Ճանաչելով Ցեղասպանությունը՝ Գերմանիան կօգնի Թուրքիային
Կճանաչի արդյո՞ք Գերմանիան Հայոց ցեղասպանությունը։ Այս հարցն առավել քննարկվողներից  մեկը դարձավ այն բանից հետո, երբ Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկը՝ ապրիլի 24-ի նախօրեին իր ելույթում Ցեղասպանություն անվանեց 1915թ. տեղի ունեցածը։
Ապրիլի 24-ին Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից քննարկումներ են անցկացվել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, որոնք ընթացքում բազմիցս օգտագործվել է Ցեղասպանություն եզրույթը։ Շրջանառության մեջ են գտնվում երեք բանաձևեր՝ պարունակող Ցեղասպանություն ձևակերպումը։ Բացի այդ, երկրի կանցլեր Անգելա Մերկելի մամլո խոսնակի հայտարարությունն ու Բուդեսթագում տեղի ունեցած քննարկումները հուշում են, որ Ցեղասպանության ճանաչումը Գերմանիայի կողմից այսօր առավել հավանական է դարձել, քան առաջ էր:
Գերմանիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը մեծ կարևորություն ունի: Եվ հարցը նրանում չէ, որ Գերմանիան այսօր ԵՄ խոշորագույն տնտեսությունն ու, ընդհանրապես, աշխարհի խոշոր խաղացողներից է։ Խնդիրը վերջինիս աշխարհաքաղաքական դերակատարման, ինչպես նաև պատմական անցյալի մեջ է։
Գերմանիան մշտապես եղել է Թուրքիայի հիմնական գործընկերն ու դաշնակիցը։ Եվ այսօր էլ, հաշվի առնելով երկու երկրների տնտեսական հարաբերություններն ու Գերմանիայում թուրքական համայնքի մեծաքանակ լինելը՝ ԵՄ- Թուրքիա հարաբերությունները աշխարհաքաղաքական մեծ դեր ունեն:
Այս տեսակետից, Գերմանիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, կամ թեկուզ այդ հարցի նման բարձր մակարդակով քննարկումը լուրջ ազդակ է Թուրքիայի համար, որ համաշխարհային միտումներն ու տրամադրությունները լուրջ փոփոխությունների են ենթարկվում։
Գերմանիան, Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին, ուղղակի կամ անուղղակի աջակցություն է ցուցաբերել Թուրքիային Հայոց ցեղասպանության իրականացման հարցում։ Գերմանիայի կամ գերմանացի առանձին պաշտոնյաների ներգրավվածությունը դեռևս վիճարկվում է, սակայն գերմանական կողմի տեղեկացված լինելն ու առնվազն կանխելու քայլեր չձեռնարկելն արդեն իսկ վեջինիս հանցակից են դարձնում եղեռնագործ թուրք իշխանություններին։ Այդ հարցն այսօր սկսել է քննարկվել նաև գերմանական հասարակության շրջանում, կատարվում են հետազոտություններ, հրապարկվում են գրքեր։ Հայոց ցեղասպանությունն ու դրանում գերմանական հետքը դիսկուրսի առարկա են ժամանակակից Գերմանիայում:
Հետևաբար, Գերմանիան, որպես որոշ չափով հանցակից երկիր, պետք է առաջիններց մեկը ճանաչեր Հայոց ցեղասպանությունն ու կոչ աներ Թուրքիային ևս գնալ այդ քայլին։ Գերմանիան պատմական անցյալի հետ առերեսման, դրանից դասեր քաղելու և անցյալն ընդունելու միջոցով դիվիդենտներ քաղելով առաջ  ընթանալու հարուստ փորձ ունի, որն ուսանելի պետք է լինի նաև Թուրքիայի համար։
Գերմանիան՝ թե՛ իշխանությունները, թե՛ հասարակությունն այսօր հատուկ վերաբերմունք են մշակել Հոլոքոստի, դրա հիշողության, հետևանքների նկատմամբ: Բեռլինում կառուցված մեծ և ազդեցիկ հուշահամալիրը, թանգարանը, յուրաքանչյուր սպանված հրեայի տան դիմաց փակցված փոքրիկ ցուցանակը հարգանքի յուրահատուկ տուրք են սպանված հրեաների հիշատակին: Բացի այդ, այս ամենը յուրահատուկ ուղերձ է երիտասարդ սերնդին՝ անցյալի սխալները չկրկնելու նպատակով:
Իշխանությունների կողմից այսօր բազմաթիվ քայլեր են ձեռնարկվում հասարակության շրջանում նացիզմի, ֆաշիզմի, անտիսեմիտիզմի ցանկացած դրսևորում արմատախիլ անելու, կանխելու համար։ Եվ դա արվում է ոչ թե անցյալը մոռացության մատնելու, ժխտելու կամ հասարակության միֆերով դաստիարակելու, այլ անցյալին գնահատկան տալու և այն ընդունելու միջոցով։ Միջազգային հարթակում իր դերն ու կշիռը Գերմանիան կարողացել է վաստակել այս քաղաքականության շնորհիվ՝ դուրս գալով համաշխարհային մեկուսացումից:
Պատմական անցյալի նկատմամբ վերաբերմունքը Գերմանիայում երբեմն նույնիսկ զարմացնում է։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ կապիտուլյացիայի ստորագրման թանգարանի առկայությունը, խորհրդային տանկերի ու Բուդեսթագի պատերին խորհրդային զինվորների կատարած գրառումների պահպանումը գերմանական հասարակության մոտ դժվար թե պատմական հիշողության դրական էջերն են հիշեցնում: Սակայն, դրանց առկայությունը ցույց է տալիս, որ թեկուզ բավական բարդ որոշման գնով ընտրվել է անցյալից չհրաժարվելու միջոցով պարտվածի հոգեբանության հաղթահարման ուղին։
Գերմանական հասարակությունն այսօր եվրոպական ամենազարգացած և առաջադեմ հասարակություններից  է մի շարք չափանիշներով։ Օրինակը ցույց է տալիս, որ պատմությանն ու դրա սխալներին, պարտություններին առերեսումը խթան է հանդիսանում արագ զարգացման համար։
Թուրք հասարակությունն այսօր շատ հարցերում պետք է օրինակ վերցնի Գերմանիայից և հատկանշական է, որ այդ գիտակցումը կա նաև թուրք հանրության թեկուզ սակավաթիվ, բայց առավել առաջադեմ խավի մոտ։ Նրանք գիտակցում են, որ Ցեղասպանության ճանաչումը, անցյալի իրադարձություններին անկեղծ գնահատական տալը կօգնի հաղթահարել դրա հետ կապված մի շարք ֆոբիաները, չընդունված մեղքի գիտակցումը, անցյալ սերունդների համար պատասխան տալու անհրաժեշտության բեռը և այլն։
