ԱՄՆ-ը հատուկ ջոկատայիններ կուղարկի Սիրիա
Ամերիկյան հատուկջոկատայինները շուտով կմեկնեն Սիրիա: Ինչպես տեղեկացնում է Интерфакс-ը, այդ մասին խոստացել է «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ ԱՄՆ-ի պայքարը համակարգող Բրեթ Մաքգուրկը:
«Նրանք առաջ կքաշվեն շատ շուտով»,- հայտարարել է նա՝ CBS հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Մաքգուրկի խոսքով՝ «այդ ջոկատները շատ հաջող ռազմական գործողություններ են իրականացնում» իսլամիստ ծայրահեղականների դեմ: Նա նշել է, որ քրդերն «ուժերը կենտրոնացնում են ԻՊ-ի մայրաքաղաք Ռաքքան մեկուսացնելու համար»: Նրանց հաջողվել է ԻՊ-ից հետ ստանալ ավելի քան 1000 քառակուսի կիլոմետր՝ ոչնչացնելով ավելի քան 300 զինյալի:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հոկտեմբերին արտոնել էր Սիրիա ամերիկացի զինծառայողներ ուղարկելը՝ քրդական ջոկատներին Սիրիայի տարածքում ԻՊ-ի դեմ պայքարին օգնելու համար։

Спецназ США "очень скоро" прибудет в Сирию
Бойцы американского спецназа скоро прибудут в Сирию, пообещал координатор кампании США против "Исламского государства" (ИГ) Бретт Макгурк.
"Они будут выдвинуты очень скоро", - заявил он в интервью телеканалу CBS, передает Интерфакс.
По словам Макгурка, "эти отряды проводят очень успешные операции" против радикальных исламистов. Он отметил, что курды "фокусируют усилия на изоляции столицы ИГ - Ракки". Им удалось отвоевать у ИГ более тысячи квадратных километров территории и уничтожить более 300 боевиков террористической группировки.
В октябре президент США Барак Обама санкционировал отправку в Сирию 50-ти американских военнослужащих для оказания практической помощи отрядам курдов на сирийской территории в борьбе против боевиков ИГ.