Բացառիկ հարցազրույց Genealogy խմբի հետ. Սա անկեղծ լինելու կոչ է
2015թ. մայիսին «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույցի ժամանակ Հայաստանը կներկայացնի Genealogy խումբը՝ կազմված Հայաստանից և 5 աշխարհամասերից հրավիրված հայ երգիչներից կազմված խումբը: Նրանք հանդես կգան «Face The Shadow» երգով, որը խորհրդանշում է 1915թ. Հայոց Ցեղասպանության հետևանքով ամբողջ աշխարհով սփռված հայության կոչը յուրաքանչյուրին՝ լինել ազնիվ և առերեսվել ճշմարտությանը:
Ձեզ ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը Genealogy խմբի անդամների և Եվրատեսիլի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանի հետ:
«Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունն այս տարի որոշում ընդունեց Եվրատեսիլ երգի մրցույթին ներկայացնել նոր ձևաչափ: Կառուցելով կամուրջներ` Genealogy խումբը համախմբեց երկրագնդի հինգ աշխարհամասերում (Եվրոպա, Ամերիկա, Աֆրիկա, Ավստրալիա, Ասիա) և Հայաստանում բնակվող մեր հայրենակիցներին. 6 արտիստ, 6 ճակատագիր, 1 պատմություն: Մենք այս տարի իրագործեցինք մեր տարիների վաղեմի երազանքը, որովհետև միշտ ցանկացել ենք համախմբել սփյուռքահայերին, հայ երիտասարդներին, ովքեր ապրում են Հայաստանից դուրս. այս տարին ամենահարմարն էր դրա համար»,- նշել է Գոհար Գասպարյանը:
Մասնակիցները մեզ պատմել են իրենց զգացողությունների մասին, երբ ստացել են նախագծին մասնակցելու հրավերը:
Ինգա Արշակյան (Հայաստան). «Genealogy խմբի մասնակից լինելը մեծ երջանկություն է ինձ համար և առաջին հերթին Եվրատեսիլյան բեմ նորից բարձրանալու հնարավորություն: Մեծ ոգևորությամբ և իհարկե հուզմունքով ընդունեցի այդ առաջարկը: Նախագծի ձևաչափը նորություն էր և կարծում եմ հաջողություն անպայման կունենա»:
Ստեֆանի Թոփալյան (Ճապոնիա, Ասիա). «Մտքովս երբևիցե չէր կարող անցնել, որ օրերից մի օր նման առիթով Հայաստանում կլինեմ: Այն ամենն, ինչ տեղի է ունենում ինձ հետ, ուղղակի անհավատալի է: Այնքան շնորհակալ եմ ինձ ընտրելու համար: Սա անհավատալի է»:
Եսայի Ալթունյան (Ֆրանսիա, Եվրոպա). «Genealogy-ն մեր արմատն է. մարդ պետք է իմանա որտեղից է գալիս, որ իմանա ուր է գնում: Երբ ստացա առաջարկը, մեծ սիրով և ոգևորվածությամբ ընդունեցի այն՝ ոչ միայն եվրատեսիլյան հետաքրքիր փորձ ձեռք բերելու, այլև ծագումնաբանական նմանատիպ գաղափար կրող նախագծի մաս դառնալու համար:  Չափազանց մեծ առաքելություն է: Մենք բոլորս բեմում ուղղակի հայ ենք լինելու, ովքեր ներկայացնելու են միլիոնավոր մարդկանց»:
Թամար Կապրելյան (ԱՄՆ, Ամերիկա). «Genealogy-ի հիմքում ընկած գաղափարն ուղղակի փայլուն է: Նախագիծը հնարավորություն է ընձեռում մի հարթակում հավաքել աշխարհի տարբեր ծայրերի հայերին: Շատ ուրախ եմ, որ մասնակից եմ այս ամենին. նման հնարավորություն կյանքում մեկ անգամ է տրվում»:
Մերի-Ջին Օ՛Դոհերթի Վասմաթզյան (ԱվստրալիաԱվստրալիա). «Մինչ ինձ ուղարկված նամակի բովանդակությանը ծանոթանալը, կարծում էի` որևէ օպերային համերգի մասնակցության հրավեր պետք է լինի: Իսկ այս առաջարկը չափազանց անկանխատեսելի և միևնույն ժամանակ հիասքանչ էր, իսկ հիմա դա արդեն իրականություն է»:
