Քեսաբը ռուսական մարդասիրաիական օգնություն է ստացել
Սիրիայի Լաթաքիայի նահանգի Քեսաբ քաղաքը, որը գտնվում է Թուրքիայի հետ սահմանին, Ռուսաստանից և սիրիական իշխանություններից մարդասիրական հումանիտար օգնություն է ստացել, հայտնում է Интерфакс-ը:
Սննդամթերքից և դեղորայքից բացի, օդանավերը Սիրիա են հասցրել հագուստ և դպրոցական պարագաներ, ինչպես նաև նվերներ երեխաների համար՝ քաղցրավենիք և խաղալիքներ։
Հայաբնակ Քեսաբը 2 տարի առաջ ենթարկվել էր «Ջաբհաթ ան Նուսրա» և «Ահրար աշ Շամ» խմբավորումների հարձակմանը։ Ներկայումս Քեսաբի շրջանում տեղակայված են Սիրիայի կառավարական բանակի ստորաբաժանումները: Քաղաքում կյանքը վերադառնում է բնականոն հուն, վերականգնվել է էլեկտրամատակարարումը և ջրամատակարարումը:

Сирийский армянонаселенный город Кесаб получил гуманитарную помощь из России
Жители сирийского города Кесаб, расположенного в провинции Латакия вблизи границы с Турцией, получили прибывшую накануне гуманитарную помощь из России, а также помощь от сирийских властей, сообщает Интерфакс.
Помимо продовольствия и медикаментов самолеты доставили одежду, школьные принадлежности, а также подарки для детей: сладости и игрушки.
Город Кесаб, населенный преимущественно армянами, два года назад был атакован отрядами группировок "Джебхат ан-Нусра" и "Ахрар аш-Шам". Сейчас в районе Кесаба развернуты подразделения сирийской армии, жизнь в некогда подконтрольном исламистам городе постепенно возвращается в привычное русло. С момента освобождения свою работу возобновили рестораны и магазины. Были восстановлены водо- и электроснабжение.