Ռուսական վրեժը. ի՞նչ մարտահրավերներ կան Թուրքիայի համար
Ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրացումը շարունակում է խորանալ: Դիվանագիտական մակարդակում փոխադարձ մեղադրանքները շարունակվում են: Ռուսական կողմը Թուրքիայի կողմից Սու-24-ի խոցումը դիտարկում է որպես դավաճանություն` պահանջելով թուրքական ղեկավարությունից ներողություն խնդրել, փոխհատուցել վնասը և պատժել մեղավորներին:
Իսկ թուրքական կողմը ներողություն խնդրելու մտադրություն ընդհանրապես չունի: Ավելին, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը CNN-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ չի պատրաստվում ներողություն խնդրել Ռուսաստանից: «Կարծում եմ` եթե ինչ-որ մեկը պետք է ներողություն խնդրի, ապա դա մենք չենք: Ներողություն պետք է խնդրեն նրանք, ովքեր խախտել են մեր օդային տարածքը», - ասել է Էրդողանը:
Նման հայտարարություններից հետո Ռուսաստանից բավական կոշտ արձագանք էր անկնկալվում: Ռուսաստանի պատասխանը չի ուշանում` թեև Ռուսաստանի արտգործանախար Սերգեյ Լավրովը հայտարարում է, որ «Թուրքիայի հետ ոչ ոք չի պատրաստվում պատերազմել»:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն իր հերթին հայտարարել է, որ Ռուսաստանը Սիրիայի «Խմեյմիմ» ավիաբազայում նորագույն զենիթա-հրթիռային Ս-400 համակարգեր է տեղակայելու: Դրանք հնարավորություն կտան ոչնչացնել Սիրիայի օդում հայտնված ցանկացած օբյեկտ: Վտանգն իրապես մեծ է, հենց այդ պատճառով էլ թուրքական ռազմաօդային ուժերը դադարեցրել են թռիչքները Սիրիայի օդային տարածքում: Այս մասին հայտնում է թուրքական Hurriyet-ը` հղում կատարելով իր դիվանագիտական աղբյուրներին:
Որոշ լրատվամիջոցներ հայտնում են, որ ռուսական օդուժը ռմբակոծել է Սիրիայի թուրքմեններին «մարդասիրական օգնություն» տանող շարասյունը: Մի շարք աղբյուրներ էլ հայտնում են, որ հատուկ գործողությունների արդյունքում սպանվել է ռուսական ինքնաթիռի կործանումը ծրագրած թուրքմեն գեներալ Ռաշիդ Բագդաշը:
Սա դեռ ամենը չէ: Ռուսաստանը սպառնում է կաթվածահար անել թուրքական տնտեսությունը, որը վերջին շրջանում առանց այն էլ զգալի անկում է ապրել: Ռուսաստանը կարող է պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ, փակել Ռուսաստանի օդային տարածքը և նավահանգիստները թուրքական կողմի համար, հրաժարվել Թուրքիայի հետ համատեղ ծրագրերից և նրան զրկել ռուս զբոսաշրջիկներից: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի վարչապետը:
Հասկանալու համար, թե սա ինչ հետևանանքեր կարող է ունենալ թուրքական տնտեսության համար, բավական է նշել, որ Թուրքիայի ներքին օգտագործման համար վառելիքի շուրջ 55%-ը մատակարարում է Ռուսաստանը: Տնտեսագետներն արդեն այսօր հայտարարում են, որ ռուսական պատժամիջոցները Թուրքիային կարող են 40-50 միլիարդ ԱՄՆ դոլար արժենալ:
Հավելենք նաև, որ ռուս մի շարք գործիչներ հայտարարում են անգամ Թուրքիայում ներքին դժգոհություններին, մասնավորապես՝ քրդերի անկախ պետություն ունենալու ձգտումներին աջակցելու անհրաժեշտության մասին:
Վերոնշյալը հաշվի առնելով՝ որոշ վերլուծաբաններ խոսում են Երրորդ համաշխարհային պատերազմի հավանականության մասին` մատնանշելով այն հանգամանքը, որ Թուրքիան հանդիսանում է ՆԱՏՕ-ի անդամ:
Որքանո՞վ է վտանգավոր ստեղծված իրավիճակը:
Ռուսաստանն ու Թուրքիան սիրիական հակամարտության 5 տարիների ընթացքում, ունենալով խիստ իրարամերժ դիրքորոշում ճգնաժամի հարցում, շարունակել են խորացնել տնտեսական համագործակցությունը: Սա վկայում է այն մասին, որ այս երկրներն ի վիճակի են մի կողմ դնել իրենց քաղաքական տարաձայնությունները՝ հանուն տնտեսական շահերի:
Խնդիրը կայանում է նրանում, որ Ռուսաստանն ու սիրիական բանակը մեծապես ակտիվացրել են իրենց գործողությունները Սիրիայի հյուսիսում: Իսկ սա այն հատվածն է, որտեղ Թուրքիան ցանկանում է բուֆերային գոտի ստեղծել: Սա նաև այն տարածքն է, որտեղ տեղակայված են սիրիական թուրքմենների բնակավայրերը: Հենց այստեղ են գործում Թուրքիայի կողմից ֆիանսավորվող զինված խմբավորումները: Հենց սրանով է պայմանավորված Թուրքիայի արգրեսիվությունը:
Ռուսաստանում սա ևս գիտակցում են, և դժվար թե ցանկանան վերջնական փակուղի մտցնել ռուս-թուրքական հարաբերությունները: Այս տեսանկյունից կարելի է ակնկալել, որ երկու երկրների միջև հարաբերություններն առաջիկայում կարգավորման որոշակի միտումներ ցույց կտան: Այս հարցում արդեն դրական տեղաշարժ կա: Էրդողանը Պուտինին առաջարկել է հանդիպել նոյեմբերի 30-ին Փարիզում:
