Amnesty International-ը Լոնդոնում կքննարկի Հայոց ցեղասպանությունը
Ապրիլի 22-ին Լոնդոնում Հայոց ցեղասպանության թեմայով քննարկում տեղի կունենա։ Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության կողմից հրավիրված քննարկումը կընթանա «Ո՞վ է հիշում հայերի մասին» կարգախոսի ներքո։ Քննարկմանը կմասնակցեն Հայկական կինոֆոնդի (Armenian Film Foundation, ԱՄՆ) մասնագետ Կարլա Կարապետյանը, Մեծ Բրիտանիայի Հոլոքոստի Ազգային կենտրոնի համահիմնադիր Ջեյմս Սմիթը և Մեծ Բրիտանիայում Amnesty International-ի տնօրեն Քեյթ Ալենը։ Այս մասին հայտնում է «Հայերն այսօր»-ը՝ հղում անելով News.am-ին:
Վերջին 3 տարիների ընթացքում Հայկական կինոֆոնդը Սթիվեն Սթիլբերգի հիմնադրամի հետ համատեղ հավաքել է Ցեղասպանություն վերապրած 4000 մարդկանց վկայությունները։ Նրանց պատմությունները նկարահանվել են վերջին 40 տարիների ընթացքում։ Այդ բացառիկ հավաքածուն պատմում է հայերի, հույների, արաբների, ասորիների եւ եզդիների մասին։ Եզդիները ականատես են եղել Հայոց ցեղասպանությանը, իսկ այժմ, դժբախտաբար, տեսնում են, թե ինչպես է ողբերգական պատմությունը կրկնվում, գրում է Amnesty International-ի պաշտոնական կայքը։
Ֆիլմի ցուցադրությունից հետո նրա մասնակիցները կքննարկեն անպատժելիության խնդիրը և նրա ազդեցությունը ապագա հանցագործությունների վրա։ Այդ ենթատեքստում կդիտարկվի ոչ միայն Հայոց ցեղասպանությունը, այլ մարդկության դեմ իրագործված մյուս հանցագործությունները, այդ թվում՝ Սիրիայում և Իրաքում «Իսլամական պետության» գործած հանցագործությունները։

Amnesty International: "Кто помнит об армянах? 100 лет безнаказанности"
В Лондоне 22 апреля состоится обсуждение по теме Геноцида армян. В обсуждении, которое проведет международная правозащитная организация "Amnesty International" под лозунгом "Кто помнит об армянах? 100 лет безнаказанности", примут участие специалист Армянского кинофонда Карла Карапетян, соучредитель Национального центра Холокоста Великобритании Джеймс Смит, а также директор "Amnesty International" в Великобритании Кейт Ален, передает hayernaysor.am.
В последние три года Армянский кинофонд в сотрудничестве с Фондом Стивена Спилберга собрал 400 свидетельств людей, переживших Геноцид. Их рассказы были сняты за последние 40 лет. Это редкое собрание включает рассказы армян, греков, арабов, ассирийцев и езидов. Езиды видели Геноцид армян – а теперь, к сожалению, видят трагическое повторение истории, пишет сайт организации "Amnesty International".
После показа фильма участники обсудят проблему безнаказанности, а также ее влияние на будущие подобные преступления. В этом контексте будет рассмотрен не только Геноцид армян, но и другие преступления против человечества, вплоть до преступлений "Исламского государства" в Сирии и Ираке.