Պետք է նոր ռազմավարություն մշակենք Թուրքիայի հայ պատգամավորների հետ աշխատելու համար. թուրքագետ
«Արմեդիա» ՏՎԳ ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, թուրքագետ Վահրամ Տեր-Մաթևոսյանի հետ:
-         Ինչպե՞ս կգնահատեք Թուրքիայի ընտրությունների ընթացքը:
-         Կարծում եմ, որ այս ընտրությունները շատ կարևոր էին մի շարք պատճառներով: Առաջին անգամ՝ 1999 թվականից սկսած, Թուրքիան ունենալու է կոալիցիոն կառավարություն: Սա էականորեն փոխելու է իշխող կուսակցության առաջնահերթությունները: Տարիներ շարունակ Էրդողանը հավատում էր, որ եղել է միակն ու անկրկնելին ողջ Թուրքիայի տարածքում, հետևաբար, նա ղեկավարում էր  երկիրն այնպես, ինչպես ցանկանում էր: Այն, ինչ պատահեց երեկ կարելի է անվանել անվստահության քվե: Թուրք հասարակությունը՝ մոտ յոթ միլիոն մարդ, դեմ են քվեարկել Էրդողանի քաղաքական հավակնություններին:
Իհարկե, Թուրքիայի բոլոր կուսակցությունները, շարժումները սրանից դաս կքաղեն, քանի որ այն, ինչ տեղի ունեցավ Թուրքիայում զգալի հետևանքներ է թողնելու ինչպես  Թուրքիայի տարածքում, այնպես էլ  դրանից դուրս: Նոր քաղաքական ասպարեզ է զարգանում Թուրքիայում: Քրդերի Ժողովրդա- դեմոկրատական կուսակցությունը դառնալու է ողջ գործընթացի հիմնական խաղացող: Նրանք այժմ լավ դիրքերում են գտնվում՝ բարձրաձայնելու այն հարցերը, որոնք նախկինում չէին կարողանում առաջ մղել Թուրքիայի խորհրդարանում ունեցած իրենց սահմանափակումների պատճառով: Այժմ նրանք ներկայացված են Թուրքիայի խորհրդարանում, որպես մեկ միասնական քաղաքական կուսակցություն և պատրաստ են միավորել քաղաքական ուժերը բարձրաձայնելու այնպիսի հարցեր, որոնք նախկինում Թուրքիայի օրենսդիր մարմինը հաշվի չի առել:
-         Հայ համայնքի երեք ներկայացուցիչներ ընտրվել են Թուրքիայի խորհրդարանում: Արդյո՞ք դա խոսում է այն մասին, որ երկրի քաղաքական դաշտում արդեն իսկ տեղի են ունեցել փոփոխություններ, և ի՞նչ կարելի է ակնկալել ապագայում:
-         Իմ մոտեցումն այս հարցի վերաբերյալ տարբերվում է: Այս նորընտիր հայ պատգամավորները Թուրքիայի քաղաքացիներ են, բացի այդ, նրանք համապատասխան քաղաքական կուսակցությունների անդամներ են: Այս հանգամանքները հաշվի առնելով՝ մենք պետք է զարգացնենք նոր ռազմավարություն՝ նրանց հետ աշխատանքներ տանելու համար: Բոլոր այդ պատգամավորները, իհարկե, շատ կարևոր անդամներ են իրենց համայնքների ներսում. նրանցից ոմանք շատ երիտասարդ են, եռանդուն  և լավ գիտակցում են հայ համայնքի առջև ծառացած խնդիրները: Միևնույն ժամանակ, նրանք իրենց քաղաքական կուսակցությունների անբաժանելի մասն են կազմում:
Մարգար Եսայանն ակտիվորեն հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանության և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող խնդիրների շուրջ:  Կարո Պալյանը պատկանում է քրդերի կուսակցությանը և կարծես թե ձախակողմյան գաղափարների կողմնակից է: Սելինա Դոգանը՝ երիտասարդ փաստաբան, կրթված անձնավորություն է թվում. նա նաև հայերեն գիտի:
Ամփոփելով պետք է փաստել, որ սա լավ սկիզբ է: Այնուամենայնիվ, մենք չպետք է շատ ոգևորվենք: Փոխարենը, մենք պետք է արագ կողմնորոշվենք, թե ինչպիսի աշխատանքներ պետք է տանենք նրանց հետ:
Ես չեմ կարծում, որ նրանց  գործողություններում կլինեն էական փոփոխություններ՝  հատկապես Մարգար Եսայանի պարագայում: Սակայն մյուս երկու հայ պատգամավորները, որոնք ներկայացնում են ընդդիմությունը, կարող են հանդես գալ հետաքրքիր գաղափարներով, որոնք, հնարավոր է,  ունենան իրենց ազդեցությունը հայկական հարցի շուրջ Թուրքիայի դիրքորոշման վրա:

Vahram Ter-Matevosyan: We Should Develop a New Strategy of Working with Armenian MPs in Turkey
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with a Senior Research Fellow at the Institute of Oriental Studies at the National Academy of Sciences, historian Vahram Ter-Matevosyan.
- How will you assess the process of elections in Turkey?
- I think these elections were very important for a number of reasons. For the first time since 1999 Turkey is going to have a coalition government. This is going to significantly change the ruling party’s priorities. For years Erdogan believed that he was the ultimate personality in Turkey, accordingly he ruled the country the way he preferred. What happened yesterday can be called vote of no-confidence; the Turkish society - about seven million people, voted against Erdogan’s political ambitions.
Of course, all the political parties, movements in Turkey will draw their lessons, because what happened in Turkey is going to have significant implications in Turkey and beyond. A new political landscape is emerging in Turkey. The pro-Kurdish People’s Democratic Party is going to be the first game changer in the whole process. They are very well positioned to voice those questions that they previously were not able to push forward, because of limitations concerning their representation in the Parliament of Turkey. Now they are represented in the Parliament of Turkey as a political party and they are consolidated political force to come up with many issues that were not previously heard by the legislative body of Turkey.
- Three Turkish-Armenians have been elected in the Turkish parliament. Does it speak about already occurred changes in the country’s politics and what to expect in the future?
- My perspective on this question differs. These newly elected Armenian MPs are Turkish citizens and they are also members of respective political parties. We should take them into account and develop a new strategy how to work with them. All of those MPs are really very important members of their community, some of them are very young, energetic people and they know very well the problems of the Armenian community. At the same time they are integral voices of their political parties.
Margar Yesayan has been very active on many important issues concerning Armenian Genocide, Armenian-Turkish relations. Garo Paylan belongs to pro-Kurdish party and he seems to be a proponent of leftist ideas. Selina Doğan, a young lawyer, seems to be very educated person and she knows Armenian.
To conclude we are to state that it is a good start. However, we should not be too enthusiastic. Instead we should be quick to learn how to work with these three people. I don’t think there will be much change in their actions, especially in case of Markar Yesayan. However the two other Armenian MPs, who represent opposition, can come up with interesting ideas that can have their impact on the way Turkey views Armenian question.