Սաուդյան Արաբիայում պետական ծառայության են ընդունում դահիճների
Սաուդյան Արաբիայում թափուր աշխատատեղեր են առկա 8 դահճի համար: Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը` վկայակոչելով համապատասխան հայտարարությանը՝ տեղադրված պետական ծառայությունում աշխատել ցանկացողների համար նախատեսված կայքում:
Հատուկ հմտություններ չեն պահանջվում: Հայտարարությունում ասվում է, որ նրանց հիմնական խնդիրն է իրականացնել մահապատիժները և որոշ իրավախախտումների համար մարմնի մասեր կտրելը: Աշխատանքը վճարվում է պետական աշխատողների համար նախատեսված նվազագույն աշխատավարձով:
Ըստ Amnesty International-ի՝ 2014 թվականին Սաուդյան Արաբիան զբաղեցրել է երրորդ հորիզոնականը տարվա ընթացքում մահապատժի ենթարկվածների թվով՝ զիջելով Չինաստանին և Իրանին։
Այս տարվա սկզբից սաուդական իշխանությունները մահվան են դատապարտել արդեն 85 մարդու։ Հիմանականում բարձրագույն այս պատիժը կիրառվում է մարդասպանների նկատմամբ։

Власти Саудовской Аравии начали набор палачей
В Саудовской Аравии открылись вакансии для восьми палачей. Как передает lenta.ru, oб этом сообщает Reuters со ссылкой на соответствующее объявление на портале для желающих работать на государственной гражданской службе.
Специальных навыков от соискателей не требуется. В объявлении сказано, что их основная задача -приведение в исполнение смертных приговоров и отрубание частей тела за некоторые правонарушения. Вакансия подпадает под категорию "религиозных функционеров" и оплачивается по минимальной ставке, положенной для госслужащих.
Саудовская Аравия, согласно Amnesty International, в 2014 году занимала третье место в мире по числу казненных за год, уступив только Китаю и Ирану. На четвертом месте находится Ирак, а на пятом -США.