Ինչպե՞ս են Toyota-ի հազարավոր մեքենաներ հայտնվում ԻՊ ձեռքում
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարության հակաահաբեկչական վարչությունը մտադիր է պարզել, թե ինչպես են ԻՊ ահաբեկիչների տրամադրության տակ հայտնվել հազարավոր արտաճանապարհային Toyota մեքենաներ և թեթև բեռնատարներ, ինչի մասին են վկայում բազմաթիվ տեսագրությունները, որոնք արվել են Իրաքում, Լիբիայում և Սիրիայում ԻՊ-ի տեղակայման վայրերից, փոխանցում է ABC հեռուստաընկերությունը։
Նրա տվյալներով՝ ամերիկյան իշխանությունները պաշտոնական հայցով դիմել են ճապոնական արտադրողին՝ խնդրելով բացատրել, թե ինչպես են ահաբեկիչները մեծաքանակ նոր մեքենաներ ստանում։
Ընկերությունում հայտնել են, որ տեղեկություն չունեն, թե ինչ կերպ են մեքենաները հայտնվում գրոհայինների տրամադրության տակ։
Հեռուստաընկերության տվյալներով՝ 2014 թվականին ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտը սիրիական ընդդիմությանը աջակցության ծրագրի շրջանակներում 43 մեքենա էր հատկացրել ընդդիմությանը, որոնք ենթադրվում է, որ փոխանցվել են ահաբեկիչներին:

США заинтересовались растущим числом внедорожников Toyota у боевиков ИГ
Антитеррористический департамент Минфина США намерен установить, каким образом боевикам террористической группировки "Исламское государство" (ИГ) удалось заполучить большое количество джипов и пикапов Toyota. Ведомство направило официальный запрос японскому производителю автомобилей, сообщает lenta.ru со ссылкой на ABC News.
В автоконцерне заявили, что не имеют информации, каким образом ИГ приобретает автомобили. При этом в компании поддержали решение провести соответствующее расследование.
Отметим, что продажа машин в Сирии была прекращена в 2012 году.
По информации телеканала, в 2014 году Госдепартамент США в рамках помощи сирийской оппозиции направил 43 внедорожника Toyota. Предполагается, транспортные средства передали боевикам ИГ.