Ռուսաստանը ստեղծել է Օդային-տիեզերական զորքեր
Ռուսաստանի Ռազմա-օդային ուժերը և Օդային-տիեզերական պաշտպանության ուժերը միավորվել են նոր տիպի զորքերի՝ ՌԴ Օդային-տիեզերական զորքերի ներքո, հաղորդում է Ռիա-Նովոստին: Նոր կառույցն իր մեջ ներառում է բոլոր տեսակի ավիացիան, ՀՀՊ և ՀՕՊ ուժերը, ինչպես նաև տիեզերական ուժերի ստորաբաժանումները, որոնք պատասխանատու են տիեզերական ռազմական սարքերի տիեզերք դուրս բերելու և կառավարելու համար:
«Օդային-տիեզերական ուժերի ստեղծումը և տիպի զորքերի միավորմամբ հանդիսանում է երկրի օդային-տիեզերական պաշտպանության համակարգի արդիականացման օպտիմալ տարբերակ»,-հայտարարել է ՌԴ  պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն:
«Այժմ միացյալ ղեկավարման տակ միավորված են ավիացիան, հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության զորքերը և տիեզերական ուժերը»,- նշել է նա:

В России созданы Воздушно-космические силы
Военно-воздушные силы России и войска воздушно-космической обороны объединены в новый вид Вооруженных сил - Воздушно-космические силы РФ, сообщает РИА НовостиНовая структура включает все рода авиации, силы ПВО и ПРО, а также подразделения космических сил, отвечающие за вывод на орбиту и управление военными космическими аппаратами.
"Формирование ВКС путем соединения Военно-воздушных сил и Войск воздушно-космической обороны является оптимальным вариантом совершенствования системы воздушно-космической обороны страны", - сказал министр обороны России Сергей Шойгу .
"Теперь под единым руководством объединены: авиация, войска противовоздушной и противоракетной обороны, космические силы и средства Вооруженных сил", - отметил он.