Նախագահ Սերժ Սարգսյանի աշխատանքային այցը Սյունիքի մարզ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Սյունիքի մարզ: Այցի շրջանակներում Նախագահը Մեղրիում մասնակցել է հերթական` թվով 14-րդ մարզային բժշկական կենտրոնի բացման արարողությանը, որն իրականացվել է ՀՀ Նախագահի՝ մարզերի համաչափ զարգացման հանձնարականի շրջանակներում: «Մեղրու տարածաշրջանային բժշկական կենտրոնը» ստեղծվել է «Մեղրու բժշկական կենտրոն» և «Ագարակի հիվանդանոց» ՓԲԸ-ների միավորման արդյունքում՝ պահպանելով ամբողջ բժշկական անձնակազմը: Արդիականացված նորաբաց բազմապրոֆիլ բժշկական կենտրոնը հնարավորություն կընձեռի Մեղրու տարածաշրջանի բնակչությանը մատուցել ժամանակակից, որակյալ և հասանելի բժշկական ծառայություններ: ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորված «Առողջապահական համակարգի արդիականացում» ծրագրի շրջանակներում այս բուժհաստատությունում իրականացվել է շուրջ 1.62 մլրդ դրամի ներդրում: Նորակառույց կենտրոնը հագեցվել է ժամանակակից բժշկական սարքավորումներով, կահույքով և անհրաժեշտ պարագաներով: «Մեղրու տարածաշրջանային բժշկական կենտրոնում» առկա է նաև հեռաբժշկության հնարավորություն:
Նախագահը առողջապահության ոլորտի պատասխանատուների, ՀԲ-ի, բուժհաստատության և մարզային իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ շրջայց է կատարել «Մեղրու տարածաշրջանային բժշկական կենտրոնում», ծանոթացել ստեղծված պայմաններին, առաջարկվող բժշկական ծառայություններին, բուժանձնակազմի հետ զրուցել կենտրոնի գործունեության հետ կապված հարցերի շուրջ: Առողջապահության նախարարը զեկուցել է վերջին տարիներին Սյունիքի մարզում առողջապահության ոլորտում իրականացված ծրագրերի, այդ թվում՝ Գորիսի, Քաջարանի և Կապանի բժշկական կենտրոնների հիմնանորոգման ու վերազինման աշխատանքների մասին, որոնց ավելացել է այսօր բացված Մեղրու տարածաշրջանային բժշկական նորակառույց կենտրոնը: Նախարարը ներկայացրել է նաև մարզում առողջապահական արդիական ենթակառուցվածքների ստեղծման և բարելավման ուղղությամբ նախատեսվող առաջիկա ծրագրերը:
Հանրապետության Նախագահն այնուհետև մեկնել է Քաջարան, որտեղ մասնակցել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի ֆինանսավորմամբ վերակառուցված մանկապարտեզի բացման արարողությանը: Վերանորոգման և շինարարական աշխատանքների ընդհանուր արժեքը կազմել է ավելի քան 190 միլիոն դրամ: Պատասխանատուների ներկայացմամբ, մանկապարտեզի շահագործման արդյունքում կլուծվի ևս 90 երեխայի նախակրթարան հաճախելու խնդիրը, ինչպես նաև Քաջարան քաղաքում կստեղծվի լրացուցիչ 40 աշխատատեղ:
Սերժ Սարգսյանն այցելել է նաև Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ, որտեղ նրան ներկայացրել են կոմբինատի զարգացման ծրագրերը, իրականացված ներդրումները, ինչպես նաև կոմբինատի աշխատակիցների համար ստեղծված պայմանները: Նախագահը շրջայց է կատարել կոմբինատի տարածքում, ծանոթացել ձեռնարկության արտադրողականության և կառավարման արդյունավետության բարձրացման նպատակով վերջին շրջանում իրականացված աշխատանքներին, կոմբինատի կողմից իրականացվող քաղաքաշինական, բնապահպանական, առողջապահական և բարեգործական ծրագրերին:
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում Սերժ Սարգսյանն անցկացրել է խորհրդակցություն՝ կոմբինատի զարգացման ծրագրերի և հանքարդյունաբերության ոլորտի խնդիրների վերաբերյալ: «Կատարված աշխատանքներն իրոք տպավորիչ են: Եվ եթե այդ աշխատանքները չիրականացվեին, ապա շատ ավելի հավելյալ բարդություններ կունենայիք միջազգային շուկաներում մետաղի գների անկման հետ կապված: Ես հիշում եմ 2008-2009 թվականները, այն ժամանակ էլ այսպիսի խնդիրներ ունեինք, և այն ժամանակ էլ լուծումներ տրվեցին: Հնարավորություն տրվեցին այդ բարդությունները հաղթահարել և հետո արդեն 2011-2012 թվականներին՝ հանքարդյունաբերողների համար ամենաբարենպաստ տարիներին ստանալ իրենց աշխատանքի արդյունք: Ես վստահ եմ, որ լուծումներ հիմա էլ անպայման գտնվելու են, և ոչ միայն Քաջարանում, այլ ընդհանրապես: Մեր հանքարդյունաբերության պոտենցիալը մեծ է, և այսօրվա գործող ձեռնարկություններն անպայման պետք է աշխատեն, նույնիսկ եթե պետք է աշխատեն ինքնարժեքով, անգամ ինքնարժեքից մի քիչ ցածր՝ գիտակցելով, որ ոչ միայն սոցիալական խնդիր են լուծում, այլ նաև, այսպես ասած, պատրաստվում են վաղվա իրենց աշխատանքի արդյունքները քաղել, այսինքն` նախապատրաստվում են միջազգային շուկաների բարենպաստ պայմաններում իրենց շահույթների կամ իրենց կատարած ծախսերի վերադարձին: Շատ լավ հասկանում եմ, որ այն ձեռնարկություններում, որտեղ վիճակը շատ թե քիչ բարենպաստ է, ունեն հավելյալ միջոցներ, ունեն ավելի հարուստ հանքաքար, դժվարությունները շատ ավելի քիչ են, քան միգուցե այստեղ: Բայց երբ ընդհանուր նայում ենք մեր հանքարդյունաբերության համալիրը, կարծես դուք ամենաբարենպաստներից մեկն եք ոչ միայն այն պատճառով, որ ծավալներն են մեծ, վստահ եմ նաև այն պատճառով, որ տարիների տևական աշխատանքը հիմա էլ բոլոր դեպքերում տալիս է իր արդյունքը: Ես մեր կողմից կարող եմ ավելացնել, որ մենք մշտապես փորձել ենք օժանդակել, որովհետև մեծ կոմբինատները մեր բյուջեի եկամուտների հիմքն են, մեծ ձեռնարկությունները մեր սոցիալական խնդիրները լուծողներն են: Մենք մշտապես աջակցում ենք և հիմա էլ պատրաստ ենք աջակցելու: ՀՀ կառավարությունը և բոլորս պատրաստ ենք մեր հնարավորությունների սահմաններում և շատ պարագաներում էլ հնարավորություններից էլ ավել ձեզ օժանդակել: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեր սեփականատիրոջը կամ սեփականատերերին, կառուցվածքը չգիտեմ, ձեզ՝ որպես կոմբինատի ղեկավարներ և, իհարկե, ողջ կոլեկտիվին՝ ամենապարզ բանվորից սկսած, որովհետև հենց նաև նրանց լավ աշխատանքով է, որ գործերը լավ են գնում: Վստահ եմ՝ այս անգամ էլ լուծումներ են լինելու, ես դրա մասնագետը չեմ, բայց համոզված եմ, որ կլինի մեկ-երկու տարի հետո, գները կնորմալանան, նորից բոլորդ էլի շատ մեծ հաճույքով և առատաձեռն կսկսեք սոցիալական ծրագրերը նաև այս տարածաշրջանի ժողովրդի համար»,- ասել է Հանրապետության Նախագահը: Խորհրդակցության ժամանակ հանքարդյունաբերության ոլորտի և Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գործունեության վերաբերյալ զեկուցել են ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարն ու կոմբինատի գլխավոր տնօրենը:
Սյունիքի մարզ աշխատանքային այցի շրջանակներում Հանրապետության Նախագահը ներկա է գտնվել Ֆինանսների նախարարության Կապանի տարածքային հարկային տեսչության նոր մասնաշենքի բացման արարողությանը: Տեսչությունն սպասարկում է Կապան, Քաջարան, Ագարակ, Մեղրի քաղաքների, ինչպես նաև 46 գյուղական համայնքների 4318 հարկ վճարողների: 2014թ. ՀՀ կառավարության որոշմամբ վիճակագրական ծառայությանը պատկանող շենքը հատկացվել է ֆինանսների նախարարությանը, որը նախատեսվել է Կապանի տեսչության համար: Մինչ այդ տեսչությունը գործում էր վարձակալական հիմունքներով զբաղեցված տարածքում: Նորագույն սարքավորումներով վերազինված եռահարկ կառույցի առաջին հարկում տեղակայվել է սպասարկման կենտրոնը, որտեղ հարկ վճարողների սպասարկումը կիրականացվի «մեկ պատուհան» սկզբունքով: Ֆինանսների նախարարության պատասխանատուների հավաստմամբ, այս մասնաշենքի շահագործմամբ ավարտվում է տարածքային հարկային տեսչությունները սեփական շենքով և գույքով ապահովելու ծրագիրը, որի շրջանակներում հարկային համակարգում շահագործման է հանձնվել հիմնովին վերանորոգված 15 վարչական շենք. Կապանի ՏՀՏ-ի վարչական նոր շենքը 16-րդն է: 2016թ. Էջմիածնի և Իջևանի տեսչությունների շենքերի հիմնանորոգմամբ կավարտվի բոլոր տարածքային հարկային տեսչությունների վարչական շենքերը ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանեցնելու գործընթացը:

Президент Армении с рабочим визитом посетил Сюникскую область
Президент Серж Саргсян сегодня с рабочим визитом отправился в Сюникскую область. В рамках визита президент в Мегри принял участие в церемонии открытия очередного, 14-го по счету областного медицинского центра в рамках поручения президента РА о пропорциональном развитии областей. Мегринский региональный медицинский центр создан в результате объединения ЗАО "Мегринский медицинский центр" и ЗАО "Агаракская больница" с сохранением всего медицинского персонала. Открывшийся новый модернизированный многопрофильный
медицинский центр даст возможность предоставления населению Мегринского региона современных, качественных и доступных медицинских услуг. В рамках профинансированной правительством РА и Всемирным банком программы "Модернизация системы здравоохранения" в этом медицинском учреждении осуществлены инвестиции на сумму около 1,62 млрд драмов. Новопостроенный центр оснащен современным медицинским оборудованием, мебелью и необходимым инвентарем. В Мегринском региональном медицинском центре есть также возможность использования телемедицины.
Президент вместе с ответственными лицами сферы здравоохранения, представителями ВБ, медицинского учреждения и областных властей обошел Мегринский региональный медицинский центр, ознакомился с созданными условиями, предлагаемыми медицинскими услугами, побеседовал с медицинским персоналом вокруг вопросов, связанных с деятельностью центра. Министр здравоохранения доложил об осуществленных в последние годы в Сюникской области в сфере здравоохранения программах, в том числе работах по ремонту и капитальному ремонту медицинских центров в Горисе, Каджаране и Капане, к которым добавился открывшийся сегодня новопостроенный Мегринский региональный медицинский центр. Министр представил также намеченные в области программы в направлении создания и улучшения современных инфраструктур сферы здравоохранения.
Президент Республики затем отправился в Каджаран, где принял участие в церемонии открытия детского сада, реконструированного при финансировании Зангезурского медно-молибденового комбината. Общая стоимость ремонтных и строительных работ составила более чем 190 млн драмов. По представлению ответственных лиц, в результате эксплуатации детского сада дошкольное учреждение смогут посещать еще 90 детей, а также в городе Каджаране будет создано 40 дополнительных рабочих мест.