Վահե Թիլբյան (Եթովպիա, Աֆրիկա).  «Երբ Հանրային հեռուստաընկերությունից նամակ ստացա և իմացա, որ խմբի վեց անդամներից մեկն եմ, մի շարք զգացողություններ միախառնվեցին իրար՝ հպարտություն, ուրախություն, հուզմունք: Զգացի, որ կարող եմ Հայաստանի մաս կազմել և մրցույթին ներկայացնել մի ամբողջ ժողովրդի»:
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ի խնդրանքով խմբի մասնակիցները նաև պատմել են երգի իրենց ընկալման և դրանում պարունակվող ուղերձի մասին:
Վահե Թիլբյան. «Մեր երգն ինձ համար աննկարագրելիորեն ուժեղ իմաստ ունի, թե ինչպես կառուցել ամեն տեսակի հարաբերություններ՝ լինի դա ընկերական, սիրային, թե՝ ընտանեկան: Երգը կոչ է ազնիվ լինելու, առաջին հերթին, ինքներս մեր և այն բոլոր մարդկանց նկատմամբ, ովքեր շրջապատում են մեզ, չժխտել այն զգացմունքները, որոնք ապրում են, այն հույզերը, որոնք  ցանկանում ենք ի ցույց դնել և իհարկե այն խոսքերը, որոնք  ցանկանում ենք ասել: Միայն այդ դեպքում Դուք Ձեզ ազատ կզգաք և կունենաք ավելի լավ, ավելի իմաստուն կյանք՝  հոգեպես ավելի հանգիստ»:
Մերի-Ջին Օ՛Դոհերթի Վասմաթզյան.  «Երգը սիրո և ներողամտության շատ ուժեղ կոչ է, որոնք համամարդկային արժեքներ են բոլորի համար: Ինան կարողացել է շատ ներդաշնակորեն միավորել երգի խոսքերը երաժշտության հնչյունների հետ: Արմենն, իր հերթին, փայլուն կերպով ցույց է տվել և ներկայացրել մեզնից  յուրաքանչյուրի  ձայնային կարողություններն ու յուրաքանչյուրիս անհատական ոճը: Մարդիկ կհիշեն «Եվրատեսիլ 2015»-ը, քանի որ հենց այդ տարի առաջին անգամ կհնչի «Առերեսվի՛ր ստվերին» երգը»:
Թամար Կապրելյան«Երգը սիրո մասին է, որը պատմում է ինչպես նվիրվել հարաբերություններին լիովին՝ թույլ տալով ինքներդ Ձեզ լինել նրանց հետ կապված և մշտապես նրանց կողքին: Խմբի ստեղծման գաղափարը 5 տարբեր աշխարհամասեր ներկայացնելն է: Ես ինքս ներկայացնում եմ Ամերիկան՝ Հյուսիսային Ամերիկան, իսկ բոլորս միասին ներկայացնում ենք Հայկական սփյուռքը: Երգելով միասին՝ մենք երգում ենք սիրո և խաղաղության մասին»:
Եսայի Ալթունյան.  «Երգն իսկապես շատ դրական է, ինչպես նաև ուժեղ:  Այն ներառում է իր մեջ 5 աշխարհամասեր, որի հիմքում ընկած է մեկ գաղափար՝ միավորել դրանք մեկում: Երգը նման է վերելակի, որը ձգվում է դեպի երկինք և հասնելով այնտեղ՝ տպավորություն է ստեղծվում, որ դու կանգնած ես շնչակտուր և սրտի բաբախումով:  Ես սիրում եմ այդ զգացողությունը»:
Ստեֆանի Թոփալյան. «Երգը լսելիս տպավորություն է ստեղծվում, որ այն ոչ թե 3 րոպե է ձգվում, այլ մի ամբողջ հավերժություն. այն նման է մի ամբողջ կյանքի պատմության: Մի քանի րոպեների ընթացքում երգը կարողանում է մեզ փոխանցել շատ կարևոր բաներ: Այն շատ քաղցրահունչ է՝ լի սիրով, տխրությամբ և զայրույթով, խիզախությամբ և հզորությամբ: Այն նման է մեր սրտին, մոտ է մեր հոգուն... »:

Exclusive Interview with Genealogy Band: This is a Call to be Honest
In the 2015 Eurovision Song Contest the band Genealogy composed of singers from the Republic of Armenia and 5 continents of the world will present Armenia. They will sing the song "Face the Shadow," which symbolizes a call of the Armenians spread all over the world as a result of 1915 Genocide to be honest and face the truth.
