Ճապոնիայի կառավարությունը ամբողջ կազմով հրաժարական է տվել
Ճապոնիայի կառավարությունն ամբողջ կազմով հրաժարական է տվել: Ինչպես հայտնում է TACC-ը, կառավարության արտակարգ ժողովի ժամանակ նախարարների կաբինետի անդամները համապատասխան դիմումներ են ներկայացրել:
Հաղորդվում է, որ դա սովորական ձևական միջոցառում է նախարարների կաբինետում տեղափոխություններ կատարելուց առաջ, որն անց է կացնում վարչապետ Սիձո Աբեն: Հրաժարական տված նախարարները ձևականորեն իրենց պարտականությունները կկատարեն մինչև օրվա երկրորդ կեսը, որից հետո կձևավորվի նոր կաբինետ, որում, լրատվամիջոցների տվյալներով, նախատեսվում է 19 նախարարներից փոխարինել միայն 6-ին:
Սպասվում է, որ վարչապետը փոփոխությունների ընթացքում կառավարության կազմում կթողնի հիմնական նախարարներին, այդ թվում՝ ԱԳ նախարար Ֆումիո Կիսիդուին, ֆինանսների նախարար Տարո Ասոյին, պաշտպանության նախարար Գենա Նակատանիին և գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգուին:

Правительство Японии в полном составе подало в отставку
Правительство Японии в среду в полном составе подало в отставку. На экстренном заседании правительства все его члены подали соответствующие заявления, пишет ТАСС.
Уход правительства в отставку в полном составе - обычная формальная процедура, необходимая для внесения перестановок в кабинет министров страны. Подавшее в отставку правительство будет формально исполнять свои обязанности до второй половины дня. Тогда ожидается формирование нового кабинета, в котором, по данным СМИ, премьер планирует заменить шесть из 19 министров.
Ожидается, что ключевые посты в правительстве сохранят за собой глава МИД Фумио Кисида, министр обороны Гэн Накатани, заместитель премьера и министр финансов Таро Асо, генеральный секретарь кабинета Ёсихидэ Суга и министр по восстановлению экономики Акира Амари.