ՀՀ Ազգային Ժողովն ընդունեց Ընտրական նոր օրենսգիրքը
Ազգային ժողովը մայիսի 25-ին երրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը: Կողմ քվեարկեց 102 պատգամավոր, դեմ` 17, ձեռնպահ` 3:
Ելույթ ունենալով քվեարկությունից առաջ` ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն ասաց, որ այս տեսքով Ընտրական օրենսգիրքը չի լուծում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ­-ի արած առաջարկները, չի լուծում այն խնդիրները, որոնց մասին բարձրաձայնել են քաղաքացիական հասարակությունը, ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը: «Եվ սա է պատճառը, որ մենք դեմ ենք քվեարկելու, սակայն շարունակում ենք հույս ունենալ, որ Ընտրական օրենսգրքի շուրջ լայն կոնսենսուս ի վերջո կկայանա»,­- նշեց Զուրաբյանը:
Ի պատասխան կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանն ասաց. «Թեև մենք այսօր հաստատում ենք Ընտրական օրենսգիրքը, բայց նաև այսօր պատրաստ ենք մեկ անգամ ևս վերահաստատել մեր հայտարարությունը, որը եղավ երկրորդ ընթերցման ժամանակ, որ եթե անգամ հունիսի 1-ից հետո մեզ հաջողվի գտնել փոխադարձ ընդունելի այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք էլ ավելի կուժեղացնեն Ընտրական օրենսգիրքը, որոնք կլինեն իրատեսական, մենք իսկապես պատրաստ կլինենք հրավիրելու նաև արտահերթ նստաշրջան կամ նիստ և ներկայացնելու առաջարկություններ՝ Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու համար»:

Парламент Армении принял проект нового Избирательного кодекса
На созванном сегодня по инициативе правительства Армении заседании Национального Собрания Армении депутаты большинством голосов и в третьем, окончательном чтении приняли проект нового Избирательного кодекса РА и прилагаемый законодательный пакет, сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу НС Армении.
Парламент Армении принял проект ИК РА и прилагаемый законодательный пакет соотношением голосов 102 "за", 17 - "против" и 3 "воздержавшихся".
До голосования министр-руководитель аппарата правительства РА, один из разработчиков данного документа Давид Арутюнян сообщил, что в проект внесен ряд редакционных изменений, некоторые предложения переформулированы.
При этом Давид Арутюнян отметил, что власти Армении подтверждают свою позицию: достижение консенсуса с оппозиционными силами вокруг нового Избирательного кодекса Армении возможно и после его вступления в силу.
"Если после 1 июня будут представлены приемлемые и реалистичные механизмы, нацеленные на совершенствование Избирательного кодекса, мы готовы будем созвать внеочередную сессию или заседание парламента и обсудить предлагаемые поправки в ИК", – отметил он.
Между тем, руководитель фракции оппозиционного "Армянского национального конгресса" (АНК) Левон Зурабян отметил, что фракция АНК проголосует против принятия проекта ИК, однако рассчитывает, что работа в направлении достижения консенсуса продолжится.