Серж Саргсян посетил также Зангезурский медно-молибденовый комбинат, где ему представили программы развития комбината, осуществленные инвестиции, а также созданные для работников комбината условия. Президент обошел территорию комбината, ознакомился с работами, осуществленными в последний период с целью повышения производительности предприятия и эффективности управления комбинатом, осуществляемыми комбинатом градостроительными, природоохранными, здравоохранительными и благотворительными программами.
На Зангезурском медно-молибденовом комбинате Серж Саргсян провел совещание по программам развития комбината и проблемам сферы горной промышленности. "Выполненные работы действительно впечатляют. И если эти работы не были бы осуществлены, то у нас было бы намного больше дополнительных трудностей в связи с падением цен на металлы на международных рынках. Я вспоминаю 2008-2009 годы, тогда тоже у нас были такие проблемы и тогда тоже они были решены. Была дана возможность преодолеть эти трудности и уже потом, в 2011-2012 годы, в самые благоприятные для горной промышленности годы, получить результат своей работы. Я уверен, что решения будут обязательно найдены и сейчас, и не только в Каджаране, но и вообще. Потенциал нашей горной промышленности велик, и действующие сегодня предприятия должны обязательно работать, даже если должны работать по себестоимости, даже немного ниже себестоимости, осознавая, что они не только решают социальную задачу, но и, так сказать, готовятся получить плоды своей завтрашней работы, то есть готовятся к возврату своих прибылей или осуществленных расходов в благоприятных условиях на международных рынках. Очень хорошо понимаю, что на тех предприятиях, где ситуация более или менее благоприятна, есть дополнительные средства, где руда побогаче, трудностей намного меньше, чем может быть здесь. Но если в целом посмотреть на комплекс нашей горной промышленности, пожалуй, у вас наиболее благоприятная ситуация не только потому, что объемы велики, уверен, что и по той причине, что длительная многолетняя работа и сейчас в любом случае дает свой результат. Я с нашей стороны могу добавить, что мы всегда пытались помочь, потому что большие комбинаты являются фундаментом доходов нашего бюджета, большие предприятия решают наши социальные задачи. Мы всегда помогаем и сейчас тоже готовы помочь. Правительство РА и мы все готовы помочь вам в пределах наших возможностей и во многих обстоятельствах даже больше этих возможностей. Хочу поблагодарить вашего собственника или собственников, не знаю структуры, вас, как руководителей комбината и, конечно, весь коллектив – начиная с самого простого рабочего, потому что именно и также благодаря их хорошей работе дела идут хорошо. Уверен, и в этот раз будут решения, уверен. Я не специалист этой сферы, но убежден, что будет через один-два года, цены нормализуются, снова вы все с большим удовольствием и щедро начнете социальные программы для населения этого региона", - сказал президент Республики. Во время совещания о деятельности сферы горной промышленности и Зангезурского медно-молибденового комбината доложили министр энергетики и природных ресурсов РА и генеральный директор комбината.
В рамках рабочего визита в Сюникскую область президент Республики присутствовал на церемонии открытия нового корпуса Капанской территориальной налоговой инспекции министерства финансов. Инспекция обслуживает 4318 налогоплательщиков городов Капан, Каджаран, Агарак, Мегри, а также 46 сельских общин. В 2014 году постановлением Правительства принадлежащее Статистической службе здание было выделено министерству финансов и предусмотрено для Капанской налоговой инспекции. До этого инспекция действовала на занимаемых на правах аренды площадях.
На первом этаже переоснащенного новейшим оборудованием трехэтажного здания расположился центр обслуживания, где обслуживание налогоплательщиков будет осуществляться по принципу "одного окна". По уверению ответственных лиц министерства финансов, с вводом в эксплуатацию этого здания завершается программа обеспечения территориальных налоговых инспекций собственными зданиями и имуществом, в рамках которой в налоговой системе сдано в эксплуатацию 15 капитально отремонтированных административных зданий: новое здание Капанской территориальной налоговой инспекции – 16-е. В 2016 году капитальным ремонтом зданий налоговых инспекций Эчмиадзина и Иджевана завершится процесс приведения всех административных зданий территориальных налоговых инспекций в соответствие с современными критериями.