Զիկա տենդի համաճարակը՝ գիտնականների սխալի արդյո՞ւնք
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը Զիկա վիրուսի բռնկումը որակել է առողջապահության ոլորտում միջազգային մակարդակի սպառնալիք, որի դեմ պայքարելու համար անհրաժեշտ են գլոբալ միջոցներ: ԱՀԿ-ի գնահատմամբ այս տարի Հարավային և Հյուսիսային Ամերիկաներում Զիկա վիրուսով կարող է վարակվել մինչև 4 միլիոն մարդ: Վիրուսը արդեն տարածված է 21 երկրներում:
Նշենք, որ «Զիկա» տենդի հարուցիչը ֆլավի վիրուսն է,  փոխանցողը՝ «Aedes aegypti» ցեղի մոծակները: Վարակվածների միայն 20%-ի մոտ է հիվանդությունն ընթանում ախտանշաններով, որոնք են ՝ տենդը, ցանը, հոդացավերը, շաղկապենու բորբոքումը, մկանացավերը, գլխացավը: Գաղտնի շրջանը ստույգ հայտնի չէ, ենթադրվում է,  որ այն տևում է մի քանի օրից մինչև մեկ շաբաթ:
«Զիկա» վարակով հարուցված միջին ծանրության հիվանդությունը տևում է մի քանի օրից մեկ շաբաթ: Վարակն արյան մեջ պահպանվում է մի քանի օր, սակայն որոշ հիվանդների արյան մեջ այն մնում է ավելի երկար:  Մահվան դեպքեր հազվադեպ են գրանցվում։ Կանխարգելում պատվաստանյութով կամ դեղորայքային բուժում դեռ չի հայտնաբերվել: Զիկայով վարակվածններին խորհուրդ է տրվում հանգիստ կենսակերպ, մեծ քանակությամբ հեղուկների օգտագործում՝ ջրազրկման կանխարգելման համար, ինչպես նաև տենդի դեմ դեղորայաք:
Նշենք, որ արդեն փորձագետները սկսել են վիրուսի դեմ պատվաստանյութի ստեղծման աշխատանքները: Ենթադրվում է, որ այն հասանելի կլինի արդեն 2016 թվականի աշնանը, սակայն որոշ փորձագետներ կարծում են, որ պատվաստանյութի ստեղծումը կպահանջի ավելի երկար ժամանակ՝ 4-5 տարի: Իսկ մինչ այդ մասնագետները խորհուրդ են տալիս վիրուսով չվարակվելու համար պաշտպանվել մոծակների խայթոցներից:
Զիկա վիրուսը հայտնաբերվել է 1947 թվականի Ուգանդայում, և մինչև 1990-ականների կեսերին Միկրոնեզիայում և ֆրանսիական Պոլոնեզիայում դրա առաջին համաճարակի բռնկումը գրանցվել է վիրուսով վարակման ընդամենը 15 դեպք:
Առաջին համաճարակի ժամանակ վիրուսով վարակվել է վերոնշյալ շրջանների բնակչության մոտ 80 տոկոսը, սակայն շատերը բավականին թեթև են տարել հիվանդությունը, վիրուսի ախտանշանները շատ քչերի մոտ են վառ արտահայտված եղել, հազվադեպ դեպքերում էլ վիրուսը հանգեցրել է նյարդային համակարգի խանգարումների, ինչը 6-12 ամիսների ընթացքում կարգավորվել է:
Նախորդ տարի Բրազիլիայում Զիկա վիրուսի համաճարակի բռնկումը սակայն բավականին վտանգավոր է, քանի որ վիրուսով վարակված հղի կանանց մոտ բավականին մեծ է միկրոցեֆալիայով՝ թերզարգացած ուղեղով, երեխաներ լույս աշխարհ բերելու հավանականությունը: Լատինական և Կենտրոնական Ամերիկայի մի շարք երկրներ արդեն խորհուրդ են տվել կանանց մինչև 2018 թվականը չպլանավորել երեխա ունենալը:
Նորածինների մոտ միկրոցեֆալիայի վտանգ առաջացնող Զիկա վիրուսի այս տեսակը, բրիտանական լրատվամիջոցների վարկածի համաձայն, լաբորոտոր անհաջող փորձարկումների արդյունք է: Ենթադրվում է, որ գիտնականները լաբորոտորիայում ստեղծել են Զիկա վիրուսի փոխանցող մոծակի գենետիկ մոդիֆիկացված տեսակ, որի՝ Դենգե տենդի կրող նույն մոծակների հետ խաչասերման դեպքում սերունդը պետք է շատ կարճ կյանք ունենար: Սակայն, գիտնականների հաշվարկները սխալ են դուրս եկել, և մոծակների բնությունում հայտնվելուց հետո Բրազիլիայում բռնկվել է Զիկայի համաճարակ:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա Հայաստանում տենդի բռնկամն հավանակություն չկա, քանի որ այն ցեղատեսակի մոծակը, որի միջոցով տարածվում է «Զիկա» տենդը, Հայաստանում չի հայտնաբերվել, իսկ տենդը չի փոխանցվում մարդուց մարդուն, տարածվում է միայն մոծակի միջոցով: Չնայած դրան՝ այժմ ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի  կողմից աշխատանքներ են տարվում տենդի հետ կապված ուղեցույցների պատրաստման ուղղությամբ:

Вирус Зика: ждать ли его в Армении?
