Իրանը ԱՄՆ-ի դեմ Միջազգային դատարան հայց կներկայացնի
Իրանը Հաագայի միջազգային դատարան ԱՄՆ-ի դեմ հայց կներկայացնի՝ իրանական Կենտրոնական բանկին պատկանող ակտիվները վերադարձնելու պահանջով, որոնք արգելափակվել են ամերիկյան դատարանի կողմից:
«Մենք թույլ չենք տա, որ պետական կենտրոնական բանկին պատկանող միջոցները հենց այնպես կորչեն: Մոտ ժամանակներս գործը կփոխանցվի միջազգային դատարան՝ իրանցի ժողովրդի շահերը պաշտպանելու նպատակով», - նշել է երկրի նախագահ Հասան Ռուհանին:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ամերիկյան դատարանը պարտավորեցրել էր Իրանին 2,65 մլրդ դոլար փոխհատուցում վճարել 1983 թվականի Բեյրութի ահաբեկչության զոհերի հարազատներին և այդ նպատակով արգելափակել է ամերիկյան բանկերի իրանական ակտիվները:

Иран готовит иск в Международный суд против США
Иран обратится в Международный суд (в Гааге), чтобы вернуть средства своего Центрального банка, заблокированные в американском банке по решению Верховного суда. Об этом заявил президент Ирана Хасан Роухани, выступая на митинге в провинции Керман, передает ТАСС.
"Специальная комиссия по иранским авуарам готовит заключение, которое будет опубликовано. Мы не позволим, чтобы просто так пропали средства, принадлежащие государственному Центральному банку, - подчеркнул Роухани. - В ближайшее время дело будет передано в Международный суд, чтобы защитить права иранского народа".
20 апреля Верховный суд США, отвергнув апелляцию Ирана, подтвердил решение американского суда низшей инстанции по выплатам компенсаций на сумму $2,65 млрд родственникам американских морских пехотинцев, погибших в 1983 году при взрыве казарм США в Бейруте.