ԵԱՏՄ-ին անդամակցության տնտեսական հետևանքները բավական դրական են
Մայիսի 22-ին Երևանում՝ «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամում, տեղի է ունեցել կլոր սեղան-քննարկում «Հայաստան, եվրասիական ինտեգրում և գլոբալ մարտահրավերներ» թեմայով։ Ուսանողները, մագիստրանտներն ու ասպիրանտները ոլորտի մասնագետների և պրոֆեսորների հետ քննարկել են եվրասիական ինտեգրման, գործընթացի տնտեսական յուրահատկությունների, տեղեկատվական պատերազմների հարցերը և 21-րդ դարում դրանց դրսևորումները։
Զեկույցներով հանդես են եկել տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը, «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի ղեկավար Գագիկ Հարությունյանը և սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու Սամվել Մանուկյանը։ Կլոր սեղանը կազմակերպվել է «Ինտեգրացիա և զարգացում» հետազոտական, վերլուծական հասարակական կազմակերպության և «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի կողմից։ Քննարկմանը մասնակցել են նաև Հայաստանում Ռուսաստանի և Ղազախստանի դեսպանատների ներկայացուցիչները։
Թաթուլ Մանասերյանն իր զեկույցում անդրադարձել է տնտեսական միջավայրին, որը ձևավորվել է ԵԱՏՄ կազմավորումից հետո, և այն փուլերին, որոնցով պետք է անցնի միությունը։ «ԵԱՏՄ-ին անդամակցելը ժամանակի պահանջ է և ուղի, որը թույլ է տալիս ադեկվատ կերպով արձագանքել համաշխարհային տնտեսության ժամանակակից մարտահրավերներին։ Կառույցի ներսում ճիշտ և արդյունավետ կազմակերպման դեպքում Մաքսային միությունը կարող է դառնալ հետխորհրդային տարածքի ռեգիոնալիզացման գործընթացի կարևոր դրսևորում, որպես հակակշիռ տնտեսական և քաղաքական գլոբալիզացիային»,- ասել է Մանասերյանը։ Նա նշել է, որ ԵԱՏՄ շրջանակներում տնտեսական համագործակցությունը և մրցակցությունը կարող են բերել տեղական մոնոպոլիաների թուլացմանը և ապրանքների ու ծառայությունների գների անկմանը։ Սակայն, ցանկալի նպատակներին հասնելու համար կարևոր գործոնն ընդունվող քաղաքական որոշումների գիտական հիմնավորվածությունն է։ «Դա տարածաշրջանային ինտեգրացիան արդյունավետ և անդառնալի կդարձնի»,- ասել է Մանասերյանը։
Աշոտ Թավադյանն, իր հերթին, խոսել է տնտեսական անվտանգության և այն չափանիշների մասին, որոնց ապահովումն անհրաժեշտ է ինտեգրացիոն գործընթացների արդյունավետության համար։ «ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հետևանքները տնտեսական անվտանգության տեսակետից բավական դրական են, քանի որ հնարավորություն են տալիս ստանալ համաշխարհայինից ավելի ցածր գնով էներգետիկ ռեսուրսներ, ընդլայնում են պատրաստի արտադրանքի արտահանման, փոխանցումների ստացման, ներդրումների աճի հնարավորությունները»,- նշել է Թավադյանը։ Նրա խոսքերով, ԵԱՏՄ հիմնական նպատակն անդամ երկրների տնտեսական պոտենցիալի աճի ապահովումն է, ինչի համար անհրաժեշտ է համաձայնեցված տնտեսական քաղաքականություն վարել։ Տնտեսագետի խոսքերով, ԵԱՏՄ ձևավորումը կընթանա լավագույն սցենարով, եթե հաջողվի անցկացնել հարկա-բյուջետային, դրամա-վարկային և արժութային համաձայնեցված քաղաքականություն։
Խոսելով ինտեգրացիոն ժամանակակից գործընթացների մասին՝ Գագիկ Հարությունյանը հատուկ ուշադրություն դարձրեց զարգացող միտումների վրա։ «Բազմակենտրոն աշխարհում այլ ինտեգրացիոն գործընթացներ են ընթանում, որոնք շուտով շատ ակտուալ կդառնան, օրինակ՝ Շանհայյան համագործակցության կազմակերպությունը, ԲՐԻԿՍ-ը։ Հարկավոր է արդեն հիմա մտածել, թե ինչ տեղ Հայաստանը կզբաղեցնի դրանցում»,- նշել է Հարությունյանը։
Կլոր սեղանի մասնակիցները, բացի տնտեսական անվտանգության հարցերից, քննարկել են նաև տեղեկատվական պատերազմները, գաղափարախոսությունն ու տեղեկատվական անվտանգությունը։ Գագիկ Հարությունյանը ներկայացրել է տեղեկատվական ազդեցության էվոլյուցիան և մեթոդները, որ օգտագործվել են դեռևս Հին Հունաստանում։ Նա նշել է նաև ներկայումս օգտագործվող մեթոդները, այդ թվում՝ թմրանյութերի միջոցով ներգործությունը։ «Տեղեկատվական պատերազմների նպատակն ազդեցություն գործելն է, կամքը ճնշելը, դրդելը սեփական շահերին հակասող գործողությունների»,- նշել է Հարությունյանը։
Իր հերթին, «Ինտեգրացիան և զարգացում» հետազոտական, վերլուծական հասարակական կազմակերպության ղեկավար Արամ Սաֆարյանն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ տեղեկատվական պատերազմների մեթոդներին ծանոթ լինելը և տեղեկացվածության բարձր մակարդակը հատուկ կարևորություն ունեն Հայաստանի համար, քանի որ վերջինս գտնվում է չկարգավորված հակամարտության պայմաններում և ենթարկվում է տեղեկատվական ազդեցության։
Սամվել Մանուկյանն անդրադարձել է գաղափարախոսության և երկրի զարգացման մեջ դրա դերի հարցին։ Մասնավորապես, նա դիտարկել է գաղափարախոսության դերը Հայաստանում և հասարակության կարծիքն այդ հարցի շուրջ։ «Այսօր Հայաստանի կարևորագույն խնդիրն էլիտաների և հասարակության լայն շերտերի միջև խզումն է»,- նշել է Մանուկյանը։ Որպես հանրության հիմնական պահանջ՝ նա առանձնացրել է բարոյական արժեքների արտացոլումը գաղափարախոսության մեջ։
Կլոր սեղանի մասնակիցները նշել են ինտեգրացիոն գործընթացների բազմակողմանի ուսումնասիրության կարևորությունը և հետազոտական, գիտական, փորձագիտական ներգրավվածության կարևորությունն այդ գործընթացներում։

