Տեղի է ունեցել Ղարաբաղ-Ֆրանսիա բարեկամության շրջանակի հերթական նիստը
ԼՂՀ Ազգային ժողովում փետրվարի 9-ին տեղի է ունեցել Ղարաբաղ-Ֆրանսիա բարեկամության շրջանակի հերթական նիստը, որին մասնակցում էր Ֆրանսիայում ԼՂՀ Մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը:
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ, Ղարաբաղ-Ֆրանսիա բարեկամության շրջանակի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանը, կարևորելով նման ձևաչափով հանդիպումները, նշել է, որ Ղարաբաղ-Ֆրանսիա շփումներում նախորդ տարի ակնհայտ աշխուժացում է նկատվել. նախ ստեղծվել է բարեկամության շրջանակը և կազմակերպվել են ֆրանսիական օրերն Արցախում: Աշոտ Ղուլյանը երկկողմ հարաբերությունների պահպանման և զարգացման գործում ընդգծել է հատկապես Ֆրանսիայում ԼՂՀ ներկայացուցչության դերը:
Ամփոփելով այս տարիներին Ֆրանսիայի և Արցախի միջև համագործակցության արդյունքները, Հովհաննես Գևորգյանը, նշեց, որ հիմնական ձեռքբերումներից է համարում ուղղակի կապերի և բազմակողմանի համագործակցության հաստատումը, որի նպատակն է Արցախը տեսանելի դարձնել միջազգային հարաբերություններում:
Պատասխանելով շրջանակի անդամների հարցերին՝ Ֆրանսիայում ԼՂՀ Մշտական ներկայացուցիչը կարևորել է զարգացման հեռանկարային ծրագրերի իրականացումը, որն ուղղված կլինի ինչպես մասնագետների վերապատրաստման, այնպես էլ մի շարք տնտեսական ու սոցիալական խնդիրների լուծմանը:
Մտքերի փոխանակության արդյունքում ուրվագծվել է ընթացիկ տարում Ղարաբաղ-Ֆրանսիա բարեկամության շրջանակի գործողությունների  ծրագիրը:

Состоялось заседание Круга дружбы "Карабах-Франция"
В Национальном собрании Нагорно-Карабахской Республики состоялось очередное заседание Круга дружбы "Карабах-Франция", в котором принял участие Постоянный представитель НКР во Франции Ованнес Геворкян, сообщает пресс-служба НС НКР.
Председатель НС НКР, руководитель Круга дружбы "Карабах-Франция" Ашот Гулян, приветствуя проведение встреч в подобном формате, отметил, что в минувшем году в контактах между Карабахом и Францией наметился очевидный рост активности: был создан Круг дружбы, состоялся фестиваль "Дни Франции в Арцахе". В деле сохранения и развития двусторонних отношений Ашот Гулян особенно подчеркнул  роль представительства НКР во Франции.
Подводя итоги сотрудничества последних лет, Ованнес Геворкян в свою очередь отметил, что одним из основных достижений в этом направлении является установление прямых связей и многостороннего сотрудничества между двумя республиками, цель которого – показать роль Арцаха в международных отношениях.
Отвечая на вопросы членов Круга дружбы, Постоянный представитель НКР во Франции указал на важность осуществления перспективных программ развития, направленных на переподготовку специалистов, а также решение ряда экономических вопросов.