Տեր Սեպուհ արքեպիսկոպոս Չուլջյան.Նարեկացին՝ որպես պաշտելի Սուրբ, կընդգրկվի և՛ կաթոլիկ, և՛ ուղղափառ եկեղեցական օրացույցերում
Ներկայացնում ենք Գուգարաց թեմի առաջնորդ Տեր Սեպուհ արքեպիսկոպոս Չուլջյանի բացառիկ հարցազրույցը «Արմեդիա» տեղեկատվականվերլուծական գործակալությանը:
-Սրբազա՛ն հայր, ապրիլի 23-ին հայկական և քրիստոնյա մի շարք այլ եկեղեցիներում կհնչի զանգերի ղողանջը՝ 100 հարված, որից անմիջապես հետո կհայտարարվի լռության րոպե: Ո՞րն է այս նախաձեռնության հիմնական խորհուրդը և ո՞ր եկեղեցիներն են միանալու նրան:
-Հայաստանյաց առաքելական եկեղեցու բոլոր եկեղեցիներին է դա վերաբերում՝ անախ նրանից՝ աշխարհի որ անկյունում են գտնվում նրանք: Որտեղ հայկական համայնքեր կան, այնտեղ էլ հայությունը միասին, ըստ իրենց ժամային գրաֆիկի, պետք է այս արարողությանը մասնակից դառնա: Ահա այս է հրահանգը ամենքիս համար, որը մենք բոլորս պարտավորվում ենք ի հիշատակ Ցեղասպանության մեր անմեղ զոհերի, մեր հարգանքի տուրքը նաև այդ կերպ մատուցենք: Սակայն կան նաև որոշ եկեղեցիներ՝ ուղղափառ եկեղեցիներ Եվրոպայում և, ինչու չէ, նաև կաթոլիկ եկեղեցիներ, ովքեր նույնպես զանգերի ղողանջմամբ ցանկություն են հայտնել մասնակցել ապրիլի 23-ի 19:15 րոպեին, որը խորհրդանշում է 1915 թվականը:
Մասնակից դառնալ՝ նշանակում է այս կերպ ցավակից լինել, աջակից լինել կամ զորակից լինել: Ահա այս է զանգերի ղողանջը, որը պետք է տեղի ունենա սրբադասման օրը՝ ապրիլի 23-ին:
-Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված սուրբ պատարագին Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն հռչակեց տիրեզերական եկեղեցու վարդապետ: Ի՞նչ նշանակություն ունի այն հայ ժողովրդի համար:
-Սուրբ Գրիգոր Նարեկացին իբրև մեծություն միշտ եղել է: 1000 տարի է՝ հայ եկեղեցին ու հայ ժողովուրդը Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու նկատամամբ իր հարգալից վերաբերմունքն է  ցուցաբերում և, իբրև Սուրբ, մշտապես հայցում ենք նրա բարեխոսությունը: Ուստի, այդ մենք ենք, որ չենք տեսել կամ մեր շրջապատն է, որ չի տեսել Գրիգոր Նարեկացու մեծությունը: Մեծերը միշտ էլ մեծ են լինում, նրանք նկատվելու կարիք անգամ չունեն: Բայց  այս պարագայում Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն տիեզերական վարդապետ հռչակելը մեր ազգային ինքնասիրությունը շոյող քայլ է: Ե՛վ ի պատիվ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու, և՛ ի պատիվ ներկա Հռոմի Պապի՝ Նարեկացին ավելի մեծ ճանաչման է արժանանում: Հուսով եմ` տարբեր ազգերի հավատացյալների և գիտնականների լայն շրջանակների կողմից այն ավելի շատ կընթերցվի և կուսումնասիրվի: Եվ կարծում եմ, որ թե՛ կաթոլիկ և թե՛ ուղղափառ եկեղեցիների կողմից Նարեկացին, ինչպես Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչը, կընդգրկվի իրենց եկեղեցական օրացույցերում՝ իբրև տոնելի և պաշտելի Սուրբ: Մի՛ մոռացեք, որ Նարեկացուն իբրև Սուրբ միայն Հայաստանյաց եկեղեցին է, որ սրբադասել է, իսկ աշխարհի մյուս քրիստոյա եկեղեցիները չեն սրբադասել՝ բացառությամբ հայազգի սուրբերից Գրիգոր Լուսավորչին: Ուստի կարծում եմ, որ այս կերպ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացին, դառնալով տիեզերական վարդապետ, ավելի շատ կճանաչվի, կընթերցվի, կուսումնասիրվի: Եվ դա շոյում է անշուշտ մեր ազգային հոգևոր զգացմունքները: Շատ բնական է, որ հայ ազգի մի սուրբ վարդապետ ուշադրության է արժանանում հզոր կաթոլիկ եկեղեցու կողմից:
- Սրբազա՛ն հայր, իսկ ինչպե՞ս կգնահատեք Հայոց ցեղասպանության զոհերի սրբադասման մասին որոշումը և այն ինչպե՞ս կայացվեց:
Սրբադասման որոշումը մեկ օրվա մեջ չէ, որ կատարվել է: Այդ որոշման վրա աշխատել են տասնյակ տարիներ: Այն մշտապես եղել է հայ եկեղեցու ուշադրության կենտրոնում: Ժամը և պահը ընտրելու խնդրի մեջ է, որ մշտապես անորոշություն է եղել: Ե՞րբ է արդյոք այն ժամը, պահը, երբ կարելի է մեր նահատակներին սրբադասել: Մենք սրբադասում ենք, Աստված է, որ սրբացնում է նրանց: Ուստի այդ սրբադասման պրոցեսը երկար ժամանակ է խլել մեզանից և երկար ժամանակ է անցել այն օրերից, որ պարբերաբար հնչեցվել է այդ հարցը, պարբերաբար մտել է օրակարգ, ուսումնասիրություններ են կատարվել, հանձնաժողովներ են աշխատել: Թերևս շատ վաղ շրջանից՝ մինչև Վազգեն կաթողիկոս, Վազգեն կաթողիկոսից հետո էլ Գարեգին կաթողիկոսի օրոք և այժմ էլ ահավասիք Գարեգին 2-րդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի օրոք ի վերջո իրականացավ և 100-րդ տարելիցին համընկեց սրբադասման արարողությունը:
