Ճանաչելով Ցեղասպանությունը՝ Գերմանիան կօգնի Թուրքիային
Կճանաչի արդյո՞ք Գերմանիան Հայոց ցեղասպանությունը։ Այս հարցն առավել քննարկվողներից  մեկը դարձավ այն բանից հետո, երբ Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկը՝ ապրիլի 24-ի նախօրեին իր ելույթում Ցեղասպանություն անվանեց 1915թ. տեղի ունեցածը։
Ապրիլի 24-ին Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից քննարկումներ են անցկացվել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, որոնք ընթացքում բազմիցս օգտագործվել է Ցեղասպանություն եզրույթը։ Շրջանառության մեջ են գտնվում երեք բանաձևեր՝ պարունակող Ցեղասպանություն ձևակերպումը։ Բացի այդ, երկրի կանցլեր Անգելա Մերկելի մամլո խոսնակի հայտարարությունն ու Բուդեսթագում տեղի ունեցած քննարկումները հուշում են, որ Ցեղասպանության ճանաչումը Գերմանիայի կողմից այսօր առավել հավանական է դարձել, քան առաջ էր:
Գերմանիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը մեծ կարևորություն ունի: Եվ հարցը նրանում չէ, որ Գերմանիան այսօր ԵՄ խոշորագույն տնտեսությունն ու, ընդհանրապես, աշխարհի խոշոր խաղացողներից է։ Խնդիրը վերջինիս աշխարհաքաղաքական դերակատարման, ինչպես նաև պատմական անցյալի մեջ է։
Գերմանիան մշտապես եղել է Թուրքիայի հիմնական գործընկերն ու դաշնակիցը։ Եվ այսօր էլ, հաշվի առնելով երկու երկրների տնտեսական հարաբերություններն ու Գերմանիայում թուրքական համայնքի մեծաքանակ լինելը՝ ԵՄ- Թուրքիա հարաբերությունները աշխարհաքաղաքական մեծ դեր ունեն:
Այս տեսակետից, Գերմանիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, կամ թեկուզ այդ հարցի նման բարձր մակարդակով քննարկումը լուրջ ազդակ է Թուրքիայի համար, որ համաշխարհային միտումներն ու տրամադրությունները լուրջ փոփոխությունների են ենթարկվում։
Գերմանիան, Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին, ուղղակի կամ անուղղակի աջակցություն է ցուցաբերել Թուրքիային Հայոց ցեղասպանության իրականացման հարցում։ Գերմանիայի կամ գերմանացի առանձին պաշտոնյաների ներգրավվածությունը դեռևս վիճարկվում է, սակայն գերմանական կողմի տեղեկացված լինելն ու առնվազն կանխելու քայլեր չձեռնարկելն արդեն իսկ վեջինիս հանցակից են դարձնում եղեռնագործ թուրք իշխանություններին։ Այդ հարցն այսօր սկսել է քննարկվել նաև գերմանական հասարակության շրջանում, կատարվում են հետազոտություններ, հրապարկվում են գրքեր։ Հայոց ցեղասպանությունն ու դրանում գերմանական հետքը դիսկուրսի առարկա են ժամանակակից Գերմանիայում:
Հետևաբար, Գերմանիան, որպես որոշ չափով հանցակից երկիր, պետք է առաջիններց մեկը ճանաչեր Հայոց ցեղասպանությունն ու կոչ աներ Թուրքիային ևս գնալ այդ քայլին։ Գերմանիան պատմական անցյալի հետ առերեսման, դրանից դասեր քաղելու և անցյալն ընդունելու միջոցով դիվիդենտներ քաղելով առաջ  ընթանալու հարուստ փորձ ունի, որն ուսանելի պետք է լինի նաև Թուրքիայի համար։
Գերմանիան՝ թե՛ իշխանությունները, թե՛ հասարակությունն այսօր հատուկ վերաբերմունք են մշակել Հոլոքոստի, դրա հիշողության, հետևանքների նկատմամբ: Բեռլինում կառուցված մեծ և ազդեցիկ հուշահամալիրը, թանգարանը, յուրաքանչյուր սպանված հրեայի տան դիմաց փակցված փոքրիկ ցուցանակը հարգանքի յուրահատուկ տուրք են սպանված հրեաների հիշատակին: Բացի այդ, այս ամենը յուրահատուկ ուղերձ է երիտասարդ սերնդին՝ անցյալի սխալները չկրկնելու նպատակով:
Իշխանությունների կողմից այսօր բազմաթիվ քայլեր են ձեռնարկվում հասարակության շրջանում նացիզմի, ֆաշիզմի, անտիսեմիտիզմի ցանկացած դրսևորում արմատախիլ անելու, կանխելու համար։ Եվ դա արվում է ոչ թե անցյալը մոռացության մատնելու, ժխտելու կամ հասարակության միֆերով դաստիարակելու, այլ անցյալին գնահատկան տալու և այն ընդունելու միջոցով։ Միջազգային հարթակում իր դերն ու կշիռը Գերմանիան կարողացել է վաստակել այս քաղաքականության շնորհիվ՝ դուրս գալով համաշխարհային մեկուսացումից:
Պատմական անցյալի նկատմամբ վերաբերմունքը Գերմանիայում երբեմն նույնիսկ զարմացնում է։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ կապիտուլյացիայի ստորագրման թանգարանի առկայությունը, խորհրդային տանկերի ու Բուդեսթագի պատերին խորհրդային զինվորների կատարած գրառումների պահպանումը գերմանական հասարակության մոտ դժվար թե պատմական հիշողության դրական էջերն են հիշեցնում: Սակայն, դրանց առկայությունը ցույց է տալիս, որ թեկուզ բավական բարդ որոշման գնով ընտրվել է անցյալից չհրաժարվելու միջոցով պարտվածի հոգեբանության հաղթահարման ուղին։
Գերմանական հասարակությունն այսօր եվրոպական ամենազարգացած և առաջադեմ հասարակություններից  է մի շարք չափանիշներով։ Օրինակը ցույց է տալիս, որ պատմությանն ու դրա սխալներին, պարտություններին առերեսումը խթան է հանդիսանում արագ զարգացման համար։
Թուրք հասարակությունն այսօր շատ հարցերում պետք է օրինակ վերցնի Գերմանիայից և հատկանշական է, որ այդ գիտակցումը կա նաև թուրք հանրության թեկուզ սակավաթիվ, բայց առավել առաջադեմ խավի մոտ։ Նրանք գիտակցում են, որ Ցեղասպանության ճանաչումը, անցյալի իրադարձություններին անկեղծ գնահատական տալը կօգնի հաղթահարել դրա հետ կապված մի շարք ֆոբիաները, չընդունված մեղքի գիտակցումը, անցյալ սերունդների համար պատասխան տալու անհրաժեշտության բեռը և այլն։
