Բացառիկ հարցազրույց Genealogy խմբի հետ. Սա անկեղծ լինելու կոչ է
2015թ. մայիսին «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույցի ժամանակ Հայաստանը կներկայացնի Genealogy խումբը՝ կազմված Հայաստանից և 5 աշխարհամասերից հրավիրված հայ երգիչներից կազմված խումբը: Նրանք հանդես կգան «Face The Shadow» երգով, որը խորհրդանշում է 1915թ. Հայոց Ցեղասպանության հետևանքով ամբողջ աշխարհով սփռված հայության կոչը յուրաքանչյուրին՝ լինել ազնիվ և առերեսվել ճշմարտությանը:
Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը Genealogy խմբի անդամների և Եվրատեսիլի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանի հետ:
«Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունն այս տարի որոշում ընդունեց Եվրատեսիլ երգի մրցույթին ներկայացնել նոր ձևաչափ: Կառուցելով կամուրջներ` Genealogy խումբը համախմբեց երկրագնդի հինգ աշխարհամասերում (Եվրոպա, Ամերիկա, Աֆրիկա, Ավստրալիա, Ասիա) և Հայաստանում բնակվող մեր հայրենակիցներին. 6 արտիստ, 6 ճակատագիր, 1 պատմություն: Մենք այս տարի իրագործեցինք մեր տարիների վաղեմի երազանքը, որովհետև միշտ ցանկացել ենք համախմբել սփյուռքահայերին, հայ երիտասարդներին, ովքեր ապրում են Հայաստանից դուրս. այս տարին ամենահարմարն էր դրա համար»,- նշել է Գոհար Գասպարյանը:
Մասնակիցները մեզ պատմել են իրենց զգացողությունների մասին, երբ ստացել են նախագծին մասնակցելու հրավերը:
Ինգա Արշակյան (Հայաստան). «Genealogy խմբի մասնակից լինելը մեծ երջանկություն է ինձ համար և առաջին հերթին Եվրատեսիլյան բեմ նորից բարձրանալու հնարավորություն: Մեծ ոգևորությամբ և իհարկե հուզմունքով ընդունեցի այդ առաջարկը: Նախագծի ձևաչափը նորություն էր և կարծում եմ հաջողություն անպայման կունենա»:
Ստեֆանի Թոփալյան (Ճապոնիա, Ասիա). «Մտքովս երբևիցե չէր կարող անցնել, որ օրերից մի օր նման առիթով Հայաստանում կլինեմ: Այն ամենն, ինչ տեղի է ունենում ինձ հետ, ուղղակի անհավատալի է: Այնքան շնորհակալ եմ ինձ ընտրելու համար: Սա անհավատալի է»:
Եսայի Ալթունյան (Ֆրանսիա, Եվրոպա). «Genealogy-ն մեր արմատն է. մարդ պետք է իմանա որտեղից է գալիս, որ իմանա ուր է գնում: Երբ ստացա առաջարկը, մեծ սիրով և ոգևորվածությամբ ընդունեցի այն՝ ոչ միայն եվրատեսիլյան հետաքրքիր փորձ ձեռք բերելու, այլև ծագումնաբանական նմանատիպ գաղափար կրող նախագծի մաս դառնալու համար:  Չափազանց մեծ առաքելություն է: Մենք բոլորս բեմում ուղղակի հայ ենք լինելու, ովքեր ներկայացնելու են միլիոնավոր մարդկանց»:
Թամար Կապրելյան (ԱՄՆ, Ամերիկա). «Genealogy-ի հիմքում ընկած գաղափարն ուղղակի փայլուն է: Նախագիծը հնարավորություն է ընձեռում մի հարթակում հավաքել աշխարհի տարբեր ծայրերի հայերին: Շատ ուրախ եմ, որ մասնակից եմ այս ամենին. նման հնարավորություն կյանքում մեկ անգամ է տրվում»:
Մերի-Ջին Օ՛Դոհերթի Վասմաթզյան (ԱվստրալիաԱվստրալիա). «Մինչ ինձ ուղարկված նամակի բովանդակությանը ծանոթանալը, կարծում էի` որևէ օպերային համերգի մասնակցության հրավեր պետք է լինի: Իսկ այս առաջարկը չափազանց անկանխատեսելի և միևնույն ժամանակ հիասքանչ էր, իսկ հիմա դա արդեն իրականություն է»:
Վահե Թիլբյան (Եթովպիա, Աֆրիկա).  «Երբ Հանրային հեռուստաընկերությունից նամակ ստացա և իմացա, որ խմբի վեց անդամներից մեկն եմ, մի շարք զգացողություններ միախառնվեցին իրար՝ հպարտություն, ուրախություն, հուզմունք: Զգացի, որ կարող եմ Հայաստանի մաս կազմել և մրցույթին ներկայացնել մի ամբողջ ժողովրդի»:
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ի խնդրանքով խմբի մասնակիցները նաև պատմել են երգի իրենց ընկալման և դրանում պարունակվող ուղերձի մասին:
Վահե Թիլբյան. «Մեր երգն ինձ համար աննկարագրելիորեն ուժեղ իմաստ ունի, թե ինչպես կառուցել ամեն տեսակի հարաբերություններ՝ լինի դա ընկերական, սիրային, թե՝ ընտանեկան: Երգը կոչ է ազնիվ լինելու, առաջին հերթին, ինքներս մեր և այն բոլոր մարդկանց նկատմամբ, ովքեր շրջապատում են մեզ, չժխտել այն զգացմունքները, որոնք ապրում են, այն հույզերը, որոնք  ցանկանում ենք ի ցույց դնել և իհարկե այն խոսքերը, որոնք  ցանկանում ենք ասել: Միայն այդ դեպքում Դուք Ձեզ ազատ կզգաք և կունենաք ավելի լավ, ավելի իմաստուն կյանք՝  հոգեպես ավելի հանգիստ»:
Մերի-Ջին Օ՛Դոհերթի Վասմաթզյան.  «Երգը սիրո և ներողամտության շատ ուժեղ կոչ է, որոնք համամարդկային արժեքներ են բոլորի համար: Ինան կարողացել է շատ ներդաշնակորեն միավորել երգի խոսքերը երաժշտության հնչյունների հետ: Արմենն, իր հերթին, փայլուն կերպով ցույց է տվել և ներկայացրել մեզնից  յուրաքանչյուրի  ձայնային կարողություններն ու յուրաքանչյուրիս անհատական ոճը: Մարդիկ կհիշեն «Եվրատեսիլ 2015»-ը, քանի որ հենց այդ տարի առաջին անգամ կհնչի «Առերեսվի՛ր ստվերին» երգը»:
Թամար Կապրելյան«Երգը սիրո մասին է, որը պատմում է ինչպես նվիրվել հարաբերություններին լիովին՝ թույլ տալով ինքներդ Ձեզ լինել նրանց հետ կապված և մշտապես նրանց կողքին: Խմբի ստեղծման գաղափարը 5 տարբեր աշխարհամասեր ներկայացնելն է: Ես ինքս ներկայացնում եմ Ամերիկան՝ Հյուսիսային Ամերիկան, իսկ բոլորս միասին ներկայացնում ենք Հայկական սփյուռքը: Երգելով միասին՝ մենք երգում ենք սիրո և խաղաղության մասին»:
Եսայի Ալթունյան.  «Երգն իսկապես շատ դրական է, ինչպես նաև ուժեղ:  Այն ներառում է իր մեջ 5 աշխարհամասեր, որի հիմքում ընկած է մեկ գաղափար՝ միավորել դրանք մեկում: Երգը նման է վերելակի, որը ձգվում է դեպի երկինք և հասնելով այնտեղ՝ տպավորություն է ստեղծվում, որ դու կանգնած ես շնչակտուր և սրտի բաբախումով:  Ես սիրում եմ այդ զգացողությունը»:
Ստեֆանի Թոփալյան. «Երգը լսելիս տպավորություն է ստեղծվում, որ այն ոչ թե 3 րոպե է ձգվում, այլ մի ամբողջ հավերժություն. այն նման է մի ամբողջ կյանքի պատմության: Մի քանի րոպեների ընթացքում երգը կարողանում է մեզ փոխանցել շատ կարևոր բաներ: Այն շատ քաղցրահունչ է՝ լի սիրով, տխրությամբ և զայրույթով, խիզախությամբ և հզորությամբ: Այն նման է մեր սրտին, մոտ է մեր հոգուն... »:

Genealogy: "Человек должен знать, откуда он происходит, чтобы знать - куда идти" (эксклюзив)
В мае 2015 года на международном конкурсе песни "Евровидение" Армению представит группа Geneaology, в состав которой вошли представители Армении со всех континентов мира. Группа выступит с песней "Face The Shadow" (Лицом к лицу с тенью). Песня - призыв армянского народа, разбросанного по всему свету в результате Геноцида армян 1915 года, быть искренними и признать историю.
