«Դարեր շարունակ Հայաստանը եղել է պատմական Մետաքսի ճանապարհի մասնակից կարևոր երկիր». Նաիրա Մկրտչյան
«Դարեր շարունակ Հայաստանը եղել է պատմական Մետաքսի ճանապարհի մասնակից  կարևոր երկիր, և շատ գովելի է այն, որ  21-րդ դարում Հայաստանը կրկին  հայտնել է նոր ստեղծվելիք Մետաքսի ճանապարում իր դիրքը վերականգնելու պատրաստակամությունը: Եթե Հայաստանը կարողանա հասնել նրան, որ  Մետաքսի ճանապարհը նաև անցնի ՀՀ տարածքով, ապա այն, անկասկած, նոր հեռանկարներ կբացի երկրի զարգացման համար», - անդրադառնալով նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Չինաստան այցի ընթացքում Հայաստանի և Չինաստանի միջև «Մետաքսի ճանապարհ» նախաձեռնության շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությանը՝ նման կարծիք հայտնեց «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Նաիրա Մկրտչյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Իր խոսքում փորձագետը պարզաբանեց չինական կողմի այս նախաձեռնության  էությունը. Մետաքսի ճանապարհն իրենից ներկայացնելու է ոչ թե մեկ ճանապարհ, այլ ճանապարհների փունջ, որը Չինաստանը կմիացնի Արևմուտքին, Միջին Ասիային, Հարավային Կովկասին և Արևելյան Ասիային:
Խոսելով չինական այս նախաձեռնության  և  տարածաշրջանում տնտեսական այլ ծրագրերի համատեղելիության մասին, փորձագետը նկատեց, որ պատահական չէ այն, որ Չինաստան ՀՀ նախագահի այցի ընթացքում քննարկումներ են ծավալվել այնպիսի տնտեսական նախագծերի շուրջ,  ինչպիսիք են Հյուսիս-հարավ տրանսպորտային միջանցքը,  Հայաստանն Իրանին միացնող երկաթուղին, որոնք ըստ փորձագետի՝ լրիվ համատեղելի են Մետաքսի ճանապարհի ստեղծման համատեքստին:
Փորձագետը կարծիք հայտնեց, որ  ՀՀ անդամակցությունը  Եվրասիական տնտեսական միությանը նույնպես համատեղելի է Մետաքսի ճանապարհի ստեղծման հետ, քանի որ Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամակցությունը  կունենա իր դրական ազդեցությունը  Մետաքսի ճանապարհի նախագծում ՀՀ դիրքերի ամրապնդման գործում՝  ավելի մեծ հնարավորություններ  ստեղծելով Հայաստան-Չինաստան երկկողմ համագործակցության խորացման համար:
Նաիրա Մկրտչյանը փորձեց նաև պարզաբանել  Չինաստանի` այլ երկրների հետ համագործակցության տրամաբանությունը՝  մեջբերելով ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի խոսքերը.  «Եթե ցանկանում ես արագ գնալ` միայնակ գնա, սակայն եթե ցանկանում ես հեռուն գնալ, ապա միասին գնա»:

"Insight" Analytical Center Expert: For Decades Armenia Has Been Important Country on Silk Road
"For decades Armenia has been an important country on the Silk Road and it is praiseworthy that in the 21st century Armenia has again expressed its willingness to regain its positions on the present day Silk Road that is to be established. If the desire of the Armenian side to become a transit country for the  Silk Road becomes a reality, no doubt it will open new prospects of development for the country," - stated the expert of "Insight" Analytical Center for Applied Policy and  Research, Naira Mkrtchyan referring to the agreements on the Silk Road initiative gained between Armenia and China as a result of Serzh Sargsyan’s recent visit to China.
In her speech the expert clarified the essence of this initiative underling the important factor that is to be considered: the Silk Road will not be comprised of a single route but will be a group of routes that will connect China to the West, to Central Asia, to South Caucasus  and to East Asia.
Commenting on the compatibility of this Chinese initiative and other economic initiatives in the region, Naira Mkrtchyan noticed that it was not by chance that during the visit of RA President to China there were discussions on such economic plans as North-South Transport Corridor as well as the railroad that is to connect Armenia to Iran; the initiatives that are, according to her, completely compatible with the future plans of the Silk Road.
Naira Mkrtchya in her speech stated that Armenian’s accession to the Eurasian Economic  Union (EEU) is also  compatible to the future  construction of the Silk Road. According to her Armenia’s membership to EEU will widen the scope of cooperation between Armenia and China thus  contributing to Armenia’s strengthened  positions in the  Silk Road initiative.
Concluding her speech, Naira Mkrtchyan tried to explain the logic of China’s cooperation with other countries citing the words of the Chinese president Xi Jinping: "If you want to go fast, go alone, if you want to go far, go accompanied."