Իրանի նպատակները տարածաշրջանում շատ դեպքերում հակասում են ԱՄՆ-ի ծրագրերին. իրանագետ
Միջուկային գործարքի կնքումից հետո Իրանի շուրջ ընթացող զարգացումների մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է իրանագետ Մհեր Բաղդասարյանի հետ:
- Իրանի և միջազգային միջնորդների «Վեցյակի» միջև կնքված միջուկային համաձայնագիրը պաշտոնապես ուժի մեջ է մտել: Ի՞նչ ակնկալել Իրան-Արևմուտք հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից ինչպես տնտեսական, այնպես էլ քաղաքական դաշտում:
- Թեև 1979 թվականին Իրանում տեղի ունեցած Իսլամական հեղափոխության կարգախոսն էր «Ո՛չ Արևմուտք, ո՛չ Արևելք, միայն Իսլամական պետություն», սակայն ժամանակի ընթացքում փորձեր էին արվում որոշակիորեն վերականգնել խաթարված հարաբերությունները: Շուրջ 35 տարի, Իսլամական հեղափոխությունից ի վեր, Իրանը փաստացի գտնվում է տնտեսական և քաղաքական որոշակի շրջափակման մեջ: Արևմուտքի կողմից որդեգրված «պատժամիջոցների քաղաքականությունը» միգուցե հասներ իր նպատակին, եթե գործ ունենային միայն Արևմուտքից Իրանի կախվածության հետ: Սակայն Իրանի տնտեսական հնարավորությունները, բնական պաշարների ծավալը, ընդհանրապես Իրանի կշիռը տարածաշրջանում և համաշխարհային շուկայում իհարկե հանգեցրեցին նրան, որ այսօր ականատեսն ենք լինում Իրան-Արևմուտք հարաբերություններում զգալի և արմատական փոփոխությունների:
Բնականաբար, պետք է նշել նաև այն հանգամանքը, որ այս ջերմացումը տեղի ունեցավ ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերությունների լարման ֆոնին, երբ ԱՄՆ-ն այս անգամ արդեն պատժամիջոցներ սկսեց սահմանել Ռուսաստանի դեմ՝ Ուկրաինական իրադարձությունների ներքո Ռուսաստանի դիրքորոշման հետևանքով: Պետք է փաստել, որ Արևմուտքի համար անկանխատեսելի հետևանքներ կարող էր ունենալ տարածաշրջանային երկու խոշոր պետությունների հետ պատժամիջոցների լեզվով խոսելը: Բացի այդ՝ վերջին ժամանակներում նկատվում էր Իրան-Ռուսաստան հարաբերությունների ամրապնդում և համագործակցության ոլորտների ընդլայնում, ինչը բնականաբար սկսեց ընկալվել որպես հակաամերիկյան կոալիցիայի ձևավորման սկիզբ: Այս պարագայում արդեն խելամիտ չէր լինի Իրանի հետ շարունակել խոսել ուժի դիրքերից:
Իրանը բավական ակտիվորեն սկսեց օգտագործել ընձեռված հնարավորությունը, որի վառ ապացույցն Իրանի նախագահի եվրոպական այցելություններն էին ու կնքված համագործակցության պայմանագրերը: Մեր կարծիքով առանձնակի կարևորություն են ներկայացնում քաղաքացիական ինքնաթիռների գնման միլիարդանոց պայմանագրերը, որոնք հնարավորություն են տալիս Իրանին վերջապես արդիականացնելու սեփական ավիաընկերությունների քաղաքացիական ինքնաթիռները, որոնք ամերիկյան պատժամիջոցների արդյունքում բավական հնացել էին և Իրանում հաճախակի բնույթ էին ստացել ավիաաղետները:
Շատ կարևոր հանգամանք է նաև էլեկտրաէներգիայի ոլորտում Իրան, Հայաստան, Վրաստան, Ռուսաստան համագործակցության քառակողմ համաձայնագիրը, որը նոր հնարավորություններ է տալիս բոլոր կողմերին, և ընդհանրապես Իրանի ազատ ելքը դեպի միջազգային շուկա: Սակայն միանշանակ խոսել Իրան-Արևմուտք հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման մասին դեռ վաղ է: Ներկա փուլում երկու կողմերն էլ կաշխատեն առավելագույն օգուտ ստանալ ընձեռված հնարավորությունից և ամրապնդել իրենց դիրքերն ու տնտեսական հարաբերությունները:
Իրանի քաղաքական և տնտեսական նպատակները տարածաշրջանում շատ դեպքերում հակասում են ԱՄՆ-ի ծրագրերին: Այստեղ կարելի է նաև խոսել Արևմուտք եզրույթի՝ Եվրոպական խոշոր երկրների և ԱՄՆ-ի որոշակի տարանջատման մասին, սակայն սա արդեն այլ թեմա է:
- Ինչպե՞ս կգնահատեք Իրան-Ռուսաստան ռազմաքաղաքական հարաբերությունների խորացումը: Սա երկու երկրների շահերից բխող փոխգործակցությո՞ւն է, թե՞ հակաարևմտյան դաշինք:
- Պետք է փաստել, որ Իրան-Ռուսաստան հակաարևմտյան դաշինքի հավանական ստեղծումն արդեն իսկ երկու երկրների շահերից բխող փոխգործակցություն է, մասնավորապես մերձավոր արևելյան տարածաշրջանում: Սակայն ասել, որ Իրանն ու Ռուսաստանը չունեն բախվող շահեր, նույնպես ճիշտ չէր լինի: Ուղղակի առկա մարտահրավերների ընդհանրությունը մերձեցնում է երկու երկրներին՝ դրդելով համագործակցության:
- Մենք տեսնում ենք, որ Իրանն էականորեն մեծացնում է իր ներգրավվածությունը մերձավորարևելյան (Սիրիա, Եմեն, Լիբանան, Իրաք) հակամարտություններում՝ աստիճանաբար դառնալով հզոր գործոն տարածաշրջանում: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված, և արդյո՞ք Թեհրանը կշարունակի Մերձավոր Արևելքում ակտիվ դերակատարում ստանձնելու իր քաղաքականությունը: Ի՞նչ զարգացումներ կարելի է ակնկալել այս ուղղությամբ:
- Գաղտնիք չէ, որ Իրանը, լինելով ամենահին երկրներից մեկը, պատմականորեն ունեցել է մեծ դերակատարություն տարածաշրջանային համարյա թե բոլոր կարևոր զարգացումներում: Երկար տարիներ հենց Իրանն է եղել հզոր գործոնը տարածաշրջանում: Միջազգային պատժամիջոցները որոշակիորեն խանգարում են Իրանին ակտիվ քաղաքականություն վարել, սակայն Իրանը մշտապես ձգտում է անմասն չմնալ իրադարձությունների զարգացումներից, քանի որ ցանկացած արտաքին միջամտություն, պատերազմ տարածաշրջանում Իրանը ընկալում է որպես սեփական անվտանգությանը սպառնացող վտանգ:
Արաբական աշխարհում Սիրիան մնացել էր կարելի է ասել միակ վստահելի գործընկերն Իրանի համար: Այս էր թերևս պատճառը, որ սիրիական ճգնաժամի հենց սկզբից Իրանը փաստացիորեն ներգրավվեց և հակադրվեց Արևմուտքին՝ աջակցելով Ասադի կառավարությանը: Ընդհանրապես Իսլամական աշխարհում Իրանը նպատակ ունի ամրապնդելու իր դիրքերը, իսկ միջազգային հարթակում՝ բարձրացնելու իսլամի վարկանիշը:
- Կարելի՞ է արդյոք Իրան-Սաուդյան Արաբիա վերջին առճակատումը դիտարկել տարածաշրջանում ակտիվ դերակատարում ստանձնելու Թեհրանի այս ցանկության համատեքստում, թե՞ տարաձայնությունների պատճառն այլ է:
- Իրան-Սաուդյան Արաբիա հարաբերությունների լարվածության պատմությունն ավելի հին է, քան Իսլամական հեղափոխությունը: Դեռևս 1970-ական թվականներին, երբ Իրանն ու արաբական թերակղզու երկրներն ակտիվորեն ներգրավված էին միջազգային նավթային շուկայի գործունեությանը, նրանց միջև առկա էր մրցակցություն: 1973 թվականի արաբա-իսրայելական պատերազմի ժամանակ, երբ արաբական երկրները նավթային էմբարգո հայտարարեցին Իսրայելին և նրան աջակցող Արևմտյան երկրներին, որոշակի զիջումներ կորզելու նպատակ հետապնդելով, Իրանը բացահայտորեն հայտարարեց նավթի պակասը լրացնելու պատրաստակամության մասին: Բնականաբար, դա չէր կարող լարվածություն չառաջացնել: Ժամանակի ընթացքում նավթային շուկայում մրցակցությունն Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև միշտ էլ որոշակի լարվածության առիթներ տվել է, մանավանդ, որ նույն Արևմուտքը ժամանակ առ ժամանակ ինքն էր արհեստականորեն լարում իրավիճակը՝ մրցակցությունը թեժացնելու և այդ թեժացումից սեփական օգուտները կորզելու նպատակով:
Սակայն վերջին շրջանում այս ամենին գումարվեց նաև Իրանի և «Վեցյակի» միջև միջուկային համաձայնագրի կնքումը, որը Սաուդյան Արաբիայի պես նավթ արտահանող երկրի համար կարող էր ստեղծել լուրջ խնդիրներ` հաշվի առնելով նավթի շուկայում ի սկզբանե առանցքային դեր ունեցող Իրանի նորովի, առավել ազատ պայմաններով խաղի մեջ մտնելը:
