ԵԱՀԿ դիտորդներն այցելել են Ադրբեջանի կողմից գնդակոծված Բերդավան
ԵԱՀԿ գործող նախագահի դաշտային օգնականներ Իրժի Աբերլեն, Խրիստո Խրիստովը և Սայմոն Թիլերը հոկտեմբերի 9-ին այցելել են ՀՀ Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղ։
Հիշեցնենք, որ  սեպտեմբերի 24-ի երեկոյան ադրբեջանական կողմի հրետակոծության հետևանքով Բերդավանում զոհվել էր 2 կին, ևս 3 մարդ բեկորային վնասվածք էր ստացել։  Վնասվել էին տների տանիքները, մշակույթի տան, փոստի և երաժշտական դպրոցի շենքերը։
ԵԱՀԿ ներկայացուցիչները Բերդավանի գյուղապետ Արարատ Գաբրիելյանի ուղեկցությամբ եղել են վնասված տներում, որտեղ մահացել և վիրավորվել էին խաղաղ բնակիչները, ինչպես նաև այցելել են կրակոցներից  տուժած մշակույթի տունը։
ԵԱՀԿ դիտորդները կարողացել են անձամբ համոզվել, որ գյուղը գնդակոծվել է թուրքական ծագման TR-107 սարքավորումներով։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ գնդակոծումից տուժած գյուղ էր այցելել Ֆրանսիայից ժամանակ տեսչական խումբը։
Հակառակորդի ագրեսիայից սեպտեմբերի 24-ի երեկոյան Տավուշի Այգեպար, Այգեհովիտ և Բերդավան գյուղերում զոհվել էր 3 և վիրավորվել՝ 4 խաղաղ բնակիչ։

Представители ОБСЕ посетили обстрелянное азербайджанцами село Бердаван
Полевые помощники личного представителя действующего председателя ОБСЕ Иржи Аберле, Христо Христов и Саймон Тиллер побывали 9 октября в селе Бердаван Тавушской области Армении.
В результате артобстрела села вечером 24 сентября с азербайджанской стороны погибли две женщины, еще три человека получили осколочные ранения. Повреждены крыши жилых домов, здания дома культуры, почты, музыкальной школы.
Представители ОБСЕ в сопровождении старосты села Арарата Габриеляна побывали в поврежденных домах, где погибли и получили ранения мирные жители, а также пострадавший в результате обстрела дом культуры.
Представители ОБСЕ смогли воочию убедиться, что при обстреле села использовались установки TR-107 турецкого производства.
Напомним, что ранее обстрелянное село посетила инспекционная группа из Франции.
В результате агрессии противника вечером 24 сентября по селам Айгепар, Айгеовит и Бердаван Тавушской области погибли трое и получили ранения четверо мирных жителей.