Ռուսաստանը անցնում է Քարտային վճարման ազգային համակարգի
Ներռուսական քարտային փոխանցումները այսուհետ կիրականացվեն  Քարտային վճարման ազգային համակարգով: Նման  անցման նպատակն է նվազեցնել Ռուսաստանի կախվածությունը արտասահմանյան վճարման համակարգերից, հայտնում է Sputnik News-ը:
Ինչպես տեղեկացրել է ՌԴ կենտրոնական բանկի Քարտային վճարման ազգային համակարգի բաժանմունքի տնօրեն, Տիմուր Բատիրևն,  ազգային վճարման քարտերի առաջին խմբաքանակը կթողարկվի 2015 թվականի երրորդ քառամսյակում: Կենտրոնական բանկը նախատեսում է հաջորդ երկու տարիների ընթացքում թողարկել վճարման 100 միլիոն ազգային քարտեր:
Հիշենք, որ ՌԴ որոշումը՝ անցնել Քարտային վճարման ազգային համակարգի կայացվեց  ի պատասխան ԵՄ երկրներին ուղղված Եվրոպական խորհրդարանի կոչին՝  դուրս թողնել Ռուսաստանին SWIFT համաշխարհային միջբանկային հաղորդակցությունների համակարգից:

Photo from www.theguardian.com
Intra-Russian card transactions started to use  National Card Payment System for processing, which aims at  reducing  Russia's dependency on foreign payment systems, Sputnik News reports.
The first batch of cards is to be issued in the third quarter of 2015 reports the director of the Central Bank National Card Payment System department, Timur Batyrev. 100 million national payment cards are planned to be issued by the Central Bank over the next two years.
It is to be reminded that the decision to pass to the National Card Payment System was in response to the European Parliament call to the EU member states to exclude  Russia from the Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) financial transaction system.