Սա նշանակում է, որ ռուս-թուրքական հարաբերությունների վատթարացմամբ խիստ ոգևորվածները երկար հրճվելու առիթ չեն ունենալու:

Russian Revenge: Turkey Can be Paralyzed
The escalation of Russian-Turkish relations continues to deepen. Mutual allegations go on at diplomatic level. The Russian side says the downing of the Russian Su-24 bomber is a betrayal, noting that Russia wants Turkey apologize, pay compensation for damage and punish those who are guilty for the incident.
However, Turkey has no intention to do so. In an interview with CNN, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said Turkey will not apologize for downing a Russian fighter jet. "I think if there is a party that needs to apologize, it is not us. Those who violated our airspace are the ones who need to apologize," he said.
After such announcements a tough response is expected from Russia. And its answer is not going to be late, though the Russian Foreign Minister Sergey Lavrov says "no one is going to combat war with Turkey".
Russia's Defense Minister Sergey Shoigu said the Russian Air Force base in Latakia will be reinforced with S-400 SAM system, which will soon be deployed there, RT reports. The S-400 is employed to ensure air defense using long- and medium-range missiles that can hit aerial targets at ranges up to 400 kilometers. The S-400 is capable of hitting tactical and strategic aircraft as well as ballistic and cruise missiles. The threat is really big. This is the reason why Turkey halted its flights over Syria.
Some sources say the Russian Air Forces have bombed the Turkish humanitarian aid for the Syrian Turkmen rebels. The others say Rashid Bagdash, the Turkmen general who planned the downing of the Russian jet, was killed.
This is not the end. Russia threatens to paralyze the Turkish economy that has already suffered during latest years. Russia may impose sanctions on Turkey, close its airspace and marine ports, as well as can suspend joint projects with Turkey and leave it without Russian tourists, the Russian Prime Minister said.
To understand what consequences it can have on Turkish economy it should be noted that almost 55% of the fuel that is used in Turkey for domestic needs is being imported from Russia. Economists say the Russian sanctions may cost 50 billion dollars for Turkey.
Moreover, some Russian political forces speak about the need to support Turkey's internal dissatisfactions, particularly, Kurdish aspirations for an independent state.
Taking into consideration the abovementioned and the fact that Turkey is a NATO member-state, some analysts speak about the possibility of beginning the Third World War.
How dangerous is the situation?
During the five years of the Syrian conflict Russia and Turkey managed to deepen their economic cooperation despite the extremely contradictory positions on crisis. This proves that these countries are able to put aside their political disagreements for the sake of economic interests.
The problem is that Russian Air Force and the Syrian Army have intensified their military actions in the Northern Syria. This is the area where Turkey wants to create a buffer zone, the area, where the armed groups that receive support from Turkey are fighting. This is the reason of Turkey’s aggressive behavior.
Russia is also aware of this, and hardly wants to lead Russia-Turkey relations to a final deadlock. From this point of view it is expected that the relationship between the sides will be improved in the near future. There is already a positive change: Turkey’s President called on Putin to meet on November 30 in Paris.
This means those, who are extremely excited by the deterioration of the Russian-Turkish relations will not have the opportunity to enjoy it for a long time.