Նեթանյահու. Երուսաղեմի մուֆթին է համոզել Հիտլերին ոչնչացնել հրեաներին
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի հայտարարությունը Համաշխարհային սիոնիստական կոնգրեսին քննադատությունների մեծ ալիք է բարձրացրել ինչպես Իսրայելում̦ այնպես էլ ողջ աշխարհում: Հիշեցնենք, որ Իսրայելի վարչապետն իր ելույթում պնդել է, որ Ադոլֆ Հիտլերն ընդամենը ցանկացել է տեղահանել հրեաներին, սակայն Երուսաղեմի մուֆթի Հաջ-Ամին Ալ Հուսեյնին համոզել է նրան ոչնչացնել նրանց: Ինչպես գրում է Haaretz-ը, Նեթանյահուն մանրամասն ներկայացրել է Հիտլերի և Ալ-Հուսեյնիի հանդիպումը 1941 թվականի նոյեմբերին` պնդելով, որ հենց այդ հանդիպման ժամանակ Երուսաղեմի մուֆթին համոզել է Հիտլերին հրեաներին տեղահանելու փոխարեն «այրել նրանց», այլապես նրանք կգան Պաղեստին:
Նեթանյահուի հայտարարությունը մեծ աղմուկ է բարձրացրել, թեև սա առաջին դեպքը չէ, որ Նեթանյահուն առաջ է քաշում այս վարկածը: 2012 թվականին Ներթանյահուն Քնեսեթում իր ելույթի ժամանակ ևս պնդում էր, որ Երուսաղեմի մուֆթին եղել է «վերջնական որոշում կայացնողներից մեկը»: Առհասարակ, այս վարկածն առաջ է քաշվել Հոլոքոսթը ուսումնասիրող մի քանի պատմաբանների կողմից, սակայն գիտնականների մեծ մասը հերքում է այն:
Իսրայելի ընդդիմության ղեկավար Իցհակ Հերցոգը մեղադրել է Նեթանյահուին պատմությունը խեղաթյուրելու մեջ: «Ես կոչ եմ անում նրան հետ վերցնել իր խոսքերը: Նեթանյահուի հայտարարությունը նվազեցնում է Հիտլերի դերը մեր ժողովրդի սարսափելի ողբերգության մեջ», - ասել է Իցհակ Հերցոգը:
«Պետք է արտաշիրիմել այն 33 771 հրեաներին, ովքեր սպանվել են Հիտլերի և Հուսեյնիի հանդիպումից երկու ամիս առաջ և պատմել, որ նացիստները մտադիր չեն եղել սպանել նրանց»̦ - ասել է իսրայելական ՄԵՐԵՑ կուսակցության ղեկավարը:
Արաբական կողմն էլ իր հերթին մեղադրում է Նեթանյահուին «նացիստական հրեշի զոհերին էժանագին քարոզչության գործիք դարձնելու համար, որի նպատակն է ոչնչացնել խաղաղ համաձայնագրի հնարավորությունը»: Նրանց կարծիքով Նեթանյահուն այնքան է ատում պաղեստինցիներին, որ պատրաստ է նրանց մեղադրել անգամ Հոլոքոստի մեջ: Պաղեստինյան ինքնավարության նախագահ Մահմուդ Աբասը կոչ է արել հրեաներին «Նեթանյահուին իր տեղը ցույց տալ»: «Նա ցանկանում է փոխել պատմությունը, սակայն մինչ այժմ նրան հաջողվել է միայն փոխել հրեաների պատմությունը», - հայտարարել է Աբասը:
Հայտնվելով քննադատությունների կիզակետում` Իսրայելի վարչապետը ստիպված է եղել մեկնաբանել իր հայտարարությունը: Նեթանյահուն ասել է, որ հայտարարությունն այն մասին, որ նա փորձել է Հիտլերին ազատել Հոլոքոստի պատասխանատվությունից, անհեթեթ են: «Հենց Հիտլերն է պատասխանատու 6 միլիոն հրեաների մահվան համար: Սակայն մուֆթին ևս իր դերակատարումն է ունեցել Եվրոպայի հրեաների ոչնչացման մասին որոշման կայացման գործում: Մենք իրավունք չունենք աչք փակել նրա դերակատարման վրա», - ասել է Նեթանյահուն Բեռլին մեկնելուց առաջ:
Իսրայելի վարչապետի այս սադրիչ հայտարարությունները կարող է ավելի սրել պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունը, որն այսօր կանգնել է հերթական ինթիֆադայի կնկնության վտանգի առջև: Երուսաղեմում և Հորդանանի Արևմտյան ափին շարունակվում են գրեթե ամենօրյա բնույթ ստացած ահաբեկչությունները: Վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում գրանցված ահաբեկչությունների զոհերի թիվը գերազանցում է 50-ը: Կողմերին որևէ կերպ չի հաջողվում մեղմել իրավիճակը և կասեցնել բռնությունները:

Кто устроил Холокост - фашисты или палестинцы?
