Բլատերը հայտնել է, թե ովքեր են միջամտել ՖԻՖԱ­-ի գործերին
ՖԻՖԱ­-ի նախագահ Յոզեֆ Բլատերը հայտարարել է, որ Ֆրանսիայի և Գերմանիայի նախկին նախագահներ Նիկոլա Սարկոզին ու Քրիստիան Վուլֆը ՖԻՖԱ-­ի վրա քաղաքական ճնշում են գործադրել 2018 և 2022 թթ. Աշխարհի խաղերի ընդունող երկրների ընտրության ժամանակ, գրում է Интерфакс-ը:
«Պարոնայք Սարկոզին և Վուլֆը փորձում էին ազդեցություն գործել քվեարկության իրենց ներկայացուցիչների վրա: Ահա թե ինչու է աշխարհի առաջնությունը Քաթարում անցկացվելու: Նրանք, ովքեր կայացրել են այս որոշումը, պետք է իրենց վրա վերցնեն պատասխանատվությունը»,­- հայտարարել է Բլատերը:
Յոզեֆ Բլատերը ՖԻՖԱ-ի նախագահի պաշտոնում վերընտրվել էր մայիսի 29-ին, սակայն ընտրություններից մի քանի օր անց Բլատերը ՖԻՖԱ-ում ծագած կոռուպցիոն սկանդալի ֆոնին ստիպված էր հրաժարական տալ:

Блаттер обвинил бывших президентов Германии и Франции в давлении на ФИФА
Президент ФИФА Йозеф Блаттер заявил, что бывшие президенты Франции и ФРГ Николя Саркози и Кристиан Вульф оказывали политическое давление на ФИФА во время выборов стран-хозяек ЧМ-2018 и ЧМ-2022, сообщает Интерфакс.
"Господа Саркози и Вульф пытались оказать влияние на своих представителей на голосовании. Вот почему теперь у нас чемпионат мира в Катаре. Те, кто принял это решение, должны взять на себя ответственность", - сказал Блаттер.
В частности, по его мнению, немецкая сторона проголосовала за Катар, исходя из экономических интересов ФРГ.
Иозеф Блаттер 29 мая был избран главой ФИФА на пятый срок. Через несколько дней после выборов, 2 июня, спортивный функционер подал в отставку. Отставка Блаттера связана с коррупционным скандалом, который разгорелся в ФИФА.