ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների գագաթաժողովը կկայանա Աստանայում հոկտեմբերի 16-ին
ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարների գագաթաժողովը կկայանա Աստանայում հոկտեմբերի 16-ին, հայտնում է tengrinews.kz-ը։
«Առջևում նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ Ղազախստանում։ Պետությունների ղեկավարները պայմանավորվել են այս տարվա հոկտեմբերի 16-ին Աստանայում ԱՊՀ երկրների ղեկավարների խորհրդի նիստ անցկացնել։ Նախօրեին՝ հոկտեմբերի 15-ին, կկայանա արտաքին գործերի նախարարների նիստը, ևս մի շարք միջոցառումներ են նախատեսված այս տարի Ղազախստանում»,- ասել է ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահ Սերգեյ Լեբեդևը։
Ղազախստանում այսօր անցկացվել է ԱՊՀ անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստ: Ինչպես նշել է Ղազախստանի վարչապետ Քարիմ Մասիմովը, այսօրվա նիստի ընթացքում քննարկվել են շուրջ 20 հարցեր, որոնց վերաբերյալ ընդունվել են համապատասխան որոշումներ: «Այդ փաստաթղթերը սահմանում են տնտեսական, տեխնոլոգիական, մշակութային, հումանիտար, ռազմական և այլ ոլորտներում մեր համագործակցության ուրվագծերը»,- նշել է Մասիմովը:
Բացի այս, ստորագրվել են կազմակերպչական բնույթի մի շարք որոշումներ: «Իմ կարծիքով առանձնակի նշանակություն ունի ֆինանսատնտեսական ոլորտի արդիական խնդիրների համատեղ լուծման մասին պլանը, որն, ըստ էության, հադիսանում է համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հետևանքների մեղմացմանն ուղղված համատեղ աշխատանքի ճանապարհային քարտեզ», - նշել է Ղազախստանի վարչապետը:
Վարչապետները քննարկել են նաև ԱՊՀ-ի շրջանակում ինտեգրացիոն գործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, հաստատել տրանսպորտային անվտանգության ապահովման ռազմավարությունը անդամ երկրների տարածքում, մինչև 2020 թվականը միջտարածաշրջանային և միջսահմանային համագործակցությանն առնչվող, ինչպես նաև մտավոր սեփականության ոլորտում համագործակցության խորացմանը, կադրերի վերապատրաստմանը և որակավորման բարձրացմանն ուղղված մի շարք հարցեր: Հումանիտար բնագավառում քննարկվել են կրթության ոլորտում գործակցության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր, հավանություն է տրվել մշակութային հիմնական միջոցառումների ծրագրին 2016-2020 թվականների համար:
Նշենք, որ ԱՊՀ անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարները Ղազախստանում անց են կացրել նաև երկկողմ հանդիպումներ: Այսպես, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը  նախօրեին առանձնազրույց է ունեցել Բելառուսի վարչապետ Անդրեյ Կոբյակովի հետ: Երկու երկրների վարչապետները քննարկել են հայ-բելառուսական տնտեսական համագործակցության խորացմանը  վերաբերող մի շարք  հարցեր: Երկուստեք  կարևորվել է տարբեր ուղղություններով համագործակցության զարգացումը և խորացումը: Առանձնազրույցի ընթացքում վարչապետներ Աբրահամյանը և Կոբյակովն անդրադարձել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԱՊՀ  և ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող բազմաթիվ  հարցերի:

Саммит глав государств СНГ состоится 16 октября
Саммит глав государств СНГ состоится 16 октября этого года в Астане, передает Tengrinews.kz. "Впереди еще целый ряд мероприятий на казахстанской земле. Главы государств договорились о том, чтобы провести 16 октября этого года в Астане заседание Совета глав государств. Накануне, 15 октября, состоится заседание министров иностранных дел, еще целый ряд мероприятий под председательством Казахстана планируется к проведению в этом году", - сообщил в ходе брифинга для прессы по итогам заседания глав правительств СНГ в Боровом председатель исполкома СНГ Сергей Лебедев.
Сегодня в Казахстане состоялось заседание Совета глав правительств СНГ. Премьер-министр Казахстана Карим Масимов отметил, что в ходе сегодняшней встречи состоялся весьма обстоятельный разговор. Повестка дня включала 20 документов, все они были обсуждены, и по ним приняты соответствующие решения. "Данные документы определяют контуры нашего взаимодействия в экономической, инновационно-технической, культурно-гуманитарной, военной сфере и другое", - сообщил Масимов.
Кроме того, был подписан ряд решений организационного характера. "На мой взгляд, следует особо выделить план совместных действий по решению актуальных вопросов в финансово-экономической сфере, что, по сути, является дорожной картой нашей совместной комплексной работы по смягчению последствий глобального финансового кризиса. Не менее значима стратегия обеспечения транспортной безопасности при осуществлении международных перевозок, реализация которой послужит укреплению экономических связей и безопасности на пространстве СНГ", - заключил премьер-министр Казахстана.
Премьер-министры стран СНГ также подписали соглашения об углублении сотрудничества в рамках СНГ, в том числе, о повышении квалификации преподавателей учебных заведений, утверждении видов средств измерений, стандартизации аттестации метрологических приспособлений и средств производства замеров; утвердили назначения на посты в исполнительном комитете СНГ.
Отметим, что главы правительств СНГ в Казахстане провели также двусторонние встречи. Так, премьер-министр Армении Овик Абраамян накануне, 28 мая, встретился со своим белорусским коллегой Андреем Кобяковым. Премьеры двух стран обсудили вопросы углубления армяно-белорусского сотрудничества в сфере экономики. Стороны обозначили важность углубления и развития сотрудничества в различных направлениях.
В ходе беседы главы правительств обратились также к многочисленным вопросам, касающимся развития как двустороннего сотрудничества, так и сотрудничества в рамках СНГ и Евразийского экономического союза (ЕАЭС).