ՌԴ-ն կոչ է անում հետևել Հելսինկյան սկզբունքներին
Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳՆ-ն կոչ է արել ԵԱՀԿ բոլոր անդամ երկրներին հետևել Հելսինկյան սկզբունքներին միջպետական հարաբերություններում։ Այդ մասին ասված է ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի ստորագրման 40-րդ տարելիցի կապակցությամբ ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ։
«Ռուսաստանը լիովին հավատարիմ է մնում երկխոսության Հելսինկյան սկզբունքներին միջպետական հարաբերություններում և ԵԱՀԿ/ԵԱՀԽ առջև ստանձնած պարտավորություններին։ Կոչ ենք անում եվրասիական-ատլանտյան համայնքի բոլոր երկրներին հետևել այդ սկզբունքների և պարտավորությունների տառին և ոգուն»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նաև ասված է, որ երկակի ստանդարտներն ու խտրական մոտեցումը սկզբունքների հանդեպ լուրջ ռիսկեր է առաջացնում։

Россия призывает придерживаться Хельсинкских принципов
МИД РФ призвал всех членов ОБСЕ придерживаться Хельсинкских принципов в межгосударственных отношениях. Об этом сказано в заявлении МИД РФ по поводу 40 лет со дня подписания в 1975 году Заключительного акта Совещания по безопасности и сотрудничеству в Европе.
"Россия всецело привержена хельсинкскому диалогу принципов отношений между государствами в их взаимосвязи и всем политическим обязательствам СБСЕ/ОБСЕ. Призываем все страны евразийско-атлантического сообщества следовать букве и духу этих обязательств и принципов",- говорится в заявлении.
МИД РФ также подчеркивает, что двойные стандарты и селективный подход к их применению провоцируют серьезные риски общеевропейской стабильности.
Россия выступает за повышение роли и авторитета ОБСЕ в международных делах, ее укрепление как форума политического диалога и принятия решений по наиболее важным вопросам безопасности и сотрудничества.