Ադրբեջանական կողմը հատուկ է անում, որ տեսանյութերում խաղաղապահները չերևան. Արցախի ՄԻՊ
5-րդ օրն է՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Ստեփանակերտից սահմանափակ քանակով մարդիկ են տեղափոխվել Հայաստան և նույնչափ էլ Հայաստանից են վերադարձել Արցախ: Այս մասին հունիսի 6-ին, Alpha News-ի եթերում ասել է Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը և հավելել, որ Արցախից շուրջ 100 մարդ է տեղափոխվել Հայաստան, շուրջ 110-ն էլ վերադարձել է Արցախ:
ՄԻՊ-ը պարզաբանել է, որ ամբողջ ընթացքում, այդ թվում՝ Հակարիի կամրջի անցակետում հայ քաղաքացիներին ուղեկցել են ռուս խաղաղապահները, չնայած, որ ադրբեջանական տեսանյութերում խաղաղապահները չեն երևում:
«Կարծում եմ, որ ադրբեջանական կողմը հատուկ է անում, որ տեսանյութերում ռուս խաղաղապահները չերևան, սա քարոզչական նպատակ է հետապնդում, ցույց տալու, որ տեսեք առանց երրորդ կողմի Ղարաբաղի հայ բնակչությունը անցնում է Հակարիի անցակետով:
Քաղաքացիներից մեկի խոսքով՝ ադրբեջանցի սահմանապահը փորձել է համոզել իրենց, որ առանց ռուս խաղաղապահների մեքենաների կարող են գալ, այսինքն՝ կարող են իրենց մեքենաներով հանգիստ տեղաշարժվել: Հստակ է, որ ադրբեջանցիների նպատակն է այնպես անել, որ այս պրոցեսին չլինի ռուսական կողմի մասնակցությունը կամ էլ Կարմիր Խաչինը ու նրանք կարողանան արտաքին աշխարհին ցույց տան, որ խնդիր չկա և այսպես կոչված «ինտեգրացիան» գործի մեջ է»,- ասել է Արցախի ՄԻՊ-ը ու հավելել, որ ադրբեջանական կողմը տարածելով այդ տեսանյութերը նպատակ է հետապնդում միջազգային հանրությանը ցույց տալ, որ անցակետն աշխատում է բնականոն հունով և միջանցքով մարդկանց ազատ տեղաշարժն ապահովված է:
«Ընդ որում՝ նկարահանումն իրականացվում է առանց մարդկանց թույլտվության, խախտելով մարդկանց իրավունքը»,- նշել է Գեղամ Ստեփանյանը:
Արցախցի պաշտոնյան հիշեցրել է, որ Հակարիի կամրջի մոտ անցակետ դնելուց հետո ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում էր Կարմիր Խաչին արցախցի բուժառուներին տեղափոխել Հայաստան: Երկար բանակցություններից հետո ըստ Գեղամ Ստեփանյանի՝ արդեն մի քանի անգամ Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ բուժառուներ են տեղափոխվել Հայաստան:
«Ադրբեջանը դիտավորյալ էր խոչընդոտում բուժառուների տեղափոխումը, դա հատուկ էր արվում, որպեսզի Արցախի քաղաքացիները սկսեն օգտվել այսպես կոչված «անցակետից»: Վստահ եմ, որ ոչ միայն բուժառուները, այլև Կարմի Խաչի ներկայացուցիչները, որոնք անարգել ելումուտ պետք է ունենան Արցախ, այսօր անձնագրային ստուգում են անցնում:
Մտահոգիչն այն է, որ մարդիկ, որոնք գտնվում են Ադրբեջանի թիրախում և հայտարարված թշնամի են Ադրբեջանի համար, նրանց անձնագրային տվյալները հայտնվում են Ադրբեջանի տրամադրության տակ, ինչը խորացնում է անվտանգային սպառնալիքները արցախցիների նկատմամբ»,- ասել է Գեղամ Ստեփանյանը:
Օրինակ, Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունում կան մարդիկ, որոնք անցնում են ադրբեջանական քրեական գործերով, հետևաբար ըստ ՄԻՊ-ի՝ այդ մարդիկ չեն կարող օգտվել այդ անցակետով, քանի որ Ադրբեջանը առիթը բաց չի թողնի և կարող է առևանգել նրանց:
Գեղամ Ստեփանյանը կարծում է, որ որևէ կերպ չպետք է թույլ տալ, որ առանց երրորդ կողմի հայ քաղաքացիները կարողանան տեղափոխվել այս կամ այն բնակավայր, քանի որ դա ադրբեջանական կողմին հիմք կտա պնդելու, որ ազատ տեղաշարժը վերականգնվել է:
«Քանի դեռ մարդիկ այդ ճանապարհով անցնում են երրորդ կողմի ուղեկցությամբ, ուրեմն առկա են ե՛ւ հոգեբանական, ե՛ւ ֆիզիկական սպառնալիքներ: Այդ իրավիճակում խոսել միջանցքի բաց լինելու կամ շրջափակման վերացման մասին՝ տրամաբանական չէ»,- ընդգծել է Արցախի ՄԻՊ-ը:

На КПП на мосту Акари армянских граждан сопровождают миротворцы РФ — вопреки азербайджанской пропаганде
Уже пятый день из Степанакерта в Армению в сопровождении российских миротворцев было перевезено ограниченное количество людей, и примерно столько же людей вернулись из Армении в Арцах.
