Թուրքիայում բանակի 3 բարձրաստիճան պաշտոնյա մեղադրվել է լրտեսության և ահաբեկչության մեջ
Թուրքիայի իշխանությունները բանակի երեք բարձրաստիճան պաշտոնյաների մեղադրել են լրտեսության և ահաբեկչական կազմակերպությունների ղեկավարման մեջ: Այս մասին հաղորդում է Anadolu գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ստամբուլի դատախազ Իրֆան Ֆիդանին:
Դատախազի խոսքերով՝ գեներալ Իբրահիմ Այդընը, պաշտոնաթող գնդապետ Բուրհանեթին Ջիհանգիրօղլուն և գեներալ Համզա Ջելեփօղլուն մեղադրվել են ահաբեկչական խմբավորումներ ստեղծելու և ղեկավարելու, ինչպես նաև լրտեսության և երկրի կառավարությունը տապալելու փորձի մեջ:
Նշվում է, որ երեք կասկածյալներին կանչել են Ստամբուլի դատարան՝ Թուրքիայի ազգային հետախուզական կազմակերպությանը պատկանող բեռնատարների հետաքննության գործով:

Турция обвинила в терроризме трех высокопоставленных военных
Турецкие власти обвинили трех высокопоставленных представителей армии в шпионаже и руководстве террористической организацией. Об этом сообщает агентство Anadolu со ссылкой на прокурора Стамбула Ирфана Фидана.
По словам прокурора, генерал Ибрагим Айдын, отставной полковник Бурханеттин Джихангироглу и генерал Хамза Джелепоглу получили обвинения в формировании и руководстве вооруженной террористической группировкой, а также в шпионаже и попытке свергнуть правительство страны, пишет gazeta.ru.
Отмечается, что трое подозреваемых были вызваны в суд Стамбула в рамках расследования дела по досмотру грузовиков, принадлежащих Национальной разведывательной организации Турции (MIT).