"Armedia" Information, Analytical Agency presents an exclusive interview with the members of the Genealogy band and the head of the Armenian Eurovision delegation Gohar Gasparyan.
"The Public Television of Armenia this year decided to have a new format for the Eurovision song contest. Building bridges the Genealogy band brought together our compatriots from five continents (Europe, America, Africa, Australia, Asia) and from Armenia – 6 artists, 6 destiny, 1 story. This year we fulfilled our primordial dream, as we have always wanted to bring the Armenian Diaspora, Armenian youth, living outside Armenia, together. This year was the best for that," – Gohar Gasparyan said.
The participants shared their feelings with "Armedia" IAA, when they received an invitation to participate in the project Genealogy.
Inga Arshakyan (Armenia): "It is a great happiness for me to be a member of the band Genealogy and it is also anther opportunity to again stand on the Eurovision stage. Of course, I accepted this offer with great enthusiasm and excitement. The format is new and I think it will succeed."
Stephanie Topalian  (Japan, Asia): "I would never think that one day I will be in Armenia for such an occasion. Everything that happens to me is just incredible. I am so grateful for choosing me. This is unbelievable."
Essaï Altounian (Frace, Europe): "Geneaology is our root. One should know where he/she comes from, to know where he/she goes. When I received the proposal I accepted it with great pleasure and enthusiasm, not only for gaining Eurovision interesting experience, but for becoming part of the project that has such an interesting genealogical idea. This is an extremely great mission. On the stage all of us will be just Armenians, who will represent millions of people."
Tamar Kaprelian (USA, America): "The underlying idea of Genealogy is very brilliant. The project enables to gather Armenians all over the world on one platform. I am happy that I am involved in all this: this kind of opportunity is given once in a life."
Mary-Jean O’Doherty Vasmatzian (Australia, Australia): "Before getting familiar with the content of the letter sent to me, I thought there should be an invitation to a concert. But this proposal was too unpredictable and wonderful at the same time, and now it's a reality."
Vahe Tilbian (Ethiopia, Africa): "When I received a letter from the Public Television of Armenia and learnt that one of the members of the band is me, I had quite different feelings and emotions – pride, joy and excitement. I felt that I can become a part of Armenia and present a whole nation in the Contest."
The members of the band have also told "Armedia" IAA about their perception of the "Face the Shadow" song and the message it has for the world.
Vahe Tilbian: "For me our song has a powerful idea, which is beyond any description. It is about how to build any kind of relationship – relations with friends, family or someone beloved. The song is a call first of all to us and of course, those people who surround us, not to deny those feelings that they have, those emotions that we want to show and of course, those words we want to say. Only in this case you can feel free and will have a better, a wiser life – be mentally calmer."
Mary-Jean O’Doherty Vasmatzian: "The song is a strong call for love and forgiveness, which are universal human values for all of us. Inna was able to very harmoniously combine the lyrics of the song with the sounds of the music. Armen, in his turn, has in an excellent way showed and presented the vocal abilities and the individual style of each of us. People will remember Eurovision 2015, as for the first time this year the song "Face the Shadow" will be played."
Tamar Kaprelian: The song is about love, which tells the story how to fully devote yourself to the relationships letting yourself always be with them. The idea of creating this group is presenting 5 different continents. I myself present America, North America and all of us together present the Armenian Diaspora. Together we sing about love and peace.
Essaï Altounian: "The song is really very positive, as well as strong. It includes 6 continents in it and is based on one idea – unite them in one. The song is like an elevator, which stretches to the sky and reaching there you have an impression that you are standing there breathless and with heartbeat. I like that feeling. "
Stephanie Topalian: "Hearing the song one has an impression that it does not last 3 minutes, but a whole eternity: it is like a life story. In several minutes the song manages to convey the most important things for us. It sounds very sweet - full of love, sadness and anger, courage and power. It is like our heart. It is so close to our souls."