ՄԱԿ-ը հաստատել է, որ Պալմիրայի հնագույն տաճարն ավերվել է
ՄԱԿ-ին կից UNOSAT հետազոտական ծրագրի փորձագետները հրապարակել են արբանյակային լուսանկար, որում երևում է, որ սիրիական հնագույն Պալմիրա քաղաքի Բելի տաճարն ամբողջությամբ ավերված է, տեղեկացնում է Интерфакс-ը:
Նախօրեին հաղորդվել էր, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները պայթեցրել են հնագույն տաճարը, որը կառուցվել էր մոտ 2000 տարի առաջ:
Տեղի բնակիչներն ավելի վաղ էլ հաղորդել էին ուժգին պայթյունի և լուրջ ավերածությունների մասին, սակայն հուշարձանի վիճակի մասին տեղեկատվությունը հակասական էր:

ООН подтверждает, что ИГ разрушило храм в Пальмире
Эксперты исследовательской программы UNOSAT при ООН опубликовали спутниковые фотографии, на которых видно, что главное здание храма Бэла в Пальмире полностью разрушено, передает Интерфакс.
Накануне сообщалось, что боевики радикальной группировки "Исламское государство" взорвали древний храм, построенный около двух тысяч лет назад.
Местные жители и ранее сообщали о мощном взрыве и о серьезных разрушениях, однако информация о состоянии памятника была противоречивой.
Храм Бэла, посвященный местному верховному божеству, был одним из самых значительных строений древней Пальмиры.