Էթյեն Մահչուփյան. 1915-ին կատարվածը ցեղասպանություն էր
Թուրքիայի վարչապետի գլխավոր խորհրդական Էթյեն Մահչուփյանը Լոնդոնում հայտարարել է, որ ինքը 1915-ին կատարվածը ճանաչում է որպես ցեղասպանություն: Այս մասին գրում է armeniangenocide100.org կայքը՝ հղում անելով 1in.am-ին:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ նա այս մասին հայտարարել է բրիտանական խորհրդարանում կազմակերպված կլոր սեղանի ընթացքում:
«Ես նախապես ասել եմ, որ ես ինձ հայից ավելի օսմանցի եմ զգում։ Ես ազգայնական չեմ, բայց երբ թեման վերաբերում է 1915-ին, ես գործածում եմ «Հայոց ցեղասպանություն» եզրը։ Կարծում եմ, որ կատարվածը ցեղասպանություն էր, քանի որ «ցեղասպանություն» եզրը և 1915-ին տեղի ունեցածը միմյանց համապատասխանում են։ Եթե ցեղասպանության եզրի սահմանումը փոխենք, այդ ժամանակ դա կարող է չհամարվել ցեղասպանություն։ Շատերը կարող է ինձ չհասկանան, սակայն ցեղասպանությունը ոչ թե պատմական, այլ իրավական եզր է»,- ասել է Մահչուփյանը:

Etyen Mahçupyan: 1915 Events were Genocide
Advser to Turkish Prime Minister Etyen Mahçupyan declared in London that he recognizes the 1915 events as Genocide, armeniangenocide100.org writes referring to 1in.am. According to the source, this was declared during a round-table discussion in the British Parliament.
"I have previously said that I feel more Ottoman than Armenian. I am not a nationalist, but when it comes to 1915 events, I use the term "Armenian Genocide." I think that what happend is Genocide, as the term "genocide" and what happened in 1915 correspond each other. If we change the definition of the term genocide, then it can be considered as not genocide. Many may not understand me, but genocide is not a historical, but a legal term," – Mahçupyan said.