Մենք պահանջելու են վերադարձնել բոլոր եկեղեցիները. Արամ Առաջինի հարցազրույցը New York Times-­ին
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինն ամերիկյան հեղինակավոր New York Times պարբերականի հետ զրուցել է Սիսի կաթողիկոսարանը հետ վերադարձնելու նպատակով Թուրքիայի դեմ ներկայացրած հայցի մասին: «Արմենպրես»-­ի փոխանցմամբ, նա հայտնել է, որ դատական հայց ներկայացնելու մասին որոշում է կայացրել 30 իրավաբանի, այդ թվում և Թուրքիայից մասնագետների հետ խորհրդակցելուց հետո:
Ընդգծելով, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում մեծ է եկեղեցու դերը` Արամ Ա կաթողիկոսը նշել է. «Կարծում եմ, որ հարյուր տարի անց արդեն վաղուց ժամանակն է, որ մենք շեշտը դնենք փոխհատուցման վրա»: «Սա առաջին իրավական քայլն է: Դրան կհաջորդեն մեր պահանջները` վերադարձնելու բոլոր եկեղեցիները, վանքերը, եկեղեցապատկան հողերը և, ի վերջո, անհատական սեփականությունները: Մենք պետք է առաջ գնանք քայլ առ քայլ»,­ - ասել է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը:
Նա տեղկացրել է, որ Թուրքիայի սահմանադրական դատարանը դեռևս որևէ պատասխան չի տվել իրենց ներկայացրած հայցադիմումին, և գուցե դատավորներն այն պարզապես անտեսել են: Այդուհադերձ թուրքական Քոզանի (Սիս) քաղաքապետ Մուսա Օզթուրքը հայկական կողմի ներկայացրած դիմումին անմիջապես արձագանքել էր` նշելով. «Անգամ մի փոքր հողակտոր չի տրվի որևէ մեկին»:
Արամ Ա կաթողիկոսը, ով երբեք չի այցելել Սիսի կաթողիկոսարանի տարածք, նշել է, որ մտավախություն ունի, թե թուրքական իշխանություններն իրենց գործողություններով վերացրել են այդտեղից հայկական ինքնության հետքը: Նա նաև հայտնել է, որ իրենց դիրքորոշումը դատական գործընթացում հակառակ է քրիստոնեական արժեքներից մեկին` ներողամտությանը: «Ներողամտությունը գալիս է, երբ կա խոստովանանք, զղջում, մեղքի ընդունում: Հաշտեցումը մեր համամարդկային արժեքների և հավատի մի մասն է, բայց նախ և առաջ Թուրքիան պետք է հաշտվի սեփական անցյալի հետ», ­- ասել է Արամ Ա կաթողիկոսը:
Եկեղեցու առաջատար փաստաբան Փայամ Ախավանը, ով ևս տվյալ գործում ներգրավված իրավաբաններից է, ամերիկյան պարբերականի հետ հեռախոսազրույցում հայտնել է, որ թուրքական դատարանի կողմից մերժում ստանալու դեպքում հայցը տեղափոխելու է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: «Մենք սեփականության պահանջ ենք ներկայացրել: մենք չենք խնդրում, որ ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը: Մեր պահանջը շատ պրագմատիկ է»,-­ նշել է նա:

Арам Первый: "Мы будем идти вперед шаг за шагом"
Католикос Киликийский Арам Первый побеседовал с авторитетным изданием New York Times о своем иске, предъявленном Турции, по вопросу возврата католикосата в Сисе. Как передает "Арменпресс", он сообщил, что решение о предъявлении иска он принял, посовещавшись с 30 адвокатами, в том числе, представителями Турции.
Подчеркнув роль церкви в признании Геноцида армян, Католикос Киликийский Арам Первый сказал, что сейчас, спустя 100 лет, время ставить акцент на возмещении. "Это - первый правовой шаг, ему последуют наши требования о возврате церквей, храмов, церковных земель, и, наконец, личной собственности. Мы будем идти вперед шаг за шагом",­ - сказал Католикос Киликийский Арам Первый.
Он сообщил, что Конституционный суд Турции пока им не ответил, возможно, судьи просто игнорировали исковое заявление. Вместо этого отреагировал мэр турецкого Козана (Сис) Муса Озтурк, который сказал: "Никто не получит даже клочка земли".
Католикос Киликийский Арам Первый, который никогда не посещал территорию католикосата в Сисе, высказал подозрение о том, что турецкие власти постарались стереть там даже признаки армянского присутствия. Он сказал, что их действия противоречат основному догмату христианства о всепрощении: "Всепрощение приходит, когда есть раскаяние, принятие греха. Примирение – часть наших общечеловеческих ценностей и веры, однако для начала Турция должна смириться со своим прошлым",­ сказал Католикос Киликийский Арам Первый.
Ведущий юрист церкви Пайям Ахаван – один из вовлеченных в данное дело, сказал по телефону американскому изданию, что в случае отказа в турецком суде они обратятся в ЕСПЧ. "Наш иск касается возврата собственности, мы не требуем признать Геноцид армян. Наше требование крайне прагматично",­ - сказал он.