Լեհաստանը Վրաստանից բացատրություն է պահանջել
Վարշավան Թբիլիսիից պաշտոնական բացատրություններ է ակնկալում ՆԱՏՕ-ի Anakonda-16 զորավարժություններին մասնակցելուց հրաժարվելու վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնել է լեհական PAP տեղեկատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով Լեհաստանի զինված ուժերի օպերատիվ հրամանատարության մամուլի քարտուղար Պետր Վալատեկին:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ վրացի զինվորականները չեն մեկնել զորավարժություններին ջրծաղիկի պատճառով: Մեկնումից կարճ ժամանակ առաջ վրացական ստորաբաժանման ներսում ջրծաղիկի երկու դեպք է հայտնաբերվել (զինվորականները վարակվել են իրենց երեխաներից):
Լեհաստանում ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունները սկսվել են հունիսի 6-ին: Դրանց մասնակցում է ավելի քան 30 հազար զինվոր ՆԱՏՕ-ի 18 երկրներից և 5 գործընկեր պետություններից: Զորավարժություններին ներգրավված է 3.000 տրանսպորտային միջոց, 105 ինքնաթիռ և ուղղաթիռ ու 12 մարտական նավ:

Польша потребовала от Грузии объяснить отказ от участия в учениях НАТО
Варшава ждет от Тбилиси официальных объяснений по поводу отказа от участия в учениях НАТО Anakonda-16. Об этом, как передает РИА Новости, сообщает польское информационное агентство PAP со ссылкой на пресс-секретаря оперативного командования вооруженных сил Польши Петра Валатека.
Сайт "Грузия онлайн" сообщил ранее, что незадолго до отправки в подразделении выявили два случая заболевания ветрянкой — военные заразились вирусом от своих детей.
Учения НАТО в Польше стартовали 6 июня. В них принимают участие более 30 тысяч солдат из 18 стран НАТО и пяти государств-партнеров. В маневрах задействовано три тысячи транспортных средств, 105 самолетов и вертолетов и 12 боевых кораблей.