Ի՞նչն է փոխվել Սիրիայում ռուսական ինքնաթիռի կործանումից հետո
Թուրք-սիրիական սահմանային գոտում Թուրքիայի կողմից ռուսական Սու-24 ինքնաթիռի կործանման արդյունքում սիրիական հակամարտությունը նոր փուլ է թևակոխել: Սիրիան այսուհետ մի մարտադաշտ է, որտեղ պայքարում են ոչ միայն Իրանի, Սաուդյան Արաբիայի, Թուրքիայի և այլ ուժերի կողմից աջակցություն ստացող խմբավորումներն, այլ նաև իրանական, ռուսական և ամերիկյան ուժերը: Ինչպես նշում է Al-Monitor-ը, այս ամենի արդյունքում սիրիական ճգնաժամն ավելի վտանգավոր փուլ է մտնում:
Ռուս-թուրքական հարաբերությունների վատթարացումն առնվազն երկու կարևորագույն փոփոխություն մտցրեց սիրիական հակամարտությունում:
Նախ, միջազգային հանրության շրջանում էականորեն փոխվեց «Իսլամական պետություն», «Ջաբհաթ Ան-Նուսրա» և այլ ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարում սիրիական բանակի դերի ընկալումը: Արևմտյան լրատվամիջոցները վերջին օրերին սկսել են գրել, որ Ռուսաստանի, Իրանի և Հեզբոլլահի աջակցությամբ գործող սիրիական բանակն ԻՊ-ի դեմ կռվող ամենարդյունավետ ուժն է:
Մասնավորապես, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը և արտգործնախարար Լորան Ֆաբիուսը սկսել են խոսել ԻՊ-ի դեմ պայքարում սիրիական կառավարական զորքերի օգտագործման մասին, թեև միայն քաղաքական տրանսֆորմացիայի համատեքստում: Սա կարող է կարևոր անկյունաքար դառնալ հակաահաբեկչական լայն կոալիցիայի ստեղծման գործում, որի ուղղությամբ Ֆրանսիան Փարիզի ահաբեկչություններից հետո զգալի ջանքեր է գործադրում:
Եվ երկրորդ, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների սրման համատեքստում հարմար հնարավորություն է ստեղծվում Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի միջև համագործակցության խորացման համար: Այս տեսանկյունից հատկանշական է, որ նոյեմբերի 26-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու Ֆրանսիայի նախագահ ֆրանսուա Օլանդը պայմանավորվեցին փոխանակվել Սիրիայում թիրախների վերաբերյալ տեղեկատվությամբ և հարվածել միայն  ահաբեկիչներին: Պուտինը հայտարարեց, որ պատրաստ է համագործակցել ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի հետ: Փոխգործակցության հաջող օրինակ արդեն կա. ավելի վաղ ԱՄՆ-ը և Ռուսաստանը պայմանավորվել էին խուսափել Սիրիայի օդային տարածքում հնարավոր միջադեպերից:

Два существенных изменения в сирийском конфликте после крушения Су-24
В результате крушения российского самолета Су-24 на турецко-сирийской границе сирийский кризис, фактически, вступил в новую фазу. Сирия стала плацдармом, где воюют не только различные группировки, которые финансируются Саудовской Аравией, Турцией и другими странами, но и значительные военные силы России, США и Ирана. В результате сирийский конфликт вступил в новый, намного более опасный этап.
Ухудшение российско-турецких отношений внесло по меньшей мере два существенных изменения в развития в сирийском конфликте.
Во-первых, значительно изменилось понимание роли сирийской армии в борьбе против Исламского Государства, Джебхат Ан-Нусры и других террористических организаций. Западные СМИ стали писать о том, что сирийские правительственные силы, которых поддерживают Иран, Россия и США, являются самыми эффективными силами против ИГ.
В частности, президент Франции Франсуа Олланд и министр иностранных дел Лоран Фабиус начали говорить о возможности использования сирийской армии против ИГ, хотя только на фоне политической трансформации. Это может стать важным краеугольным камнем в создании широкой антиисламской коалиции. Напомним, что после терактов в Париже Франция активизировала свои шаги в этом направлении.
Во-вторых, на фоне ухудшения российско-турецких отношений создается хороший шанс для углубления сотрудничества между Россией и западной антитеррористической коалицией, которую возглавляет США. С этой точки зрения примечательно, что 26 ноября президенты России и Франции договорились обмениваться информацией о мишенях в Сирии и наносить удары только по террористам.
Путин заявил, что готов сотрудничать с возглавляемой США коалицией. Уже есть опыт успешного сотрудничества: ранее США и Россия условились избегать возможных инцидентов в воздушном пространстве Сирии.