Այս որոշումը միանշանակ մեր հոգու պարտքն է մեր նահատակների համար: Սա ո՛չ քաղաքական,  ո՛չ դիվանագիտական, ո՛չ իրավական որևէ բանի հետ ես չեմ զուգավորում: Սա ընդամենը մեր բարոյական, հոգևոր պատքն է մեր նահատակների նկատմամբ, որ ցուցաբերեց հայ եկեղեցին:

Archbishop Sepuh Chuljyan: Both Catholic and the Orthodox Churches will Include Narekatsi in Their Religious Calendars as a Holy and Beloved Saint
"Armedia" Information, Analytical Agency presents an exclusive interview with Prelate of the Gugarats Diocese of the Armenian Holy Apostolic Church, Archbishop Sepuh Chuljyan
- His Eminence, on April 23 in Armenian and other Christian Churches bells will ring for 100 times, after which the minute of silence will be declared. What is the main idea of this initiative and which churches will join it?
- This refers to all Armenian Apostolic churches irrespective in what parts of the world they are. Where there are Armenian communities, in that places the whole Armenians together, according to their time schedule, will become participants of this event. This is the command to everyone. All of us, for the sake of honoring the memory of the victims of Genocide, will also pay tribute in this way. However there are also other churches – Orthodox churches in Europe and why not, some Catholic churches, which also have expressed their will to participate in this initiative on April 23 at 19:15, which symbolizes the year 1915.
To be involved - means in this way to sympathize with and support. This is the idea of the bell ringing, which will take place on April 23 – the day of the canonization of the victims of Genocide.
- In the mass dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in the St. Peter’s Basilica, the Pope Francise declared St. Grigor Narekatsi the Doctor of the Universal Church. What does this mean for the Armenian nation?
- St. Grigor Narekatsi as a prominent figure has always been there. It is already 1000 years the Armenian Church and the Armenia nation have a respectful attitude towards Grigor Narekatsi, and as a Saint ask his pleading. Therefore, it is us or people in our environment that have not seen the greatness of Grigor Narekatsi. Great people are always great, they do not even need to be noticed. But in this regard the declaration of St. Grigor Narekatsi as the Doctor of Universal Church is a step that touches our national self.
And in honor to the Roman Catholic Church and in honor to the current Pope, Narekatsi gained a greater recognition. I hope that believers and scientists of different nations will read and learn about Narekatsi more. I think that both Catholic and the Orthodox churches will include Narekatsi, as St. Grigor Lusavorich, in their religious calendars as a holy and beloved saint. Do not forget that Narekatsi as a Saint has been canonized only by the Armenian Church, whereas other Christian Churches have not canonized him. Therefore I think that becoming the Doctor of Universal Church, Grigor Narekatsi will be more read and become more known. This, of course, touches our national religious feelings. It is quite natural that Armenian Saint appears in the center of the attention of the powerful Catholic Church.