Ղազախստան-Հայաստան. համագործակցության հարթակներ
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի դասախոսները և ուսանողները Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատան աշխատակիցների և փորձագետների հետ միասին քննարկել են առաջիկա տարիներին Ղազախստանի զարգացման ռազմավարությանը, ղազախական հասարակության առջև ծառացած խնդիրներին, արտահերթ նախագահական ընտրություններին, Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Սեմինար-քննարկումը կազմակերպվել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության և Հայաստանում Ղասախստանի դեսպանատան ջանքերով «Ղազախստան-Հայաստան. համագործակցության հարթակներ»  ծրագրի շրջանակներում: Համաժողովի ժամանակ զեկույցով հանդես են եկել Հայաստանում Ղազախստանի հյուպատոս Աբու Ժանբոլատ Մոլդաբայուլին, Հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի տարածաշրջանային հետազոտությունների ծառայության ղեկավար Մանվել Ղումաշյանը, «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ ղեկավար Արամ Սաֆարյանը և արևելագետ, ԵՊՀ դասախոս Նաիրա Մկրտչյանը:
Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ա. Բոզժիգիտովը և բանախոսները սեմինարի մասնակիցներին են ներկայացրել համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում Ղազախստանի նոր քաղաքականությունը, երկրի ընտրած զարգացման ուղին, որը նախանշվել էր  Ղազախստանի ժողովրդին ուղղված նախագահ Նազարբաևի ուղերձում: Մեծ ուշադրություն է հատկացվել նաև ղազախական հասարակության կրոնական հանդուրժողականությանը և պետության համապատասխան քաղաքականությանը: Զեկույցներում նշվել են առաջիկա տարիներին Ղազախստանի տնտեսության զարգացման ուղղությունները, ճգնաժամը հաղթահարելու անհրաժեշտությունը, ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ Ղազախստանի քաղաքականության առանձնահատկությունները, ինչպես նաև Ղազախստանի ներքին և արտաքին քաղաքական զարգացումների միտումները մինչև 2050թ:
Միջոցառման մասնակիցներն ընդգծել են դրական փորձի փոխանակման և Հայաստան-Ղազախստան համագործակցության զարգացման  կարևորությունը: Ուսանողները հետաքրքրություն են ցուցաբերել հատկապես ԵԱՏՄ շրջանակներում Ղազախստանի ներկայիս քաղաքականության և կառուցվածքի ընդլայնման ղազախական տեսության նկատմամբ: Նշենք, որ նման հանդիպումները և համագործակցության հարթակների համատեղ քննարկումները, փորձի փոխանակումը հատուկ արդիականություն ստանում է` կապված Հայաստանի Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու և երկու պետությունների՝ մեկ տնտեսական տարածքում ինտեգրվելու հետ:

Kazakhstan-Armenia: Platform of Cooperation
Strategy of development of Kazakhstan in the upcoming years, the problems that the Kazakhstani society faces, early presidential elections and questions of Armenia-Kazakhstan cooperation – topics that were discussed by students and lecturers of Ijevan branch of YSU with the representatives of the Embassy of the Republic of Kazakhstan in Armenia and with experts.
The seminar was organized by NGO "European Integration" with the joint efforts of the Embassy of Kazakhstan in Armenia in the framework of "Kazakhstan-Armenia: Platform for Cooperation" project. During the conference the Consul of the Republic of Kazakhstan to Armenia Abu Zhanbolat Molgabayuli; the head of the Regional Studies at Information and Public Relations Center Manvel Ghumashyan; the head of NGO "Integration and Development" Aram Safaryan and orientalist, professor of YSU Naira Mkrtchyan delivered speeches.
Speakers, as well as the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kazakhstan to Armenia A. Bozzhigitov presented the new policy of Kazakhstan in the context of the global economic crisis, the ways of development of the country, including the message of President Nazarbayev to the people of Kazakhstan. Special attention was paid to the tolerance of the Kazakhstani people in accordance with country’s policy. The reports made by the speakers indicated the main directions of development of Kazakhstan's economy in the coming years, the need to overcome the crisis, especially the policy of Kazakhstan in relation to national minorities, as well as domestic and foreign policy trends of the development of Kazakhstan until 2050.
The participants of the event noted the importance of sharing best practice and the development of cooperation between Armenia and Kazakhstan. Students expressed an interest in the current politics of Kazakhstan in EEC and the vision of Kazakhstan about the enlargement of the structure. It should be noted that such meetings and joint discussions, exchange of experience have a vital importance due to Armenia’s accession to the EEC and the integration of the two countries in a single economic area.