В эксклюзивном интервью ИАА "Армедиа" руководитель армянской делегации на конкурсе "Евровидение" Гоар Гаспарян заявила: "Общественное телевидение Армении в этом году приняло решение выступить на конкурсе Евровидение в новом формате. Выстраивая мосты, группа Genealogy объединила наших соотечественников со всех континентов (Европа, Америка, Африка, Австралия, Азия) и Армении – 6 артистов, 6 судеб, 1 история. Мы воплотили в реальность нашу давнюю мечту, нам всегда хотелось объединить армян диаспоры, молодежь, которая живет за пределами Армении. Это – самый удачный год для этого",- сказала в интервью Гоар Гаспарян.
Участники группы также поделились с ИАА "Армедиа" своими ощущениями после того момента, когда получили приглашение участвовать в проекте.
Инга Аршакян (Армения): "Быть участником группы Genealogy - большое счастье для меня и, в первую очередь, еще одна возможность подняться на сцену Евровидения. Я приняла приглашение с большим воодушевлением и трепетом. Это новый формат проекта и, думаю, он будет иметь большой успех".
Ваге Талбян (Эфиопия, Африка): "Когда получил письмо от Общественного телевидения и узнал, что выбран одним из шести участников группы, во мне смешалось много эмоций – гордость, радость, трепет. Я почувствовал, что могу стать частичкой Армении и представлять на конкурсе целый народ".
Стефани Топалян (Япония, Азия): "Никогда не думала, что однажды буду в Армении по такому поводу. Все, что происходит со мной, просто невероятно. Я очень благодарна, что выбрали меня. Мне не верится".
Есаи Алтунян (Франция, Европа): "Genealogy – наши корни. Человек должен знать, откуда он происходит, чтобы знать - куда идти. Когда получил приглашение, принял его с большой радостью – это возможность не только приобрести опыт участия в конкурсе "Евровидение", но и стать частью этно-идеи. Это очень большая миссия. На сцене мы все будем только армянами, которые представляют миллионы людей".
Тамара Капрелян (США, Америка): "Идея, лежащая в основе Genealogy, просто гениальна. Проект дает возможность собрать на одной площадке армян с разных концов света. Я очень рада, что участвую в этом, такая возможность выпадает раз в жизни".
Мери-Джин О’Догерти Васматзян (Австралия, Австралия): "Перед тем, как ознакомиться с письмом, я думала, что это приглашение на оперный концерт. А это приглашение было очень неожиданным и в тоже время прекрасным. Сейчас это уже реальность".
По просьбе ИАА "Армедиа" участники группы также поделились своим мнением о песне и о том, какой посыл она несет.
Ваге Талбян: "Наша песня для меня имеет необычайно сильный смысл, она о том, как нужно выстраивать любые отношения – дружеские, любовные или семейные. Это призыв быть искренними, в первую, очередь с самими собой и со всеми, кто окружает нас, не отрицать те чувства, которые живы, те эмоции, которые хочется выразить и, конечно, те слова, которые так хочется сказать. Только в этом случае вы будете действительно свободны и жизнь станет лучше, осмысленнее, душевно более спокойнее".
Стефани Топалян: "Когда слушаешь песню, формируется впечатление, что она длится не 3 минуты, а целую вечность, она похожа на целую историю жизни. В течение нескольких минут песня передает нам очень важные мысли. Она очень приятна на слух, полна любви, печали и злости, храбрости и могущества. Она похожа на наше сердце, близка к нашей душе…"
Есаи Алтунян: "Песня действительно очень позитивна и очень сильна. Она воплощает в себе 6 континентов, в основе которой одна идея - объединить их воедино. Песня похожа на лифт, который стремится в небо и, достигая, создает ощущение, что ты стоишь, задыхаясь, с колотящимся сердцем. Я люблю эти ощущения".
Тамара Капрелян: "Это песня о любви, которая учит, как полностью посвящать себя отношениям, позволяя быть и связанной с ними, и рядом с ними. Идея группы - в представлении 5 континентов. Я сама представляю Америку – Северную Америку, а все мы - Армянскую диаспору. Все вместе мы поем о любви и мире".
Мери-Джин О’Догерти Васматзян: "Это очень сильный призыв любить и быть милосердным, это общечеловеческие ценности. Инна смогла очень гармонично объединить слова песни с музыкой. Армен, в свою очередь, прекрасно представил и дал возможность раскрыть голосовые особенности и стиль каждого из нас. Люди будут помнить "Евровидение-2015", так как именно в этом году впервые будет звучать песня "Face The Shadow"…