Որպես ժողովրդավար երկիր՝ Գերմանիան պետք է ոչ թե տեղի տա թուրքական շանտաժին և ենթարկվի մանիպուլյացիաներին, այլ ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը և իր օրինակով խթանի Թուրքիայի կողմից ճանաչումը։ Ցեղասպանության ճանաչումը կօգնի Թուրքիային հաղթահարել մի շարք մտավախություններ և էական նպաստ կբերի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչպես նաև միջազգային հարթակներում Թուրքիայի դիրքերի ամրապնդմանը:

Recognizing the Armenian Genocide Germany will Help Turkey
Will Germany recognize the Armenian Genocide? This is one of the most discussed questions after the president of Germany Joachim Gauck called the 1915 events Genocide.
On April 24, the German Bundestag held hearings on Armenian Genocide, and this word was used for a number of times. Besides, three draft resolutions are being discussed in the Bundestag and all of them contain the word Genocide. The announcement of the speaker of Canceller Angela Merkel and the discussions in Bundestag make it clear that the recognition of the Armenian Genocide by Germany is now more possible than ever.
Germany’s stance on this issue is really very important and not only because Germany has one of the biggest economies in the EU and is key player in the world. The main factor is its geopolitical role and historical past.
Germany has always been one of the main partners of Turkey. Untill now, it continues to be so, because of economic relations and big sizes of Turkish Diaspora in Germany.
In this regard, the recognition of the Armenian Genocide by Germany or even the discussions on the high level are an important message to Turkey that international tendencies and attitudes are undergoing some changes.
During World War I Germany has directly or indirectly helped Turkey during the Armenian Genocide. Involvement of Germany or of individual German politicians is still disputed but the fact that the German side was informed about the developments in Ottoman Empire and did not do any steps to stop the Genocide, make Germany accessory of the crime against humanity that was conducted by the Turkish government. This issue is now discussed among the German society and many researches have been done on this topic. Armenian Genocide and German involvement in it is now a topic of discourse.
Thus, Germany should be one of the first countries to recognize the Armenian Genocide and urge Turkey do the same. Germany has a rich experience of dealing with its past, learning from the mistakes and making gains from recognizing its past. This experience should be useful for Turkey as well.
Germany, both the government and the society, nowadays have a special attitude to the Holocaust, memory and its consequences. Huge and impressive monuments, museum and little nameboards in front of each house, where Jewish people lived before, are a tribute to memory of killed Jewish people. It is also a special call to young generation to remember the history and not to repeat the crimes conducted by the past generations.
The government of Germany nowadays makes a lot of steps to prevent Nazism, fascism, anti-Semitism and other radical attitudes in the society. And it is done not by forgetting or denying the past or making miffs about the history but telling the true facts, evaluating and accepting the history. Germany managed to regain its role and authority in international arena because of this policy, thus coming out from the international isolation.
The attitudes towards its historical past in Germany is sometimes even surprising. The museum in the place, where capitulation of Germany was signed, Soviet tanks in Berlin and writings of Soviet soldiers on the walls of Bundestag are the evidences of the dark pages of German history. But they are not destroyed. They are kept and now they have become a proof of how Germany was successful in overcoming a number of complexes of the looser side and has already become one the most developed countries of the world.
The experience shows that facing the history and evaluating the events of the past are a good impulse for progress and development.
The Turkish society has to learn a lot from this experience. It is important that some groups of Turkish society, that are more open-minded and progressive, have already acknowledged these facts. They understand that the recognition of the Armenian Genocide, objectively evaluating the events of 1915 will help Turkish society to free themselves from many phobias, form the rejected sense of being guilty, the load of the need to answer for the past generation.
As a democratic country, Germany should not give in to Turkish blackmail and manipulations, but should recognize the Armenian Genocide and by its example push Turkey to recognition.It will help Turkey to get over many stereotypes, will have a huge impact on the normalization of Turkish-Armenian relations and will contribute to strengthening the position of Turkish in the world.