Ռուսական վրեժը. ի՞նչ մարտահրավերներ կան Թուրքիայի համար
Ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրացումը շարունակում է խորանալ: Դիվանագիտական մակարդակում փոխադարձ մեղադրանքները շարունակվում են: Ռուսական կողմը Թուրքիայի կողմից Սու-24-ի խոցումը դիտարկում է որպես դավաճանություն` պահանջելով թուրքական ղեկավարությունից ներողություն խնդրել, փոխհատուցել վնասը և պատժել մեղավորներին:
Իսկ թուրքական կողմը ներողություն խնդրելու մտադրություն ընդհանրապես չունի: Ավելին, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը CNN-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ չի պատրաստվում ներողություն խնդրել Ռուսաստանից: «Կարծում եմ` եթե ինչ-որ մեկը պետք է ներողություն խնդրի, ապա դա մենք չենք: Ներողություն պետք է խնդրեն նրանք, ովքեր խախտել են մեր օդային տարածքը», - ասել է Էրդողանը:
Նման հայտարարություններից հետո Ռուսաստանից բավական կոշտ արձագանք էր անկնկալվում: Ռուսաստանի պատասխանը չի ուշանում` թեև Ռուսաստանի արտգործանախար Սերգեյ Լավրովը հայտարարում է, որ «Թուրքիայի հետ ոչ ոք չի պատրաստվում պատերազմել»:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն իր հերթին հայտարարել է, որ Ռուսաստանը Սիրիայի «Խմեյմիմ» ավիաբազայում նորագույն զենիթա-հրթիռային Ս-400 համակարգեր է տեղակայելու: Դրանք հնարավորություն կտան ոչնչացնել Սիրիայի օդում հայտնված ցանկացած օբյեկտ: Վտանգն իրապես մեծ է, հենց այդ պատճառով էլ թուրքական ռազմաօդային ուժերը դադարեցրել են թռիչքները Սիրիայի օդային տարածքում: Այս մասին հայտնում է թուրքական Hurriyet-ը` հղում կատարելով իր դիվանագիտական աղբյուրներին:
Որոշ լրատվամիջոցներ հայտնում են, որ ռուսական օդուժը ռմբակոծել է Սիրիայի թուրքմեններին «մարդասիրական օգնություն» տանող շարասյունը: Մի շարք աղբյուրներ էլ հայտնում են, որ հատուկ գործողությունների արդյունքում սպանվել է ռուսական ինքնաթիռի կործանումը ծրագրած թուրքմեն գեներալ Ռաշիդ Բագդաշը:
Սա դեռ ամենը չէ: Ռուսաստանը սպառնում է կաթվածահար անել թուրքական տնտեսությունը, որը վերջին շրջանում առանց այն էլ զգալի անկում է ապրել: Ռուսաստանը կարող է պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ, փակել Ռուսաստանի օդային տարածքը և նավահանգիստները թուրքական կողմի համար, հրաժարվել Թուրքիայի հետ համատեղ ծրագրերից և նրան զրկել ռուս զբոսաշրջիկներից: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի վարչապետը:
Հասկանալու համար, թե սա ինչ հետևանանքեր կարող է ունենալ թուրքական տնտեսության համար, բավական է նշել, որ Թուրքիայի ներքին օգտագործման համար վառելիքի շուրջ 55%-ը մատակարարում է Ռուսաստանը: Տնտեսագետներն արդեն այսօր հայտարարում են, որ ռուսական պատժամիջոցները Թուրքիային կարող են 40-50 միլիարդ ԱՄՆ դոլար արժենալ:
Հավելենք նաև, որ ռուս մի շարք գործիչներ հայտարարում են անգամ Թուրքիայում ներքին դժգոհություններին, մասնավորապես՝ քրդերի անկախ պետություն ունենալու ձգտումներին աջակցելու անհրաժեշտության մասին:
Վերոնշյալը հաշվի առնելով՝ որոշ վերլուծաբաններ խոսում են Երրորդ համաշխարհային պատերազմի հավանականության մասին` մատնանշելով այն հանգամանքը, որ Թուրքիան հանդիսանում է ՆԱՏՕ-ի անդամ:
Որքանո՞վ է վտանգավոր ստեղծված իրավիճակը:
Ռուսաստանն ու Թուրքիան սիրիական հակամարտության 5 տարիների ընթացքում, ունենալով խիստ իրարամերժ դիրքորոշում ճգնաժամի հարցում, շարունակել են խորացնել տնտեսական համագործակցությունը: Սա վկայում է այն մասին, որ այս երկրներն ի վիճակի են մի կողմ դնել իրենց քաղաքական տարաձայնությունները՝ հանուն տնտեսական շահերի:
Խնդիրը կայանում է նրանում, որ Ռուսաստանն ու սիրիական բանակը մեծապես ակտիվացրել են իրենց գործողությունները Սիրիայի հյուսիսում: Իսկ սա այն հատվածն է, որտեղ Թուրքիան ցանկանում է բուֆերային գոտի ստեղծել: Սա նաև այն տարածքն է, որտեղ տեղակայված են սիրիական թուրքմենների բնակավայրերը: Հենց այստեղ են գործում Թուրքիայի կողմից ֆիանսավորվող զինված խմբավորումները: Հենց սրանով է պայմանավորված Թուրքիայի արգրեսիվությունը:
