Ղազախստանի նախագահական ընտրություններում հաղթել է Նազարբաևը
Ղազախստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հայտարարել է նախօրեին կայացած նախագահական արտահերթ ընտրությունների արդյունքները, որոնց համաձայն նախագահի պաշտոնում վերընտրվել է գործող նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, հայտնում է lenta.ru-ն։
Նազարբաևի թեկնածության օգտին քվեարկել է ընտրություններին մասնակցած քաղաքացիների 97.7 տոկոսը: Կոմունիստ թեկնածու Թուրգուն Սըզդըկովը և ինքնառաջադրված Աբելգազի Կուսաինովը համապատասխանաբար ստացել են ձայների 1.6%-ն ու 0.7 %-ը:
Ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները կհրապարակվեն բոլոր արձանագրությունների մշակումից հետո: Համաձայն օրենսդրության՝ դա տեղի կունենա մինչև մայիսի 3-ը:

ЦИК Казахстана: на выборах победил Назарбаев
На внеочередных президентских выборах Казахстана победил действующий глава государства Нурсултан Назарбаев, сообщает ТАСС со ссылкой на предварительные данные Центральной избирательной комиссии страны.
За Назарбаева проголосовали 97,7 процента граждан, пришедших на избирательные участки. Коммунист Тургун Сыздыков и самовыдвиженец Абельгази Кусаинов набрали 1,6 процента и 0,7 процента голосов соответственно.
Итоговая явка составила 95,22 процента. Окончательные результаты голосования станут известны после обработки итоговых протоколов. Согласно законодательству, это должно быть сделано не позднее 3 мая.
Пятые по счету президентские выборы в Казахстане состоялись досрочно 26 апреля. Досрочные выборы было решено провести, чтобы они не совпадали по времени с парламентскими выборами в 2016 году.