- Ինչպիսի՞ն են հայ-իրանական համագործակցության հեռանկարները: Որքանո՞վ է արդարացված Հայաստանում տիրող ոգևորությունը իրանական պատժամիջոցների վերացման կապակցությամբ:
- Հայ-իրանական հարաբերությունները ձևավորվեցին և սկսեցին զարգանալ երկու երկրների համար բավական բարդ ժամանակաշրջանում, երբ Իրանը նոր էր սկսում վերականգնվել Իսլամական հեղափոխության և դրան հաջորդած իրան-իրաքյան երկարամյա ու արյունալի պատերազմից, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունը գտնվում էր պատերազմական վիճակում: Հարաբերությունները զարգանում էին նույնիսկ հակաիրանական պատժամիջոցների ավելացման ու ծանրացման ֆոնին: Այնպես որ այժմ, բնականաբար, երբ Իրանին ընձեռվել են լայն հնարավորություններ միջազգային ասպարեզում նորանոր ծրագրերի իրականացման համար, հայ-իրանական հարաբերությունների համար բավական արգասաբեր շրջան կարող է բացվել՝ տեղափոխելով այդ հարաբերությունները մեկ այլ, ավելի բարձր հարթություն:
Խոսքը Հայաստանի միջոցով այլ երկրներ Իրանի ելքի մասին է: Արդեն կան կնքված միջպետական համաձայնագրեր ու պայմանագրեր էներգահամակարգերի կառուցման ու տարանցման վերաբերյալ: Իրանը պատրաստակամություն է հայտնել ավելացնելու Հայաստան ներմուծվող գազի ծավալը՝ հասցնելով օրական 1 միլիոն խ/մ-ից 5 միլիոնի: Ավելի ակտուալ է դառնում արդեն Հայաստան-Իրան երկաթգծի շինարարության նախագծի իրականացումը, ինչպես նաև Հյուսիս-հարավ մայրուղու շինարարությունը: Լայն հնարավորություններ կարող են բացվել Հայաստանի առջև, սակայն մեր կարծիքով շատ կարևոր է այս իրավիճակում Հայաստանի կառավարության կողմից ավելի նախաձեռնող և ավելի համարձակ գտնվելը:

Цели Ирана в регионе во многих случаях противоречат планам США
-         Ядерное соглашение между Ираном и "шестеркой" международных посредников официально вступило в силу. Чего можно ожидать с точки зрения развития отношений между Ираном и Западом - как в экономической, так и в политической сферах?
-         Хотя в 1979 году девизом произошедшей в Иране Исламской революции был "Ни Запад, ни Восток, только Исламское государство", однако со временем были предприняты попытки до некоторой степени восстановить отношения с Западом. Около 35 лет после Исламской революции Иран фактически находился в экономической и политической блокаде. "Политика санкций" со стороны Запада, возможно, достигла бы своей цели, если бы речь шла только о зависимости Ирана от Запада. Однако экономические возможности Ирана, объем природных ресурсов и, вообще, вес Ирана в регионе и на международном рынке привели к тому, что сегодня мы становимся свидетелями значимых и кардинальных изменений в отношениях Ирана и Запада.
Естественно, стоит отметить тот факт, что это сближение произошло на фоне эскалации отношений между США и Россией, когда та же политика санкций на этот раз стала применяться в отношении России. Надо также отметить, что диалог на языке санкций с двумя крупными региональными странами мог иметь непредсказуемые последствия для Запада. Кроме того, в последнее время наметилось укрепление отношений между Ираном и Россией, что, естественно, стало рассматриваться как начало формирования антиамериканской коалиции. В такой ситуации Западу было бы неразумно вести диалог с Ираном с позиции силы.
