ԱՄՆ-ը մտադիր է վերանայել հարաբերություններն Իսրայելի հետ
ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է ԱՄՆ-ի մերձավորարևելյան քաղաքականության վերանայման հնարավորության մասին: Այս մասին փոխանցում է Reuters-ը: Ինչպես հայտնել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչն, Օբաման այս մասին Նաթանյահուին հայտնել է վերջինիս հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ: Ամերիկյան նախագահի նման հայտարարության համար պատճառ են հանդիսացել Պաղեստինյան պետականության անհնարության մասին Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նաթանյահուի հայտարարությունները:
Այսպես, մարտի 19-ին լրագրողների հետ հերթական բրիֆինգի ժամանակ Սպիտակ տան մամլո քարտուղար Ջոշուա Էռնեստը հայտարարել էր, որ «ԱՄՆ-ը վերանայում է միջազգային հարթակներում Իսրայելին պաշտպանելու իր քաղաքականությունը Նաթանյահուի նախընտրական հայտարարությունների պատճառով»: Վերջինիս փոխանցմամբ՝ «Վաշինգտոնը բազմիցս միջամտել է ՄԱԿ-ում և այլ բազմակողմ ֆորումներում այնպիսի որոշումների ընդունման, որոնք հակասում են Իսրայելի շահերին՝ կարծելով, որ հակամարտության կարգավորման ամենաճիշտ ուղին պաղեստին-իսրայելական երկկողմ բանակցություններն են»:
Հիշեցնենք, որ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ Նաթայահուն հայտարարել էր Պաղեստինյան անկախ պետության ստեղծման անհնարության մասին: Ավելի ուշ, սակայն, նա մտափոխվել էր: NBC-ին տված հարցազրույցի ժամանակ Իսրայելի վարչապետը հայտարարել էր, որ հանդես է գալիս երկու պետությունների խաղաղ գոյակցության դիրքերից, սակայն դրա համար առկա են որոշակի նախապայմաններ:
Նաթանյահուն իր հայացքները բացատրում է նրանով, որ Պաղեստինյան ինքնավարությունը չի ճանաչում Իսրայելին՝ որպես հրեաների հայրենիք: Նա նաև ընդգծում է, որ Ղազայի հատվածը շարունակում է վերահսկել ծայրահեղական ՀԱՄԱՍ խմբակցության կողմից:
Նշենք, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի միջև տարաձայնություններ կան նաև Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ: Իսրայելը խիստ կոշտ դիրքորոշում է որդեգրել այս հարցում՝ հանդես գալով Իրանի նկատմամբ որևէ փոխզիջում նախատեսող  ցանկացած գործարքի դեմ: Նաթանյահուն բազմիցս հանդես է եկել ԱՄՆ-ի՝ Իրանի հետ երկխոսությունը զարգացնելու քաղաքականության քննադատությամբ:

США грозят пересмотрет свою политику по отношению к Израилю
Президент США Барак Обама переоценит свою политику в отношении Ближнего Востока после заявлений премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху о невозможности палестинской государственности. Как сообщил журналистам представитель Белого дома, глава государства сказал премьеру об этом в телефонном разговоре, сообщает ТАСС.
Ранее 19 марта на регулярном брифинге для журналистов пресс-секретарь Белого дома Джошуа Эрнест заявил, что США пересматривают свою политику защиты Израиля от международного нажима в свете предвыборных высказываний председателя партии ''Ликуд'' Нетаньяху. По словам пресс-секретаря, в ''плане выработки решений в ООН и на других многосторонних форумах США неоднократно вмешивались в некоторые дебаты'', считая, что ''лучшим путем решения проблемы является работа обеих сторон (т.е. израильтян и палестинцев) за столом переговоров, преодоление противоречий таким образом, чтобы можно было прийти к сосуществованию двух государств''.
В ходе предвыборной кампании Нетаньяху заявлял, что не допустит создания независимого палестинского государства. Позже ом передумал. В интервью NBC он заявил, что выступает за мирное сосуществование двух государств, однако оговорился, что для этого ''должны измениться обстоятельства''.
Лидер ''Ликуда'' объясняет свои взгляды тем, что, Палестинская автономия не признает Израиль как родину еврейского народа, а также тем, что сектор Газа продолжает контролировать радикальная группировка ХАМАС.
Разногласия между США и Израилем присутствуют также по вопросу Ирана. Израиль придерживается по отношению к Тегерану крайне жесткой позиции, приводя в качестве аргумента, в частности, его ядерную программу.
Со своей стороны, Вашингтон в настоящее время нацелен на развитие диалога с Ираном. Показателем такого стремления, в частности, называется тот факт, что Обама обратился к иранскому руководству и народу с посланием по случаю весеннего равноденствия - Навруза.