ԵԱՀԿ ԽՎ անհավասարակշիռ բանաձևերը հարցեր են առաջացնում
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովն իր ամենամյա նստաշրջանի ամփոփիչ հռչակագրում անդրադարձ է կատարել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Եվ այս անդրադարձը մի շարք մտահոգությունների տեղիք է տալիս ու հարցեր առաջացնում:
Հռչակագրում տեղ է գտնում «Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքներ (Լեռնային Ղաևրաբաղ և հարակից տարածքներ)» ձևակերպումը, խոսվում է պատերազմի հետևանքով տեղահանված Ադրբեջանի Հանրապետության բնակչության վերադարձի անհրաժեշտության մասին, ինչպես նաև շեշտադրվում է  հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման կարևորությունը՝ «հիմնավելով Հելսինկյան սկզբունքների վրա՝ մասնավորապես վերաբերող այդ երկրների ինքնավարությանն ու տարածքային ամբողջականությանը»:
Այս ձևակերպումներն անընդունելի և զարհուրելի են մի կառույցի համար, որն ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հանդես է գալիս Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի միջնորդի դերում և որը, ըստ ցանկացած տրամաբանության պետք է հավասարակշիռ մոտեցում ցուցաբերի հակամարտության բոլոր կողմերի հանդեպ:
Այն դեպքում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի, գործող նախագհի և բոլոր այլ մարմինների և պաշտոնյաների հայտարարություններում մշտապես շեշտադրվում է Հելսինկայն երեք սկզբունքների՝ այն է ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ազգերի ինքնորոշման և տարածքային ամբողջականության հիման վրա հակամարտության խաղաղ կարգավորման կարևորությունը, առավել քան արհեստական է ԵԱՀԿ ԽՎ բանաձևում դրանցից միայն մեկն ընդգծելն ու կարևորելը:
Ինչ վերաբերում է մարդու իրավունքներին և փախստականների վերադարձի խնդրին, ապա ԵԱՀԿ խորհրդարանականները նման բանաձև ընդունելիս առնվազն պետք է հաշվի առնեին, որ Ղարաբաղյան պատերազմի հետևանքով փախստականներ կան ոչ միայն Ադրբեջանում, և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը չի կարող խտրական կերպով իրականացվել:
Ոչ միայն ԵԱՀԿ-ի, այլև այլ միջազգային կառույցների օրինակով բազմիցս համոզվել ենք, որ Ադրբեջանի վարած շանտաժային քաղաքականությանը տուրք տալը միայն մեծացնում է վերջինիս ախորժակն ու կոշտացնում հռետորաբանությունը: Միգուցե՞ Բաքվում ԵԱՀԿ գրասենյակը փակելու Ադրբեջանի իշխանությունների որոշման արդյունք են այս ձևակերպումները: Այդ դեպքում, ի՞նչ սպասել Ադրբեջանից հետագայում, և ի՞նչ մարտահրավերների հետ կբախվենք ոչ միայն մենք, այլ ողջ միջազգային հանրությունը:
Այս բոլոր հանգամանքները մի շարք հարցեր և մտահոգություններ են առաջացնում:
Միգուցե ԵԱՀԿ ԽՎ այդ բանաձևով ԵԱՀԿ-ն ցանկանում էր շեշտել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կամ դրա կողմից մշակված «Մադրիդյան սկզբունքների» վախճա՞նը:
Իսկ առավել տրամաբանական չէ՞ր լինի արդյոք, որ ՀՀ Ազգային ժողովը պաշտոնական արձագանք տար այս փաստաթղթին: Վերջիվերջո սա խորհրդարանական մակարդակով ընդունված հռչակագիր է և այն կառույցի կողմից, որն իր մեջ ներառում է 57 երկրների ներկայացուցիչներ:

Декларация ПА ОБСЕ : ситуация меняется?
Парламентская Ассамблея ОБСЕ в результате ежегодной сессии приняла декларацию, составленную их нескольких резолюций, которые касаются в том числе карабахского конфликта. Эти резолюции, точнее, содержащиеся в них формулировки, дают место для размышлений и беспокойства.
В декларации содержатся такие фразы, как "замороженный конфликт в Азербайджане (Нагорный Карабах и прилегающие к нему территории)", говорится о необходимости возвращения "перемещенных в результате конфликтов групп населения Республики Азербайджан", подчеркивается необходимость разрешения конфликта "на основе норм и принципов международного права, в частности, касающихся суверенитета и территориальной целостности".
Это - формулировки, неприемлемые и удивительные для организации, которая в лице Минской группы ОБСЕ является посредником в процессе урегулирования карабахского конфликта. Согласно любой логике, все институты ОБСЕ должны придерживаться максимального нейтралитета и выступать со сбалансированной позицией в этом вопросе. Но в реальности мы сталкиваемся с другой ситуацией.
В случае, когда Минская группа ОБСЕ, действующий председатель и другие официальные лица ОБСЕ в своих заявлениях постоянно акцентируют внимание на важность и равнозначность трех Хельсинкских принципов при урегулировании конфликтов – неприемлемость угрозы силы и применения силы, право народов на самоопределение и территориальная целостность – более чем искусственно звучит выделение одного из вышеуказанных принципов со стороны Парламентской Ассамблеи ОБСЕ.
Что касается прав человека и возвращения перемещенных лиц - при принятии такой резолюции парламентарии должны учитывать, что во время карабахской войны беженцы появились не только у азербайджанской стороны, и права всех беженцев - независимо от их национальности или статуса - должны быть защищены в равной мере.
Может быть, эта декларация - дань шантажу Баку, который закрыл офис ОБСЕ в Азербайджане? Рассматривая общую картину происходящего, нужно учитывать, что на примере не только ОБСЕ, но и многих других международных организаций мы многократно убеждались, что уступки азербайджанской политике шантажа приводят к еще большей агрессии и новым нападкам со стороны официального Баку. В этом случае в ближайшем будущем стоит ждать новых угроз, и не только в наш адрес.
Все вышесказанное поднимает вопросы, которые заставляют задуматься.
А может быть, подобной заключительной декларацией ОБСЕ желает показать, что Минская группа  и ее предложения по урегулированию конфликта исчерпали себя и ОБСЕ уже не считается со своими принципами?
И не должно ли Национальное Собрание Армении ответить на содержащиеся в этом документе заявления? Ведь документ был принят в парламентском формате, да еще со стороны организации, включающей в себя представителей 57 стран...