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) квалифицировала вспышку вируса Зика как чрезвычайную ситуацию в области здравоохранения на международном уровне, сообщает Интерфакс. ВОЗ ожидает диагностирования 3,4 миллиона случаев заболевания вирусом в 2016 году на американском континенте и выражает опасение тем, что он распространится по планете.
Вирус Зика - вид вирусов рода Flavivirus, переносимый комарами рода "Aedes aegypti". Вирус Зика вызывает повышенную утомляемость, головную боль, конъюнктивит, кожную сыпь, повышенную температуру и боль в мышцах и суставах. Эти симптомы сохраняются у заболевших в течение 2-7 дней. Человек, инфицированный вирусом, должен отдыхать, пить достаточно воды и принимать лекарства против симптомов лихорадки.
До настоящего времени лихорадка Зика считалась достаточно легким заболеванием. Только у одного человека из пяти проявлялись симптомы заболевания. Смертность  отсутствует. На сегодняшний день вакцины против этого вируса не существует, самым эффективным способом его профилактики остается защита от насекомых.
Впервые вирус, получивший названия от леса Зика в Африке, был выявлен в Уганде в 1947 году, после чего в течение 60 лет было описано лишь 15 случаев заболевания в Африке и Юго-Восточной Азии. В середине 1990-ых годов в ходе первой крупной вспышки в Микронезии и Французской Полинезии было заражено почти 80 процентов населения, пишет "Российская газета". Отмечается, что тогда подавляющее большинство легко перенесло вирус. Лишь у очень немногих жителей наблюдались ярко выраженные симптомы этого заболевания: сыпь с или без лихорадки, покраснение глаз, боли в мышцах или суставах, которые прошли в течение нескольких дней. В редких случаях, вирус может вызвать синдром Гийена-Барре, периферическое повреждение нерва, что может привести к параличу, который, как правило, исчезает в течение от шести до двенадцати месяцев.
Но в Бразилии, где новая вспышка была выявлена в мае прошлого года, все изменилось кардинальным образом. У сотен новорожденных детей были зафиксированы случаи микроцефалии - дети рождались с аномально маленькой головой. Их матери были инфицированы во время беременности. В результате бразильские неврологи подняли тревогу в октябре. В настоящее время власти нескольких стран, в том числе Бразилии и Колумбии, советуют женщинам отложить беременность до 2018 года.
Угрожающий еще нерожденным детям вирус Зика появился после неудачных экспериментов в лаборатории - такую версию предлагает британская пресса. Согласно предположениям,  в лаборатории ученые вывели генетически модифицированных комаров, которые являлись переносчиками этого вируса Зика. Эти комары были выпущены в природу для того, чтобы при спаривании с самками, которые являются носителями вируса лихорадки Денге, у них появлялось потомство, которое бы гибло. Но, как считают критики, что-то пошло не так. В итоге эти миллионы комаров, выпущенные на природу в Бразилии, дали обычное нормальное потомство, и сейчас около миллиона человек в Бразилии инфицированы, передает radiovesti.ru.
Что касается  Армении, то лихорадка Зика не сможет распространиться в нашей стране, так как вирус не передается от человека к человеку, а разновидности комаров, которые являются основными переносчиками болезни, здесь нет.