Կլիմայի փոփոխության մարտահրավերն ազգային սահմաններ չեն ճանաչում. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Փարիզում մասնակցել է Միավորված ազգերի կազմակերպության «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի կողմ պետությունների 21-րդ համաժողովին, որի նախագահությունն ստանձնել է Ֆրանսիան: Համաշխարհային այդ համաժողովին մասնակցել են 150 պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ, հազարավոր պատվիրակներ: Աննախադեպ մասնակցությամբ բարձր մակարդակի փարիզյան համաժողովի պատվիրակությունները մինչ օրակարգին անցնելը մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ս.թ. նոյեմբերի 13-ին Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողությունների զոհերի հիշատակը: Այդ ողբերգական իրադարձություններից հետո աշխարհի բազմաթիվ երկրների և կառավարությունների ղեկավարների ներկայությունը փարիզյան համաժողովին, կազմակերպիչների համոզմամբ, ապացուցում է, որ քաղաքակրթությունը և համերաշխությունը համայն մարդկությանը նետված մարտահրավերները դիմակայելու հարցում` բարբարոսությունից ուժեղ են:
Համաժողովի բացման իրենց խոսքում Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, համաժողովը նախագահող Ֆրանսիայի արտգործնախարար Լորան Ֆաբիուսը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունը, Միացյալ Թագավորության արքայազն Չարլզը և հետագայում այլ ելույթ ունեցողներն ընդգծել են կլիմայի փոփոխության մասին 21-րդ համաժողովի կարևորությունը Երկիր մոլորակի և ամբողջ մարդկության ապագայի համար, նշելով, որ այսօր աշխարհի բոլոր ծայրերից մարդկանց հայացքներն ուղղված են դեպի Փարիզ, որտեղից ակնկալում են մարդկությանը մտահոգող լրջագույն մարտահրավերի` կլիմայի կործանարար փոփոխության վերաբերյալ քննարկումների արդյունքում առանց հապաղելու բեկումնային որոշման կայացում: Բանախոսները համակարծիք են եղել, որ դեկտեմբերի 11-ին համաժողովի ամփոփիչ համաձայնագիրը միայն բարի մտադրությունների արձանագրություն չպետք է լինի. երկրների ղեկավարներն իրենց ելույթներով քաղաքական հստակ և ուժեղ ազդակներ պետք է հաղորդեն, որպեսզի երկրի վրա մարդկության անվտանգ ապագան այլընտրանք չունենա:
ՀՀ Նախագահը համաժողովում ունեցած իր ելույթի սկզբում նախ շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին` կլիմայի փոփոխությանը նվիրված գագաթնաժողովը գերազանց կազմակերպելու և հյուրընկալելու համար՝ չնայած մի քանի օր առաջ Ֆրանսիային և ողջ քաղաքակիրթ մարդկությանը պատուհասած ահաբեկչական գործողություններին:
Կլիմայի փոփոխությունը գլոբալ մարտահրավեր համարելով` Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ այն հավասարապես սպառնում է բոլոր պետություններին՝ անկախ նրանց չափից և զարգացման աստիճանից: Չնայած Հայաստանի մասնաբաժինը համամոլորակային արտանետումներում մեծ չէ և չի գերազանցում երկու հարյուրերորդական տոկոսային միավորը, այդուհանդերձ, ըստ Նախագահ Սարգսյանի, Հայաստանը կարևորում է այս հարցում բոլոր երկրների ջանքերը համատեղելու անհրաժեշտությունը և որպես զարգացող երկիր՝ հանձնառություն է ստանձնել իր ներդրումն ունենալ համամոլորակային ջանքերում:
«Հայաստանի ազգային դիրքորոշումը արտահայտված է մեր կառավարության կողմից հաստատված «Ազգային մակարդակով սահմանված նախատեսվող գործողություններ» փաստաթղթում, որի հիմքում ընկած են հետևյալ սկզբունքները.