Сейчас Иран стал активно пользоваться открывшимися постсанкционными возможностями, свидетельством чего являются визиты президента Ирана в европейские страны и подписанные соглашения о сотрудничестве. Очень важным моментом являeтся четырехстороннее соглашениe между Ираном, Арменией, Грузией и Россией в области электроэнергии, которое открывает новые возможности для всех сторон, а также свободный доступ Ирана на международный рынок.
Однако еще рано говорить о полном восстановлении отношений между Ираном и Западом. На данном этапе обе стороны постараются получить максимальную выгоду от открывшихся возможностей. Но экономические и политические цели Ирана в регионе во многих случаях противоречат планам США. Также можно говорить о термине "Запад" - о некотором разделении между крупнейшими европейскими странами и США. Но это уже отдельная тема.
-         Как вы оцениваете укрепление военно-политических отношений между Ираном и Россией? Это взаимодействие в интересах двух стран или антизападный альянс?
Нужно отметить, возможное создание антизападного альянса между Ираном и Россией уже является взаимовыгодным сотрудничеством в интересах двух стран, особенно на Ближнем Востоке. Однако было бы неправильно сказать, что интересы Ирана и Россия не сталкиваются. Просто общность нынешних вызовов сближает стороны, подталкивая их к сотрудничеству.
- Мы видим, что Иран значительно увеличивает свое вовлечение в ближневосточные конфликты, постепенно становясь мощным фактором в регионе. Чем это обусловлено? Чего ожидать в этом направлении?
- Не секрет, что Иран, являясь одной из древних стран мира, исторически играл важную роль почти во всех региональных развитиях. Многие годы именно Иран был мощным фактором региона. Международные санкции определенным образом сковали активность политики Ирана, но эта страна старалась не остаться в стороне от региональных развитий и любое внешнее вмешательство или войну в регионе Иран воспринимал как угрозу собственной безопасности. Можно сказать, что Сирия оставалась почти единственным надежным партнером Ирана. Это и стало причиной вовлечения Ирана в сирийский кризис. В целом, сегодня Иран имеет цель укрепить свои позиции в исламском мире и повысить престиж ислама на международной арене.
- Можно ли рассматривать последние разногласия между Ираном и Саудовской Аравией именно желанием Тегерана играть более активную роль в регионе? Или же причина разногласий лежит в другой плоскости?
- История напряженных отношений между Ираном и Саудовской Аравией намного старше, чем Исламская революция. Еще в 1970-ых годах, когда Иран и страны Арабского полуострова были вовлечены в функционирование международного нефтяного рынка, между ними существовало соперничество, которое всегда приводило к напряженности, тем более, что Запад сам время от времени искусственно осложнял ситуацию для получения собственных выгод.
Однако в последнее время ко всему этому прибавилась еще и ядерная сделка между Ираном и шестеркой, которая могла создать серьезные проблемы для такой экспортирующей нефть страны, как Саудовская Аравия.
- Каковы перспективы развития отношений между Ираном и Арменией? Насколько оправдано то воодушевление, которое царит в Армении в связи со снятием санкций с Ирана?
Армяно-иранские отношения сформировались и начали развиваться в достаточно сложном для обеих стран периоде, когда Иран только начал восстанавливаться после Исламской революции и долгой и кровавой ирано-иракской войны, а Республика Армения находилась в состоянии войны. При этом отношения развивались даже в условиях увеличения антииранских санкций. Так что естественно, что на данном этапе, когда Ирану даны широкие возможности для реализации новых проектов на международной арене, для армяно-иранских отношений открылся достаточно плодотворный период, который может поднять двусторонние связи на новый, более высокий уровень.
Речь идет о доступе Ирана к другим странам посредством Армении. Уже есть подписанные межгосударственные соглашения о строительстве энергетической системы и транзите энергоресурсов. Иран выражает готовность увеличить объем импортируемого в Армению газа, доведя его с 1 до 5 миллионов кубометров в день. Актуальной становится и реализация проекта о строительстве железной дороги Иран-Армения, а также строительство автомагистрали Север-Юг. Перед Арменией могут открыться широкие возможности, но в этой ситуации большое значение имеют инициативность и предприимчивость со стороны правительства Армении.