ԱՄՆ-ը մտադիր է հարվածային սուզանավ ուղարկել Հարավային Կորեա
ԱՄՆ-ը ծրագրում է Հարավային Կորեա ուղարկել «Վիրջինիա» տիպի USS North Carolina (SSN-777) հարվածային սուզանավ՝ Հյուսիսային Կորեայի արբանյակով հրթիռի արձակումից հետո: Այս մասին հայտնում է «Ռյոնհափ» գործակալությունը:
«Որքան ինձ հայնի է՝ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի «Հյուսիսային Կարոլինա» ատոմային սուզանավը կժամանի Հարավային Կորեա»,- գործակալությունը մեջբերում է հարավկորեական դիվանագիտական շրջանակների աղբյուրի խոսքերը:
Բացառված չէ, որ Հարավային Կորեա ուղարկվի նաև ամերիկյան «Նիմից» տիպի USS John C. Stennis (CVN-74) ավիակիր՝ մարտին ամերիկա-հարավկորեական համատեղ զորավարժությունների համար:

США намерены направить в Южную Корею ударную подлодку
США планируют направить в Южную Корею ударную подводную лодку SSN-777 "Северная Каролина" типа "Вирджиния" после запуска КНДР ракеты со спутником, сообщает РИА Новости.
"Насколько мне известно, атомная подводная лодка ВМС США "Северная Каролина" прибудет в Южную Корею", - цитирует агентство Ренхап слова источника в южнокорейских дипломатических кругах.
Не исключено также, что в Южную Корею будет также направлен американский авианосец типа "Нимиц" CVN-74 "Джон К. Стеннис" для участия в совместных мартовских американо-южнокорейских учениях.
"Путем размещения ключевых сил стратегического назначения американские ВС направят (КНДР) предупреждение и вновь подтвердят свое обязательство по защите Южной Кореи", — подчеркнул собеседник агентства.