ԻՊ-ն սեպտեմբերից շրջանառության մեջ կդնի սեփական արժույթը
Սիրիայում և Իրաքում զգալի տարածքներ գրաված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումն իրաքյան Մոսուլ քաղաքում շրջանառությունից կհանի արտասահմանյան արժույթներն ու կներմուծի սեփական արժույթը՝ ոսկե դինարը, տեղեկացնում է РИА Новости-ն՝ «Աս-Սումարիյա» իրաքյան հեռուստաալիքին հղումով։
Ինչպես նշել են խմբավորման անդամները, առաջիկա օրերին տարադրամի փոխանակումը տեղի կունենա միայն ոսկե դինարներով, «Իսլամական պետության» կողմից բացված բանկերում:
Փոխանակման կետերի տերերի խոսքով՝ ԻՊ-ի զինյալները Մոսուլի բոլոր կետերից սկսել են դուրս բերել դոլարները: Նահանգի ողջ տարածքում ոսկե դինարի շրջանառությունը կսկսվի սեպտեմբերից:

СМИ: ИГ вводит в оборот на захваченных территориях собственную валюту
Захватившая обширные территории в Сирии и Ираке террористическая группировка "Исламское государство" (ИГ) объявила, что в ближайшие дни начнет изымать из оборота в иракском Мосуле всю иностранную валюту и вводить собственную - золотой динар, сообщает РИА новости со ссылкой на иракский телеканал "Ас-Сумарийя"..
Как заявила группировка, в течение ближайших дней денежный обмен начнет осуществляться только в золотых динарах, которые будут обмениваться и выдаваться в четырех отделениях банков, открытых "Исламским государством" в городе.
По словам владельцев обменных пунктов, боевики ИГ в воскресенье начали изымать доллары из всех обменных пунктов Мосула. Поступление в обращение золотого динара по всей провинции Нейнава "Исламское государство" готовит в сентябре.