամթերք է տեղափոխվել։
Նշված տեղաշարժը հումանիտար նպատակներով ներքին բեռնափոխադրման դեպք է, ընդ որում՝ նկարահանված ավելի վաղ ժամանակահատվածում: Ավելին, նրանց կողմից հրապարակված տեսանյութում երևում է ջրատար մեքենա, որով, հաստատ, հնարավոր չէ զենք տեղափոխել:
Այսպիսով, հումանիտար բեռների փոխադրումները և ներքին տեղաշարժերն Ադրբեջանը, մոլորեցնելով միջազգային հանրությանը, ներկայացնում է իբրև թե ռազմական տեխնիկայի ու զինամթերքի տեղափոխում: Մյուս կողմից, գրեթե ամեն օր խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացում անգամ Արցախի քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ՝ դադարեցնելով գյուղատնտեսական աշխատանքները։
ՆԳ նախարարությունը ևս մեկ անգամ իրազեկում է, որ Հայաստանից դեպի Արցախ միջպետական միակ ճանապարհը 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից փակ է Ադրբեջանի կողմից։ Այդ ճանապարհով ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից իրականացվում է մարդկանց և բեռների խիստ սահմանափակ տեղաշարժ՝ բացառապես հումանիտար նպատակներով:

На опубликованном мо АзербайджанА видео виден водовоз, на котором точно нельзя перевозить оружие: Полиция МВД Республики Арцах
Сегодня минобороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию о том, что из Армении в Арцах якобы в сопровождении российских миротворцев переправлялась военная техника. Об этом сообщает Полиция министерства внутренних дел Республики Арцах.
"Указанное перемещение является случаем внутренней перевозки грузов в гуманитарных целях, причем снято в более ранний период. Более того, на опубликованном ими видео виден водовоз, на котором точно нельзя перевозить оружие. Таким образом, Азербайджан, вводя в заблуждение международную общественность, представляет перевозку гуманитарных грузов и внутренних перемещений как перевозку военной техники и боеприпасов. С другой стороны, практически ежедневно нарушая режим прекращения огня, азербайджанские вооруженные силы открывают огонь даже в направлении мирного населения Арцаха, останавливая сельскохозяйственные работы.
Министерство внутренних дел Арцаха еще раз сообщает, что единственная межгосударственная дорога из Армении в Арцах закрыта Азербайджаном с 12 декабря 2022 года. Российские миротворцы и Международный комитет Красного Креста осуществляют очень ограниченное перемещение людей и грузов по этой дороге, исключительно в гуманитарных целях", - отмечается в сообщении.