12-ամյա բրիտանուհին IQ-ի մակարդակով գերազանցել Էյնշտեյնին ու Հոքինգին
12–ամյա բրիտանացի աշակերտուհի Նիկոլ Բարը բանականության գործակցի (IQ) անհավանական բարձր ցուցանիշով` 162 միավոր, երկու միավորով առաջ է անցել ժամանակակից ֆիզիկայի տեսության հիմնադիրներից մեկից` Ալբերտ Էյնշտեյնից, ինչպես նաև մեր ժամանակների ամենաազդեցիկ ֆիզիկոսներից մեկից` Սթիվեն Հոքինգից։ Այս մասին հաղորդում է RT-ն:
Նման արդյունքի շնորհիվ Նիկոլը դասվում է մոլորակի ամենախելացի մարդկանց թվում։ Աղջկա մայրը պատմել է, որ նա չափազանց աշխատասեր է և դասերից հետո մնում է երկարօրյա ուսուցման ու մինչ այժմ բաց չի թողել մեկ օր։ Նա հավելել է, որ Նիկոլը պլանավորում է դառնալ մանկաբույժ։
Չափահաս մարդու IQ-ի միջին մակարդակը կազմում է 100 բալ։ Ավելի քան 140 բալ ունենալու դեպքում մարդը համարվում է հանճար։

12-летняя школьница превзошла по уровню IQ Стивена Хокинга и Альберта Эйнштейна
Невероятный показатель коэффициента интеллекта (IQ) в 162 балла позволил 12-летней британской школьнице Николь Барр на два балла обогнать одного из основателей современной физической теории Альберта Эйнштейна, а также одного из наиболее влиятельных физиков современности Стивена Хокинга, сообщает RT.
Такой результат ставит Николь в ряд с одним процентом умнейших людей на планете, пишет издание.
"Она очень, очень трудолюбивая. После учебы она остаётся на продленке и до сих пор не пропустила ни одного дня", — рассказала мама девочки, добавив, что Николь планирует стать педиатром.
"Это хорошо, что мы оказались в новостях, может быть, что-то изменится к лучшему. Это говорит о том, что не важно, откуда ты, любой человек может оказаться обладателем блестящего академического ума", — прокомментировал отец достижения дочери.
Издание отмечает, что средний уровень IQ взрослого человека составляет 100 баллов. При показателе выше 140 баллов человек считается гением.