Ղազախստան-Հայաստան. համագործակցության հարթակներ
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի դասախոսները և ուսանողները Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատան աշխատակիցների և փորձագետների հետ միասին քննարկել են առաջիկա տարիներին Ղազախստանի զարգացման ռազմավարությանը, ղազախական հասարակության առջև ծառացած խնդիրներին, արտահերթ նախագահական ընտրություններին, Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Սեմինար-քննարկումը կազմակերպվել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության և Հայաստանում Ղասախստանի դեսպանատան ջանքերով «Ղազախստան-Հայաստան. համագործակցության հարթակներ»  ծրագրի շրջանակներում: Համաժողովի ժամանակ զեկույցով հանդես են եկել Հայաստանում Ղազախստանի հյուպատոս Աբու Ժանբոլատ Մոլդաբայուլին, Հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի տարածաշրջանային հետազոտությունների ծառայության ղեկավար Մանվել Ղումաշյանը, «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ ղեկավար Արամ Սաֆարյանը և արևելագետ, ԵՊՀ դասախոս Նաիրա Մկրտչյանը:
Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ա. Բոզժիգիտովը և բանախոսները սեմինարի մասնակիցներին են ներկայացրել համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում Ղազախստանի նոր քաղաքականությունը, երկրի ընտրած զարգացման ուղին, որը նախանշվել էր  Ղազախստանի ժողովրդին ուղղված նախագահ Նազարբաևի ուղերձում: Մեծ ուշադրություն է հատկացվել նաև ղազախական հասարակության կրոնական հանդուրժողականությանը և պետության համապատասխան քաղաքականությանը: Զեկույցներում նշվել են առաջիկա տարիներին Ղազախստանի տնտեսության զարգացման ուղղությունները, ճգնաժամը հաղթահարելու անհրաժեշտությունը, ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ Ղազախստանի քաղաքականության առանձնահատկությունները, ինչպես նաև Ղազախստանի ներքին և արտաքին քաղաքական զարգացումների միտումները մինչև 2050թ:
Միջոցառման մասնակիցներն ընդգծել են դրական փորձի փոխանակման և Հայաստան-Ղազախստան համագործակցության զարգացման  կարևորությունը: Ուսանողները հետաքրքրություն են ցուցաբերել հատկապես ԵԱՏՄ շրջանակներում Ղազախստանի ներկայիս քաղաքականության և կառուցվածքի ընդլայնման ղազախական տեսության նկատմամբ: Նշենք, որ նման հանդիպումները և համագործակցության հարթակների համատեղ քննարկումները, փորձի փոխանակումը հատուկ արդիականություն ստանում է` կապված Հայաստանի Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու և երկու պետությունների՝ մեկ տնտեսական տարածքում ինտեգրվելու հետ:

Казахстан-Армения: площадки сотрудничества
Стратегия развития Казахстана в ближайшие годы, проблемы, стоящие перед казахстанским обществом, досрочные президентские выборы и вопросы сотрудничества Казахстана и Армении обсуждали студенты и преподаватели Иджеванского филиала ЕГУ с представителями посольства Республики Казахстан в Армении и экспертами.
Семинар был организован НПО “Европейская интеграция” совместно с посольством Республики Казахстан в Армении в рамках проекта “Казахстан-Армения: площадки сотрудничества”. На конференции с докладами выступили консул РК в Армении Абу Жанболат Молдабайулы, руководитель службы региональных исследований Центра общественных связей и информации Манвел Гумашьян, председатель НПО “Интеграция и развитие” Арам Сафарян и востоковед, преподаватель ЕГУ Наира Мкртчян.
Докладчики, а также Чрезвычайный и Полномочный Посол РК в Армении А. Бозжигитов представили собравшимся новую политику Казахстана в условиях мирового экономического кризиса, избранные страной пути развития, намеченные, в том числе, в послании президента Назарбаева народу Казахстана. Большое внимание было уделено веротерпимости и толерантности казахстанского общества, соответствующей политике государства. В докладах были обозначены основные направления развития экономики Казахстана на ближайшие годы, необходимость преодоления кризиса, особенности политики Казахстана в отношении нацменьшинств, а также внутри- и внешнеполитические тенденции развития Казахстана до 2050 года.
Участниками мероприятия была отмечена важность обмена положительным опытом и развития сотрудничества между Арменией и Казахстаном. Студенты проявили заинтересованность современной политикой Казахстана в ЕАЭС и казахстанским видением процесса расширения структуры. Отметим, что подобные встречи и совместное обсуждение площадок сотрудничества, обмен опытом получают особую актуальность в связи с вступлением Армении в ЕАЭС и интеграцией двух государств в единое экономическое пространство.