Экономические последствия от вступления в ЕАЭС для Армении весьма позитивны
В Ереване, в научно-образовательном фонде "Нораванк" 22 мая состоялся круглый стол на тему "Армения, евразийская интеграция и глобальные вызовы". Cтуденты, магистранты и аспиранты вместе с профессорами и экспертами обсуждали процессы евразийской интеграции, экономические особенности процесса, информационные войны, сопровождающие интеграционные процессы и их проявления в 21-ом веке.
С докладами выступили доктор экономических наук, профессор Татул Манасерян, доктор экономических наук, профессор Ашот Тавадян, директор научно-образовательного фонда "Нораванк" Гагик Арутюнян и кандидат социологических наук Самвел Манукян. Круглый стол был организован исследовательской аналитической общественной организацией "Интеграция и развитие" и научно-образовательным фондом "Нораванк". В обсуждении принимали участие также представители посольств Республики России и Республики Казахстан в Армении.
Татул Манасерян в своем докладе говорил о той экономической среде, которая сформировалась в результате ЕАЭС и о тех этапах, которые предстоит пройти союзу. "Вступление в ЕАЭС – это требование времени и путь, позволяющий адекватно реагировать на современные вызовы мировой экономики. В случае правильной и эффективной организации внутри самой структуры, Таможенный союз может стать важным проявлением процесса регионализации на постсоветском пространстве - в качестве противовеса экономической и политической глобализации", - отметил Манасерян. Он подчеркнул, что экономическое сотрудничество и конкуренция в рамках Таможенного союза могут привести к ослаблению позиций местных монополий и определенному снижению цен на товары и услуги. Но важным  фактором достижения желаемых целей является научная обоснованность принятия решений как в направлении создания ЕАЭС, так и программ его развития. "Это сделает процесс региональной интеграции эффективным и необратимым", - считает Манасерян.
Ашот Тавадян, в свою очередь, говорил об экономической безопасности и тех критериях, которые важны для эффективности интеграционных процессов. "Экономические последствия от вступления в ЕАЭС для Армении с точки зрения экономической безопасности весьма позитивны, ибо дают возможность получить энергетические ресурсы по ценам ниже мировых (эффект примерно 150 млн. $ в год). Кроме того, расширяются возможности экспорта готовой продукции, получения трансфертов, увеличения инвестиций", - отметил Тавадян. По его словам, ключевая задача Евразийского экономического союза – усиление потенциала экономик стран-участниц, что невозможно без согласованной экономической политики. По мнению экономиста, формирование ЕАЭС пойдет по лучшему сценарию, если ЕАЭС удастся проводить согласованную налогово-бюджетную, денежно-кредитную, в особенности валютную политику.
Говоря о современных интеграционных процессах, Гагик Арутюнян обратил внимание на актуальные развивающиеся тенденции. "В многополярном мире идут другие интеграционные процессы, которые в скором станут очень актуальны, например, процессы вокруг ШОС, БРИКС. Нужно уже сейчас задумываться над тем, какое место в них будет занимать Армения", - отметил Арутюнян.
Участники круглого стола, помимо вопросов, касающихся экономической безопасности, обратились также к проблеме информационных войн, идеологии и информационной безопасности. Гагик Арутюнян представил эволюцию информационного воздействия и методы, используемые еще в Древней Греции, в данной сфере. Он также упомянул о современных методах манипулирования обществом, в том числе с помощью наркотиков. "Задача информационных войн – подавление воли, их цель - заставить осуществлять действия, противоречащие собственным интересам, и ее достигают самыми разнообразными методами", - отметил Арутюнян.
В свою очередь, председатель исследовательской аналитической общественной организации "Интеграция и развитие" Арам Сафарян обратил внимание на то, что знание методов информационных войн и высокая информированность общества особенно важны для Армении -  как страны, находящейся в условиях неурегулированного конфликта и постоянно подверженной информационному воздействию со стороны Азербайджана.
Самвел Манукян обратился к роли идеологии в устойчивом развитии государства. "Сегодня важнейшей проблемой Армении является разрыв между элитами и широкими слоями общества", - отметил Манукян. В качестве основной потребности общества он выделил необходимость нравственных принципов в идеологии и их востребованность со стороны общества.
Участники круглого стола отметили важность многовекторного изучения политических процессов и особую роль исследовательского, научного и экспертного вклада в эти процессы.