Բելառուսը Հայաստանում ունի նոր դեսպան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Բելառուսի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկը:
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին՝ պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Բելառուսի միջև երկկողմ հարաբերությունները զարգանում են բոլոր ուղղություններով՝ ընդգրկելով և՛ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը, և՛ գործադիր ու օրենսդիր իշխանությունների մակարդակում փոխգործակցությունը: Նախագահը հույս է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանը ջանքեր կներդնի հատկապես տնտեսական ոլորտում երկու երկրների համագործակցության մեծ ներուժը լիարժեքորեն օգտագործելու ուղղությամբ՝ նկատի առնելով, որ ԵԱՏՄ-ին երկու երկրների անդամակցությունը փոխշահավետ գործընկերության նոր հեռանկարներ է բացում: Զրուցակիցների համոզմամբ, Հայաստանի մասնակցությունը եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացներին թույլ կտա հարստացնել հայ-բելառուսական համագործակցության օրակարգը՝ այն բարձրացնելով զարգացման նոր մակարդակի:
ՀՀ Նախագահը և Բելառուսի դեսպանը համակարծիք են եղել, որ քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը, առևտրատնտեսական հարաբերությունների խթանումը, հումանիտար և այլ ոլորտներում փոխգործակցությունը համապատասխանում են երկու երկրների երկարաժամկետ շահերին, հայ և բելառուս ժողովուրդների բարեկամության ոգուն:
Հանդիպմանը դեսպան Իգոր Նազարուկը վստահեցրել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում առավելագույն ջանքեր կներդնի բոլոր ուղղություններով հայ-բելառուսական գործընկերության ամրապնդման ու զարգացման համար՝ հիմնվելով պատմականորեն ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների վրա:

Президенту вручил верительные грамоты новоназначенный посол Беларуси в Армении
Президенту Сержу Саргсяну сегодня вручил свои верительные грамоты новоназначенный Чрезвычайный и полномочный посол Республики Беларусь в Республике Армения Игорь Назаров, сообщает пресс-служба главы государства.
Президент Республики поздравил посла со вступлением в должность и пожелал успехов в деле осуществления дипломатической миссии. Серж Саргсян подчеркнул, что двусторонние отношения между Арменией и Беларусью развиваются по всем направлениям, охватывая и политический диалог высокого уровня, и взаимодействие на уровне исполнительной и законодательной властей. Президент выразил надежду, что новоназначенный посол приложит усилия особенно в направлении полноценного использования большого потенциала сотрудничества двух стран в экономической сфере, принимая во внимание, что членство двух стран в ЕАЭС открывает новые перспективы партнерства. По убеждению собеседников, участие Армении в евразийских интеграционных процессах позволит обогатить повестку дня армяно-белорусского сотрудничества, подняв его на новый уровень развития.
Президент РА и посол Беларуси выразили единое мнение в том, что активный политический диалог, стимулирование торгово-экономических отношений, взаимодействие в гуманитарной и других сферах соответствуют долгосрочным интересам двух стран, духу дружбы армянского и белорусского народов.
На встрече посол Игорь Назаров заверил, что в ходе работы на должности посла приложит максимальные усилия для укрепления и развития армяно-белорусского партнерства по всем направлениям, опираясь на исторически сформировавшиеся дружественные отношения.