Ռուսաստանում սա ևս գիտակցում են, և դժվար թե ցանկանան վերջնական փակուղի մտցնել ռուս-թուրքական հարաբերությունները: Այս տեսանկյունից կարելի է ակնկալել, որ երկու երկրների միջև հարաբերություններն առաջիկայում կարգավորման որոշակի միտումներ ցույց կտան: Այս հարցում արդեն դրական տեղաշարժ կա: Էրդողանը Պուտինին առաջարկել է հանդիպել նոյեմբերի 30-ին Փարիզում:
Սա նշանակում է, որ ռուս-թուրքական հարաբերությունների վատթարացմամբ խիստ ոգևորվածները երկար հրճվելու առիթ չեն ունենալու:

Те, кто в восторге от ухудшения российско-турецких отношений, скоро лишатся этого повода
Эскалация российско-турецких отношений углубляется, продолжаются взаимные обвинения. Российская сторона оценивает уничтожение Турцией российского бомбардировщика Су-24 в Сирии как предательство и ждет извинений со стороны высшего турецкого руководства, возмещения ущерба и наказания виновных. Но турецкая сторона не намерена извиняться. Более того, президент Турции Тайип Эрдоган в интервью CNN сказал, что Анкара не будет извиняться за инцидент. "Думаю, что если какой-то стороне нужно извиниться, то это не нам. Извиниться нужно тем, кто нарушил наше воздушное пространство", - сказал Эрдоган, слова которого цитирует РИА Новости
После подобных заявлений от России ожидали достаточно жесткой реакции. И российский ответ не заставил себя долго ждать, хотя министр иностранных дел России заявил о том, что "никто не собирается воевать с Турцией".
Mинистр обороны России Сергей Шойгу заявил, что оборонное ведомство перебросит на авиабазу "Хмеймим" в Сирии, где базируется российская авиационная группа, новейшие зенитно-ракетные системы С-400. С их помощью Россия может уничтожить любой объект, который появится в небе Сирии. Ситуация очень опасная, именно поэтому Турция приостановила полеты своей авиации в Сирии.
Некоторые СМИ сообщают о том, что российская авиация разбомбила турецкий конвой, который вез "гуманитарную помощь" сирийским туркменам. Другие источники сообщают, что туркменский генерал, организатор инцидента с российским Су-24, был убит в результате специальной операции.
Однако это еще не все. Россия угрожает парализовать турецкую экономику. РФ может применить по отношению к Турции глобальные санкции, лишив Анкару значительной части ВВП на фоне кризиса в турецкой экономике. Россия закроет все турецкие проекты, попросит турок "домой", а также закроет рынки, небо и порты, пишет Politonline. Об этом заявил премьер-министр России.
Для того чтобы понять, какими последствиями это грозит Турции, стоит отметить, что 55% топлива, которое используется для внутренних нужд Турции, импортируется из России. Экономисты уже сегодня заявляют, что ущерб Турции составит 50 миллиардов долларов.
Некоторые российские деятели заявляют также о том, что Россия должна поддержать внутреннее недовольство в Турции, в частности, стремление курдов создать собственное государство.
Насколько опасна эта ситуация?
Стоит отметить, что на протяжении 5 лет сирийского конфликта Турция и Россия продолжали углублять экономическое сотрудничество, несмотря на совершенно противоположные позиции. Это доказывает, что эти стране вполне могут оставить свои политические противоречия на стороне ради экономических выгод.
Сейчас вся проблема состоит в том, что российская авиация и сирийская армия активизировали свои действия на севере Сирии, а это именно тот район, где Турция хочет создать буферную зону. На этой территории также действуют те вооруженные группировки, которых финансирует Анкара. Именно этим и обусловлена агрессивность Турции.
И в России это понимают. С этой точки зрения можно ожидать, что отношения этих стран в ближайшее время наладятся. В этом направлении уже отмечаются позитивные сдвиги: Эрдоган предложил Путину встретится 30 ноября в Париже.
Это означает, что все те, кто сейчас в восторге от ухудшения российско-турецких отношений, скоро будут лишены повода для восторга.