Օբաման կվերանվանի Հյուսիսային Ամերիկայի ամենաբարձր լեռը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման այսօր պաշտոնապես կվերանվանի Ալյասկայում գտնվող Մակ-Քինլի լեռը։ Այս մասին հայտնում է Սպիտակ տան մամլո ծառայությունը։ Հյուսիսային Ամերիկայի ամենաբարձր գագաթն այժմ կկոչվի Դենալի, տեղեկացնում է BBC-ն։
Այսպիսով՝ լեռանը կվերադարձվի անվանումը, որը դրան տվել էին Ալյասկայի բնիկ ժողովուրդները։ Վերանվանումը նվիրված է հյուսիսային նահանգ Օբամայի եռօրյա այցի մեկնարկին։
1896 թվականին լեռը կոչվել էր ի պատիվ ԱՄՆ 25-րդ նախագահ Ուիլյամ Մակ-Քինլիի, սակայն տեղի բնակիչներն ու պաշտոնյաները բազմիցս փորձել են հասնել այն բանին, որպեսզի վերադարձվի դրա ավանդական անվանումը, որը թարգմանաբար նշանակում է «մեծ»։
Ինչպես սպասվում է, այցի ընթացքում հիմնական ուշադրությունն Օբաման կկենտրոնացնի կլիմայի փոփոխությունների հարցերի վրա։

Обама переименует высочайшую гору Северной Америки
Президент США Барак Обама в понедельник официально переименует гору Мак-Кинли на Аляске, сообщает пресс-служба Белого дома. Высочайший пик Северной Америки теперь будет называться Денали, передает BBC.
Таким образом, горе будет возвращено название, данное ей коренными народами Аляски. Переименование приурочено к началу трехдневного визита Обамы в северный штат.
В 1896 году гора была названа в честь 25-го президента Соединенных Штатов Уильяма Мак-Кинли, однако местные жители и чиновники не раз пытались добиться возвращения ей традиционного названия, которое в переводе означает "великий".