Դոնալդ Տուսկը բացառել է ԵՄ ռազմական օգնությունը Ուկրաինային
Եվրախորհրդարանի նախագահ Դոնալդ Տուսկը ուկրաինական հակամարտությանը Եվրոպայի միջամտության հնարավորությունը անվանել է «պատրանք»:
Լեհական TVN և ուկրաինական «1+1» հեռուստաընկերություններին տված հարցազրույցի ժամանակ Տուսկը նշել է, որ ԵՄ «չի ընդունի որոշում Ուկրաինային օգության մեկ այլ ձևի տրամադրման մասին, ինչպես օրինակ՝ ռազմականը, քանի որ դա նրա լիազորությունների մեջ չէ»: Եվրախորհրդարանի նախագահը նշել է, որ ինքը շարունակում է պնդել իրավիճակի դիվանագիտական կարգավորման վրա:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 24-ին Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարել էր, որ երկրի հարավ-արևելքում իրավիճակի կայունացման համար անհրաժեշտ է կա՛մ ՄԱԿ-ի, կա՛մ Եվրամության խաղաղապահ առաքելությունը:

Туск исключил возможность участия ЕС в войне в Украине
Председатель Евросовета Дональд Туск назвал иллюзией возможность военного вмешательства Европы в конфликт в Украине. По его словам, он сам выступает против подобного развития событий, передает lenta.ru.
В интервью польскому телеканалу TVN и украинскому "1+1" Туск указал, что ЕС "не принимает решение об иной форме помощи Украине, например, военной, потому что это не в его компетенции".  Председатель Евросовета отметил, что настаивает на дипломатическом урегулировании ситуации.
Напомним, что 24 апреля украинский президент Петр Порошенко заявил, что для стабилизации ситуации на юго-востоке страны необходимы либо миротворцы ООН, либо миссия Европейского Союза.