Դավութօղլու. Ռուսաստանը Թուրքիայի «բարեկամն է»
Արդարություն և զարգացում կուսակցության նիստի ժամանակ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիան շահագրգռված չէ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վատթարացմամբ:  Այս մասին հաղորդում է Hurriyet-ը:
«Մեր քաղաքական, տնտեսական և մշակութային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ շատ ամուր են: Մենք մտադիր չենք բարձրացնել լարվածությունը, քանի որ Ռուսաստանը մեր բարեկամն է: Երկու կողմերի հարաբերությունները չպետք է զոհաբերվեն ինքնաթիռի միջադեպի պատճառով», - ասել է Դավութօղլուն:
Ըստ Դավութօղլուի՝ թուրքական կողմը ռուսական իշխանություններին է ներկայացնում  Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի կողմից խոցված  ռուսական ՍՈւ-24 ռմբակոծիչի մասին տեղեկատվություն:

Давутоглу назвал Россию "другом"
На заседании Партии справедливости и развития премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу заявил, что Турция не заинтересована в ухудшении отношений с Россией. Об этом сообщает 1in.am, ссылаясь на телекомпания CNN Turk.
''Наши политические, экономические и культурные связи с Россией чрезвычайно сильны. У нас нет намерения усиливать напряженность в отношениях, поскольку Россия - наш друг. Отношения между двумя державами не должны быть принесены в жертву из-за инцидента с самолетом'', - приводит телекомпания слова Давутоглу.
По словам Давутоглу, турецкая сторона предоставляет властям России информацию об атаке турецких ВВС, которые сбили российский бомбардировщик Су-24 на турецкой-сирийской границе накануне.