ԱՄՆ-ը վերանայում է իր քաղաքականությունը Եգիպտոսի նկատմամբ
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Աս-Սիսիի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում հայտնել է Եգիպտոսին տրամադրվող ռազմական օգնության վրա դրված ժամանակավոր արգելքը հանելու իր որոշման մասին: Ինչպես հայտնում է Golos Ameriki-ն, Օբաման և Աս-Սիսին քննարկել են Եգիպտոսին տրամադրվող ամերիկյան օգնությունը և տարածաշրջանում, այդ թվում Լիբիայում և Եմենում տեղի ունեցող իրադարձությունները: Օբաման ասել է Եգիպտոսի նախագահին, որ մտադիր է չեղյալ հայտարարել 2013 թվականի հոկտեմբերից գործող արգելքը, որով կասեցվել էր Եգիպտոսին F-16 ինքնաթիռների, Harpoon հրթիռների և M1A1 տանկերի մատակարարումը: Օբաման նաև հայտնել է Սիսիին, որ մտադիր է Կոնգրեսին խնդրել տարեկան 1,3 միլիարդ ռազմական օգնություն տրամադրել Եգիպտոսին: Նա նշել է, որ 2018 ֆինանսական տարուց անվտանգության ոլորտում Եգիպտոսին տրվող օգնությունը տրամադրվելու է 4 հիմնական ուղղություններով՝ ահաբեկչության դեմ պայքար, սահմանների պաշտպանություն, Սինայ թերակղզում անվտանգության ապահովում և ծովում անվտանգության ապահովում:
Միաժամանակ, Վաշինգտոնի վարչակազմը ընդգծում է, որ այս որոշումը դեռ չի նշանակում, թե ԱՄՆ-ը ընդունում է, որ Եգիպտոսում ժողովրդավարական զարգացումներ են տեղի ունեցել: Այլ այս օգնությունը տրամադրվում է՝ ելնելով ԱՄՆ ազգային անվտանգության նկատառումներից:
Նշենք, որ 2013 թվականի հուլիսի 3-ին Եգիպտոսում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո ԱՄՆ-ն որոշեց վերանայել Եգիպտոսի նկատմամբ իրականացվող իր ողջ քաղաքականությունը, այդ թվում նաև 1,3 միլիարդ ԱՄՆ դոլար արժողությամբ օգնության փաթեթը: Արդյունքում, կրճատվեց Եգիպտոսին տրամադրվող ռազմական օգնությունը, և Եգիպտոսը սկսեց իր արտաքին քաղաքականությունը "դիվերսիֆիկացնելու" փորձեր ձեռնարկել:
2014 թվականի օգոստոսին Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Աս-Սիսիի՝ Ռուսաստան կատարած այցի ժամանակ երկու երկրների նախագահները հայտարարեցին իրենց շուկաները բացելու պատրաստակամության մասին, ինչպես նաև բանակցություններ ընթացան ռազմական համագործակցության շուրջ: Ավելի ուշ Եգիպտոսն ու Ռուսաստանը վավերացրին 3,5 միլիարդ դոլար արժողությամբ ռազմական պայմանագիրը:

США меняют политику в отношении Египта?
Президент США Барак Обама сообщил президенту Египта Абдель Фаттаху ас-Сиси о своем решении отменить временный запрет на оказание военной помощи Египту, введенный после переворота в этой стране. Как сообщает Golos Ameriki, Обама поговорил по телефону c ас-Сиси. Стороны обсудили военную помощь, которую США оказывают Египту и развитие ситуации в регионе, в том числе в Ливии и Йемене. Президент Обама сказал египетскому коллеге, что намерен отменить действовавшее с октября 2013 года распоряжение, приостанавливающее поставки Египту самолетов F-16, ракет Harpoon и комплектующие для танков M1A1. Обама также сообщил ас-Сиси, что намерен продолжать запрашивать у Конгресса США по 1,3 млрд долларов в год в виде военной помощи Египту. Президент отметил, что начиная с 2018 финансового года, помощь Египту в сфере безопасности будет оказываться по четырем основным категориям – борьба с терроризмом, охрана границ, обеспечение безопасности на Синайском полуострове и обеспечение безопасности на море, а также в целях поддержания боеспособности систем оружия в арсенале египетских вооруженных сил.
Вместе с тем, вашингтонская администрация подчеркивает, что это решение не означает признание того, что в Египте достигнут прогресс в демократизации страны, и эта помощь оказывается, исходя из соображений национальной безопасности США.
Напомним, что после свержения М. Мурси и столкновений между силами безопасности страны с активистами исламистского движения "Братья-мусульмане" государственный департамент США принял решение пересмотреть свою политику в отношении Египта. Белый дом объявил о приостановке поставок военной техники. Вашингтон также приостановил предоставление правительству Египта пакета финансовой помощи в размере 260 миллион долларов. В госдепартаменте США заявили, что эта приостановка носит временный характер.
В результате сокращения американской помощи Египет начал искать новых союзников. После решения президента США Барака Обамы приостановить оказание военной помощи Египту активизировались дипломатические контакты между Москвой и Каиром. Кроме этого, Египет углубляет сотрудничество со странами Персидского залива.  После свержения исламистского президента Мурси правительство Египта получило до 12 миллиардов долларов от арабских стран Залива, в особенности от Саудовской Аравии, ОАЭ и Кувейта.