Առաջին. ջերմոցային գազերի գլոբալ արտանետումները պետք է սահմանափակել այնպիսի մակարդակում, որ մթնոլորտի գլոբալ ջերմաստիճանի բարձրացումը չգերազանցի երկու աստիճանը:
Երկրորդ. պետք է որդեգրել «ընդհանուր, սակայն տարբերակված մոտեցում»՝ հաշվի առնելով կլիմայի փոփոխության մեջ երկրների ներկա ու պատմականորեն տարբեր պատասխանատվությունը:
Երրորդ. ջերմոցային գազերի արտանետումների սահմանափակման բեռի բաշխումը պետք է իրականացնել՝ հաշվի առնելով կլիմայական ռեսուրսներից օգտվելու ներկա ու ապագա սերունդների իրավունքները:
Եվ վերջապես՝ չորրորդ. անել այնպես, որ մեր գործողությունները չհանգեցնեն զարգացող երկրների սոցիալ-տնտեսական հետընթացի:
Հայաստանը պատրաստ է ստանձնել ջերմոցային գազերի արտանետումների աճի սահմանափակման քանակական հանձնառություն»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը: Ամփոփելով ելույթը՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ կլիմայի փոփոխության մարտահրավերը, ինչպես նաև վերջին շրջանում բոլորին անհանգստացնող արդի համաշխարհային սպառնալիքները չեն ճանաչում ո՛չ ազգային սահմաններ, ո՛չ միջազգային իրավունք, ո՛չ քաղաքակրթության նորմեր: Նախագահի համոզմամբ, այսօրվա փոխկապակցված և գլոբալացված աշխարհում մեկ երկրի առջև ծառացած մարտահրավերը հավաքական առումով բոլորի մարտահրավերն է: Հետևաբար` լուծումները պետք է լինեն համապարփակ, համաձայնեցված և համադրված: ՀՀ Նախագահը անհրաժեշտ է համարել վերաիմաստավորել համաշխարհային համակեցության հիմքերը՝ կատարելագործելով եղած գործիքակազմը: Կլիմայի փոփոխության մարտահրավերներին համատեղ արձագանքը, հաջողության դեպքում, ըստ Սերժ Սարգսյանի, կարող է դառնալ նոր տեսակի համատեղ ջանքի նախադեպը:

Президент Армении призвал консолидированно реагировать на угрозы изменения климата
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял участие в 21-й конференции сторон Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата, которая открылась в Париже, сообщает Panorama.am.
Отметим, во всемирной конференции принимают участие главы 150 государств и правительств. Председательство перешло к Франции. Всемирная конференция ООН по вопросам изменения климата в Париже началась с минуты молчания в память о жертвах терактов. Открыл конференцию генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун. В церемонии также принял участие президент Франции Франсуа Олланд. Конференция будет работать с 30 ноября по 11 декабря. В повестке саммита – вопрос о принятии нового документа, который должен прийти на смену Киотскому протоколу. Согласно заявленной повестке, мир должен установить новую планку в борьбе с изменением климата и ограничениях выбросов в атмосферу.
Как передает пресс-служба президента РА, выступая на конференции, Серж Саргсян поблагодарил президента Франции за прекрасную организацию мероприятия и гостеприимство несмотря на недавние теракты, которые стали бедой для всего цивилизованного мира.
По словам президента Армении, изменения климата являются глобальным вызовом, равно угрожающим всем государствам, вне зависимости от их величины и уровня развития. С. Саргсян отметил, что хотя доля Армении в глобальных выбросах невелика и не превышает 0,02%, тем не менее, республика придает важность необходимости консолидации усилий всех государств в этом вопросе и как развивающаяся страна взяла на себя обязательство внести свой вклад в общемировые усилия.
Президент подчеркнул, что позиция Армении отражена в документе "Определенные на национальном уровне предусмотренные действия", который утвердило ранее правительство республики.
С. Саргсян отметил, что первым принципом, заложенным в основу данного документа, является ограничение мировых выбросов парниковых газов на таком уровне, чтобы глобальное потепление не превысило 2 градусов.
"Во-вторых, необходимо принять "общий, но дифференцированный подход", принимая во внимание нынешнею и исторически разную ответственность стран в изменении климата.
В-третьих, распределение бремени ограничения выбросов парниковых газов необходимо осуществлять с учетом прав нынешнего и будущих поколений на использование климатических ресурсов.
И, наконец, в-четвертых, сделать так, чтобы наши действия не привели к социально-экономическому регрессу развивающихся стран", – продолжил президент.
Серж Саргсян при этом заявил: "Армения готова взять на себя количественные обязательства по ограничению роста выбросов парниковых газов".
Резюмируя выступление, С. Саргсян подчеркнул, что угроза изменения климата, а также вызывающие в последнее время всеобщую обеспокоенность угрозы современного мира не знают ни национальных границ, ни международных прав, ни политических норм.
Президент Армении также выразил уверенность в том, что в современном взаимосвязанном и глобализованном мире вызов, стоящий перед отдельно взятой страной, представляет коллективную угрозу. Следовательно, отметил С. Саргсян, решения должны быть всеобъемлющими, согласованными и скоординированными.
Президент заявил также о необходимости переосмыслить основы мирового сосуществования, усовершенствовав имеющийся инструментарий. По словам С. Саргсяна, совместное реагирование на угрозы изменения климата в случае успеха может стать прецедентом нового вида консолидации усилий.