Выступление премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху на Всемирном еврейском конгрессе вызвало волну возмущения как внутри страны, так и во всем мире. Глава правительства Израиля в своей речи заявил, что Адольф Гитлер только хотел выслать евреев, однако муфтий Иерусалима Хадж-Амин аль-Хусейни уговорил его уничтожить всех евреев. Как пишет Haaretz, Нетаньяху детально описал встречу Гитлера и Аль-Хусейни в ноябре 1941 года, отметив, что именно во время этой встречи муфтий Иерусалима убедил Гитлера, что вместо того, чтобы выслать евреев, надо "сжечь их, иначе они направятся в Палестину".
Заявление Нетаньяху вызвало бурный протест, хотя он не впервые выдвигает подобную гипотезу. В 2012 году во время выступления в Кнессете он заявил, что муфтий Иерусалима был одним из тех, кто принял окончательное решение. Вообще, эта гипотеза была выдвинута некоторыми историками, однако большинство ученых отвергают ее.
Глава израильской оппозиции Ицхак Герцог обвинил премьер-министра Израиля в искажении истории. "Я призываю его взять свои слова назад, - заявил он, передает Newsru.co.il.  - Заявление Нетаньяху принижает Холокост, роль, которую сыграли нацизм и Адольф Гитлер в страшной трагедии нашего народа".
"33.771 еврея, которых убили в Бабьем яру за два месяца до встречи Гитлера и Хусейни, стоило бы эксгумировать и рассказать, что нацисты не собирались их убивать", – заявила лидер партии МЕРЕЦ Заава Гальон.
Арабская сторона, между тем, обвиняет Нетаньяху в том, что он использует "жертв нацистского чудовища как орудие дешевой пропаганды, цель которой – уничтожить возможность мирного соглашения". Они считают, что израильский премьер настолько ненавидит палестинцев, что готов обвинить их даже в Холокосте. Председатель Палестинской национальной администрации Махмуд Аббас призвал евреев "поставить Нетаньяху на место". "Он хочет изменить историю, но пока изменяет только еврейскую историю", – сказал он.
В свою очередь канцлер Германии Ангела Меркель заявила, что ответственность за Холокост страна возлагает на национал-социалистов, и нет причин менять что-либо в этом взгляде на исторические события, пишет РИА Новости.
Оказавшись под огнем критики, Нетаньяху был вынужден выступить с разъяснением. По его словам, заявления о том, что он, якобы, попытался снять с Гитлера ответственность за Холокост, абсурдны. "Именно Гитлер несет ответственность за гибель шести миллионов евреев. Но и муфтий сыграл роль в принятии решения об уничтожении европейского еврейства. Мы не имеем права закрывать глаза на его роль", – сказал Нетаньяху перед вылетом в Берлин.
Провокационные заявления премьер-министра Израиля могут еще больше обострить палестино-израильский конфликт, который сегодня оказался на пороге повторения очередной интифады. В Иерусалиме и на Западном берегу Иордана почти ежедневно осуществляются теракты, жертвами которых стали более 50 человек. Стороны никак не могут остановить насилие.