Об этом 6 июня в эфире Alpha News сообщил защитник прав человека Арцаха Гехам Степанян, уточнив, что около 100 человек переехали из Арцаха в Армению, и порядка 110 вернулись в Арцах.
Омбудсмен пояснил, что все это время, в том числе на контрольно-пропускном пункте на мосту Акари, армянских граждан сопровождали российские миротворцы, несмотря на то, что в азербайджанских видеозаписях миротворцев не видно.
''Полагаю, азербайджанская сторона делает это преднамеренно, чтобы на видео не было видно российских миротворцев. Это делается в пропагандистских целях, чтобы показать, что армянское население Карабаха проходит через КПП Акари без третьих лиц. По словам одного из граждан, азербайджанский пограничник пытался убедить их, что они могут приехать на КПП без машин российских миротворцев, то есть, могут спокойно передвигаться на своих машинах.
Ясно, что цель азербайджанцев – сделать так, чтобы в этом процессе не было участия российской стороны или Красного Креста, чтобы потом они могли показать внешнему миру, что никаких проблем нет, и так называемая ''интеграция'' уже в действии'', - сказал омбудсмен Арцаха, добавив, что азербайджанская сторона распространением этих видеороликов стремится показать международному сообществу, что ККП действует в нормальном режиме, и свободное передвижение людей по коридору обеспечено.
''Причем, съемка производится без позволения граждан, в нарушение их прав'', - отметил Степанян.
Арцахский чиновник напомнил, что после установки КПП у моста Акари азербайджанская сторона не позволила Красному Кресту доставить арцахских пациентов в Армению. По словам омбудсмена, после долгих переговоров при посредничестве и в сопровождении Красного Креста уже несколько раз из Арцаха в Армению перевозились больные.
''Азербайджан намеренно препятствовал транспортировке пациентов. Это делается специально, чтобы граждане Арцаха начали пользоваться так называемым ''КПП''. Уверен, что паспортный контроль сегодня проходят не только больные, но и представители Красного Креста, которые должны иметь беспрепятственный доступ в Арцах.
Беспокоит то, что паспортные данные людей, которые преследуются Баку и объявлены врагами Азербайджана, находятся их в распоряжении, что усугубляет угрозы безопасности народа Арцаха'', - сказал Степанян.
Например, в военно-политическом руководстве Арцаха есть люди, которые проходят по азербайджанским уголовным делам, следовательно, по словам омбудсмена, эти люди не могут пользоваться этим контрольно-пропускным пунктом, поскольку Азербайджан не упустит возможности и похитит их.
По мнению Степаняна, никоим образом нельзя позволять армянским гражданам перемещаться в тот или иной населенный пункт без третьих лиц, так как это даст азербайджанской стороне повод утверждать, что свободное передвижение восстановлено.
''Пока люди проезжают этот путь в сопровождении третьих лиц, это значит, что существуют и психологические, и физические угрозы. Говорить об открытии коридора или снятии блокады в такой ситуации просто нелогично'', - подчеркнул омбудсмен Арцаха.