Էվերեստի վրա ձնահոսքի հետևանքով 65 մարդ է զոհվել
Էվերեստ լեռան ձնահոսքի հետևանքով 65 լեռնագնացներ են զոհվել, ևս 1000 մարդ բազային ճաբարում սպասում են տարհանման, տեղեկացնում  է CNN IBN-ը:
Ըստ Նեպալի լեռնագնացության ասոցիացիայի նախագահ Անգ Չերինգի՝ ավելի քան 60 մարդ ստացել է վնասվածքներ և առաջին հերթին տարհանվելու են հենց այդ անձինք։ Ընդ որում` նրանցից 22-ը արդեն տարհանվել են ժամանած առաջին ուղղաթիռով:
Ձնահոսքը իջել է Էվերեստ լեռան բազային ճամբարի վրա այն պահին երբ լեռնագնացները պատրաստվելիս են եղել բարձրանալ դրա գագաթը:
Նշենք նաև, որ ձնահոսքի հետևանքով մահացած  լեռնագնացների թվում է նաև Google ընկերության թոփ-մենեջեր Դանիել Ֆրեդինբուրգը, ով այդ ժամանակ գտնվում էր լեռան վրա:

На Эвересте в результате схода лавины погибли 65 альпинистов
На Эвересте в результате схода лавины погибли 65 альпинистов, еще свыше 1 тыс. ожидают эвакуации в базовом лагере. Об этом сообщил в воскресенье телеканал CNN IBN. По данным президента Ассоциации альпинизма Непала Анг Черинга, более 60 человек также получили ранения и будут отправлены вниз в первую очередь, 22 из них уже отправлены первым рейсом прибывшего вертолета.
Лавина обрушилась на Эверест, похоронив часть базового лагеря альпинистов, которые готовились к восхождению возле основной трассы на вершину в разгар сезона ее покорения.
По оценкам министерства туризма Непала, из более 1 тыс. альпинистов, находившихся в момент начала землетрясения на Эвересте, примерно 400 иностранцев.