Որպես ժողովրդավար երկիր՝ Գերմանիան պետք է ոչ թե տեղի տա թուրքական շանտաժին և ենթարկվի մանիպուլյացիաներին, այլ ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը և իր օրինակով խթանի Թուրքիայի կողմից ճանաչումը։ Ցեղասպանության ճանաչումը կօգնի Թուրքիային հաղթահարել մի շարք մտավախություններ և էական նպաստ կբերի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչպես նաև միջազգային հարթակներում Թուրքիայի դիրքերի ամրապնդմանը:

Признав Геноцид, Германия поможет Турции
Признает ли Германия Геноцид армян? Этот вопрос стал одним из наиболее обсуждаемых после того, как президент Германии Йоахим Гаук накануне 24-ого апреля назвал "геноцидом" произошедшее в 1915-ом году.
24-ого апреля в Бундестаге Германии были проведены обсуждения на тему Геноцида Армян, и многие из парламентариев не воздержались от употребления слова Геноцид. Кроме того, на обсуждение парламента Германии выдвинуто три резолюции на эту тему, и все три варианта содержат формулировку "геноцид армян". Обсуждения в Бундестаге и заявление канцлера Ангелы Меркель свидетельствуют о том, что признание Геноцида со стороны Германии сегодня более реалистично, чем когда-либо.
Германия всегда была одним из основных партнеров Турции. И сегодня, учитывая экономические связи и размеры турецкой общины в Германии, отношения Турция-ЕС играют важную геополитическую роль.
С этой точки зрения признание Геноцида армян со стороны Германии или даже текущие обсуждения на высоком уровне служат сигналом для Турции о том, что международные настроения и подходы подвергаются изменениям.
Германия во время первой мировой войны прямо или косвенно оказывала поддержку Турции - в том числе и во время Геноцида армян. Германия или отдельные немецкие чиновники были осведомлены о том, что происходит в Османской Империи и, как минимум, не предприняли необходимых шагов для того, чтобы остановить кровопролитие. Сам факт этого делает их соучастниками этого страшного преступления против человечества. Этот вопрос сегодня и стал предметом обсуждения в немецком обществе: проводятся исследования, публикуются книги. Геноцид армян и немецкий след в нем стали темой горячего дискурса в Германии.
Следовательно, последняя, в определенном смысле как соучастница Турции, должна одной из первых признать Геноцид армян и призвать Турцию последовать ее примеру. Германия имеет богатый опыт обращения со своей историей, извлечения из нее уроков, которые могут быть полезны для продвижения в будущем. Этот опыт должен быть поучителен и для Турции.
Германия - и власти, и общество - разработала специальное отношение к вопросу Холокоста, памяти о нем и  преодоления его последствий. Большой и впечатляющий монумент, музей, посвященный памяти жертвам Холокоста, а также таблички напротив домов с именами тех евреев, которые там когда-то жили - все это особая дань памяти жертвам Холокоста. Кроме того, это особый призыв к молодежи помнить и не повторять ошибок отцов и дедов.
Власти Германии предпринимают множество шагов для предотвращения нацистских, фашистских, антисемитистских настроений в обществе. И это делается не посредством отрицания, искажения истории или выстраивания мифов, а через попытки дать оценки произошедшему, принять его и помнить о нем. Германии удалось восстановить свой международный авторитет, преодолеть изоляцию и достичь сегодняшнего положения в мире, именно благодаря такой своей политике.
Отношение к истории в Германии иногда даже удивляет. Музей подписания капитуляции во время Второй мировой войны, советские танки и надписи советских солдат, сделанные на стенах Бундестага не являются свидетелями самых ярких дней немецкой истории, но они не были уничтожены. Сегодня они становятся свидетелями развития и продвижения Германии, а также преодоления комплексов пораженной страны.
Пример одного из самых развитых и демократичных стран Европы показывает, что история и ее ошибки и поражения при правильном с ними обращении могут стать стимулом быстрого и ощутимого роста.
Турецкое общество во многих вопросах могло бы брать пример с Германии. Характерно, что и среди турок есть наиболее прогрессивные слои общества, которые это осознают. Они понимают, что признание Геноцида армян, искренняя оценка событий прошлого и преодоление связанных с ними комплексов поможет Турции преодолеть многие трудности, освободиться от чувства непризнанной вины, страха за последствия и освободить будущие поколения от 100-летнего бремени.
Как демократичная страна Германия не должна поддаваться турецкому шантажу и манипуляциям: она просто обязана признать факт Геноцида армян и помочь Турции. Признание Геноцида даст Турции возможность сломить многие собственные стереотипы и внести значительный вклад в нормализацию армяно-турецких отношений, а также в повышение международного авторитета Турции.