Թուրքիայի քրդական կուսակցությունը հրաժարվել է ստորագրել հակահայկական հայտարարության տակ
Թուրքիայի խորհրդարանի 3 կուսակցություններ Գերմանիայի Բունդեսթագի օրակարագում գտնվող Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը դատապարտող հայտարարություն են ընդունել։
Թուրքական BirGun-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի խորհրդարանի «Արդարություն և զարգացում» (AKP), «Ժողովրդա-հանրապետական» (CHP) և «Ազգայնական շարժում» (MHP) կուսակցությունները համատեղ հայտարարություն են տարածել Գերմանիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձևի քվեարկության հետ կապված։ Հայտարարության մեջ նշվում է, թե Բունթեսթագում հայկական բանաձևի անցկացումը վտանգելու է թուրք-գերմանական դաշնակցական և բարեկամական հարաբերությունները։
Ինչպես միշտ, այս անգամ ևս քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունը հրաժարվել է ստորագրել հակահայկական հայտարարության տակ։
Հիշեցնենք, որ Գերմանիայի Բունթեսթագում հունիսի 2-ին քվեարկության է դրվելու «101 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում հայերի ու մյուս քրիստոնյաների ցեղասպանության հիշատակին» վերնագիրը կրող բանաձևը:

Представители трех партий парламента Турции отказались подписываться под антиармянским заявлением
Представители трех партий парламента Турции выступили с заявлением в связи с предстоящим в Бундестаге Германии голосованием по проекту резолюции о Геноциде армян.
Как сообщает News.am со ссылкой на сайт турецкого издания "BirGun", правящая Партия справедливости и развития, Народно-республиканская  партия и партия "Националистическое движение" распространили совместное заявление - в связи с предстоящим голосованием по проекту резолюции о Геноциде армян в Бундестаге Германии. Как всегда, представители курдской Демократической партии народов отказались подписаться под антиармянским заявлением.
В заявлении отмечено, что принятие проармянской резолюции в Бундестаге поставит под угрозу турецко-германские  союзнические и дружественные отношения.
Напомним, что 2 июня в Бундестаге Германии будет поставлен на голосование проект резолюции "В память Геноцида армян и других христиан в Османской империи 101 год назад".